آمریکا از نیروهای حزب الله خواست از سوریه خارج شوند

نفرات حزب الله
Image caption ایالات متحده مشارکت شبه نظامیان حزب الله در جنگ سوریه را غیرقابل قبول و خطرناک توصیف کرده است

وزارت خارجه آمریکا خواستار خروج شبه نظامیان حزب الله لبنان از سوریه شده و شورای حقوق بشر سازمان ملل ارتش سوریه را به دلیل محاصره و حمله به یک شهرک واقع در مرز با لبنان محکوم کرده است.

در واکنش به اخبار حاکی از اینکه نفرات مسلح جنبش حزب الله لبنان در عملیات نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان مشارکت مستقیم دارند، وزارت خارجه آمریکا از این گروه خواسته است تا "بدون فوت وقت" افراد خود را از خاک سوریه خارج کند.

در روزهای اخیر، بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح در شهر قصیر، در نزدیک مرز سوریه با لبنان، نبرد سنگینی در جریان بوده و مخالفان حکومت سوریه از مشارکت شبه نظامیان حزب الله در این نبردها خبر داده اند.

پیش از این، برخی خبرگزاری ها تصاویری از کشته شدگان حزب الله انتشار داده و به نقل از منابع این گروه گفته بودند که آنان هنگام حفاظت از اماکن مذهبی شیعه در سوریه، به دست مخالفان کشته شدند.

جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که حضور شبه نظامیان حزب الله در داخل خاک سوریه "غیرقابل قبول و بسیار خطرناک" است.

گروه شیعه حزب الله لبنان دارای روابط نزدیک با حکومت ایران و تحت حمایت مالی جمهوری اسلامی است و گفته می شود که ایران دارای همکاری گسترده نظامی با این گروه شبه نظامی است.

جمهوری اسلامی همچنین از معدود کشورهای حامی حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه محسوب می شود و گزارش هایی از همکاری نظامی ایران با نیروهای دولتی سوریه نیز انتشار یافته است.

Image caption خبرگزاری ها تصاویری از تشییع جنازه "شهدای" شیعه عراقی در جنگ داخلی سوریه منتشر کرده اند

از جمله، فرمانده ارتش آزاد سوریه، متشکل از بخشی از نیروهای مسلح مخالف حکومت این کشور، گفته است که نطامیان جمهوری اسلامی در کنار نیروهای دولتی سوریه در جنگ با مخالفان شرکت دارند.

مقامات جمهوری اسلامی اعزام نیروی نظامی به سوریه را تکذیب کرده و گفته اند که از حکومت بشار اسد تنها حمایت سیاسی به عمل می آورند.

در هفته های اخیر، همچنین گزارش هایی از اعزام داوطلبان مسلح عراقی به سوریه انتشار یافته بود که هدف خود را حفاظت از اماکن مذهبی شیعیان سوریه در برابر حملات تندروهای سنی اعلام کرده بودند. برخی خبرگزاری ها تصاویری را هم از کشته شدگان عراقی جنگ سوریه انتشار داده اند.

محکومیت سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل

همزمان، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای، عملیات نظامی ارتش سوریه علیه شهرک قصیر را به شدت محکوم کرده است.

براساس گزارش ها، چند هزار غیرنظامی در این شهر به محاصره نیروهای دولتی درآمده و هدف حملات سنگین آنان قرار گرفته اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل همچنین خواستار رسیدگی بین المللی به سوء رفتار نیروهای دولتی با غیرنظامیان ساکن این شهر شده است.

Image caption شورای حقوق بشر عملکرد ارتش سوریه در شهر قصیر را محکوم کرد

قطعنامه شورای حقوق بشر در محکومیت مجدد سوریه از حمایت ایالات متحده، ترکیه و قطر برخوردار بود و با اکثریت قاطع اعضای شورا، به تصویب رسید. پیش از این نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل در چند مورد حکومت سوریه را به اتهام نقض حقوق بشر، محکوم کرده بود.

با اینهمه، روسیه، که در حال حاضر از اعضای دوره ای شورای حقوق بشر است، این قطعنامه را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که ارائه آن می تواند مانع پیشرفت در مذاکرات صلح بین دو طرف متخاصم در سوریه شود.

بحران سیاسی سوریه بیش از دو سال پیش با برگزاری تظاهراتی با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در حکومت آن کشور آغاز شد اما دولت سوریه با اعزام واحدهای ارتش، در صدد خاتمه دادن به این تظاهرات برآمدند.

در ماه های بعد، گروهی از نظامیان معترض به خشونت ارتش علیه معترضان با فرار از خدمت، ارتش آزاد سوریه را با هدف حفاظت از تظاهرکنندگان در برابر حملات ارتش تاسیس کردند که به زودی به درگیری مسلحانه بین دو طرف منجر شد.

در ماه های بعد و با گسترش درگیری ها، ارتش سوریه به منظور سرکوب مخالفان، به حملات شدید هوایی و زمینی به برخی شهرهای این کشور مبادرت کرد که گفته می شود تا کنون بیش از هشتاد هزار کشته برجای گذاشته و چند صد هزار نفر را در داخل و خارج آن کشور آواره کرده است.

اکثریت مردم سوریه مسلمان سنی هستند اما حکومت این کشور از حدود چهل سال پیش به این سو، در دست پیروان آئین علوی به رهبری خانواده بوده است. با شدت گرفتن درگیری در سوریه، در ماه های اخیر این کشور صحنه عملیات افراد مسلح گروه های سنی تندرو شده که نگرانی در مورد فرقه ای شدن این جنگ و سرایت آن به تمامی منطقه را در پی آورده است.

مطالب مرتبط