ائتلاف ملی سوریه در کنفرانس صلح شرکت نمی‌کند

جورج صبرا حق نشر عکس Reuters
Image caption جورج صبرا خواهان کمک جامعه جهانی برای مردمی شد که در شهرک قصیر گیر افتاده‌اند

مهم‌ترین گروه مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه که در خارج از این کشور مستقر است اعلام کرد که در کنفرانس صلحی که قرار است ماه آینده در ژنو برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

ائتلاف ملی سوریه گفته است تا زمانی که کشتار مردم در شهرک قصیر توسط نیروهای دولتی ادامه دارد، این گروه در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد.

جورج صبرا، رئیس موقت این گروه در استانبول ترکیه گفت صحبت از نشست‌های دیپلماتیک در حالی که نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی حزب الله لبنان در حال ارتکاب جرایم فجیعی هستند، مضحک است.

آقای صبرا خواهان کمک جامعه جهانی برای مردمی شد که در این شهرک گیر افتاده‌اند. شهرک قصیر از لحاظ استراتژیکی حائز اهمیت زیادی است و از این رو نیروهای دولتی و مخالفان درصدد کنترل این شهر هستند.

رئیس موقت ائتلاف ملی سوریه در عین حال به دولت لبنان در باره دخالت حزب الله در بحران سوریه هشدار داده و گفته است که مردم سوریه ریخته شدن خون شهروندان خود را از یاد نخواهند برد.

جورج صبرا همچنین اعلام کرد که اعضای این گروه نتوانسته اند بر سر رئیس جدید به توافق برسند و انتخاب رئیس جدید به زمان دیگری موکول شده است.

به گفته او، شمار اعضای ائتلاف ۴۳ نفر افزایش می یابد و به ۱۱۴ نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

پیشتر ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه نیز حزب الله لبنان را به "اشغال" سوریه متهم کرده بود.

ژنرال ادریس مدعی شده که هفت هزار پیکارجوی حزب الله لبنان در حملات به شهرک قصیر مشارکت دارند.

مصاحبه بشار اسد با المنار

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی حزب الله لبنان گفته است که روسیه به فروش تسلیحات به سوریه متعهد است و به بخشی از تعهداتش در این زمینه عمل کرده است.

او گفت: "به تمام توافقهایی که با روسیه بر سر پیمانهای تسلیحاتی داریم عمل خواهد شد و به بخشی از آن تاکنون عمل شده است. ما و روس ها به اجرای این پیمانها ادامه خواهیم داد."

روز پنجشنبه، ٩ خرداد (٣٠ مه)، روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از مصاحبه بشار اسد با المنار نوشته بود که "نخستین محموله" موشک‌های زمین به هوای روسی از نوع اس-٣٠٠ تحویل ارتش سوریه شده است، اما در پی پخش مصاحبه روشن شد که رئیس جمهوری سوریه این موضوع را تایید نکرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption بشار اسد از "موفقیت زیاد" نیروهای دولتی در برابر مخالفان مسلح سخن گفته است

موشک‌های اس - ٣٠٠ از انواع تسلیحات پیشرفته ضدهوایی ساخت روسیه است و پیشتر گفته شده بود که دولت این کشور تحت فشار ایالات متحده و اسرائیل، از تحویل این تسلیحات به سوریه منصرف شده است اما بعدا مقامات روسی اجرای قرارداد فروش آن به سوریه را تایید کردند.

روسیه قراردادی را نیز برای فروش سامانه موشکی اس - ٣٠٠ به ایران امضا کرده بود اما پس از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، اجرای این قرارداد را به حالت تعلیق درآورد.

رئیس جمهوری سوریه در بخش دیگری از این مصاحبه، که قرار است مشروح آن بعد از ظهر پنچشنبه از تلویزیون المنار پخش شود، گفته است که هیچ گروه سوری که خواستار ورود به جنگ با اسرائیل برای آزاد سازی بلندی‌های جولان باشد با مخالفت دولت او روبرو نخواهد شد.

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه است که در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧ به اشغال اسرائیل درآمد و مانع اصلی بر سر توافق صلح بین دو کشور محسوب می‌شود.

حکومت سوریه از همان زمان، با استناد به وجود شرایط جنگی و با برقراری وضعیت فوق‌العاده، به اعمال محدودیت فعالیت‌های سیاسی در این کشور روی آورد که از عوامل بروز اعتراض و بحران سیاسی در این کشور در بیش از دو سال پیش بود که جنگ داخلی کنونی را در پی داشته است.

در مورد جنگ داخلی سوریه نیز، آقای اسد گفته است که نیروهای دولتی "موفقیت‌های زیادی" در برابر مخالفان مسلح به دست آورده‌اند و توازن نظامی به نفع دولت تغییر کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption ایران نیز قرارداد دریافت موشک‌های روسی را امضا کرده بود اما این تسلیحات را دریافت نکرد

در مورد گزارش‌های حاکی از مشارکت نیروهای جنبش حزب الله در جنگ علیه نیروهای ضد دولتی سوریه، بشار اسد گفت که گروه‌هایی از نیروهای حزب الله "در مناطق مرزی با لبنان" مستقر هستند اما افزود که "در واقع این ارتش سوریه است که می جنگد و نبرد را علیه تروریست‌های مسلح ادامه می‌دهد." دولت سوریه مخالفان مسلح خود را "تروریست" می خواند.

بشار اسد در عین حال ترکیه، عربستان سعودی و قطر را به حمایت مالی از "گروه‌های تروریستی" متهم کرد و گفت که با حمایت این کشورها، صدهزار فرد مسلح از کشورهای عربی و خارجی برای جنگ با قوای دولتی وارد سوریه شده‌اند.

در مورد اجلاس حل بحران سوریه در ژنو موسوم به "ژنو ٢" نیز او گفت که دولت سوریه "به صورت اصولی" تصمیم دارد در این نشست شرکت کند.

"دعوت شفاهی از ایران"

اجلاس ژنو به ابتکار مشترک آمریکا و روسیه برنامه‌ریزی شده و قرار است به زودی در ژنو، سوئیس، برگزار شود. از آنجا که سال گذشته هم جلسه‌ای برای حل بحران سوریه در ژنو تشکیل شده بود، به اجلاس جدید، "ژنو ٢" نام داده‌اند.

حق نشر عکس mfa.ir
Image caption عبداللهیان دعوت شفاهی دریافت کرده و منتظر دعوت کتبی است

علاوه بر قدرت‌های جهانی، انتظار می‌رود چند کشور تاثیرگذار منطقه نیز به این اجلاس دعوت شوند اما هنوز در مورد حضور ایران در این اجلاس خبر موثقی در دست نیست.

روسیه از مشارکت ایران به عنوان یکی از کشورهای مرتبط با این بحران حمایت کرده اما دولت های غربی ابراز نگرانی کرده اند که ایران به جای کمک به پیشرفت اجلاس ژنو، با طرح موضوعات متفرقه، باعث بی‌نتیجه ماندن این اجلاس شود.

این کشورها عملکرد نمایندگان ایران در مذاکرات هسته ای را به عنوان نمونه ذکر کرده اند در حالیکه مخالفان رئیس جمهوری سوریه نیز گفته اند که دولت ایران متحد بشار اسد است و حضور این کشور در اجلاس ژنو موردی ندارد.

روز پنجشنبه، خبرگزاری مهر اظهارات حسین امیر عبدالهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه را منتشر کرد که گفته است "از ایران برای حضور در ژنو ٢ شفاها دعوت شده است."

معاون وزارت خارجه ایران توضیح نداده است که چه مرجعی این دعوت را به عمل آورده اما با تاکید براینکه هنوز از جمهوری اسلامی دعوت کتبی صورت نگرفته، گفته است "پس از اینکه دعوتنامه کتبی به دستمان برسد، با در نظر گرفتن دستور کار ژنو، در این باره تصمیم می گیریم."

وی در عین حال گفته است که جمهوری اسلامی هرگونه دعوتی برای حضور در چنین اجلاسی را "با دید مثبت" بررسی خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنو ١ با صدور بیانیه مشترکی کار خود را پایان داد اما این بیانیه به دلیل تعابیر مختلف از آن هرگز اجرا نشد

روز پنجشنبه، به ابتکار جمهوری اسلامی "اجلاس بین المللی سوریه" در تهران برگزار شد که در آن چند کشور خارجی از مناطق مختلف جهان و تعدادی افراد و گروه‌های مختلف شرکت داشتند هر چند کشورهای عمده تاثیرگذار بر بحران سوریه به این اجلاس نیامدند.

اظهارات آقای عبدالهیان در مورد تمایل جمهوری اسلامی به شرکت در نشست ژنو در حالی انتشار می‌یابد که مخالفان دولت سوریه اخیرا از حضور نظامیان ایرانی در عملیات نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان خبر داده‌اند.

چند روز پیش نیز برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابعی که از آنها نام نبردند، از شرکت مستقیم نظامیان جمهوری اسلامی در صحنه‌های نبرد در سوریه خبر دادند و همچنین، گفته شده است که در عراق نیز، برخی گروه‌های تندرو شیعه، به نام نویسی و اعزام نفرات به سوریه مبادرت ورزیده و تلفاتی هم متحمل شده‌اند.

انتشار این گزارش‌ها باعث افزایش نگرانی در مورد فرقه‌ای شدن بحران سیاسی و جنگ داخلی سوریه و گسترش چنین اختلافی در سطح منطقه خاورمیانه شده است.

دولت ایران همواره اتهام حمایت نظامی از سوریه را تکذیب کرده و خواستار یافتن راه حل سیاسی برای این بحران بوده هر چند تاکید داشته است که راه حل مناسب باید شامل ادامه زمامداری بشار اسد باشد.

مطالب مرتبط