سخنگوی رئیس جمهور تاجیکستان: در بازگشت بازار صابر غرض نجویید

Image caption پرزیدنت رحمان در کاخ ملت از بازار صابر استقبال کرد

سخنگوی رئیس جمهوری تاجیکستان از رسانه‌ها دعوت کرد، تا در هنگام بازگشت بازار صابر، شاعر معروف تاجیک به وطن هنگامه نجویند و به این رویداد واکنش سیاسی نشان ندهند.

این سخنان را عبدالفتاح شریف‌اف، پنج‌شنبه‌ ۳۰ مه، پس از دیدار بازار صابر با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان ابراز داشت.

آقای شریف‌اف در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت: “گفتگو در باره آن که بازار صابر در سال انتخابات پرزیدنت دعوت شده و در این غرضها وجود دارد، بی‌پایه است. در ۱۰ سال اخیر جناب عالی بارها تلاش کرد، تا بازار صابر به وطن بازگردد.”

به گفته آقای شریف‌اف، رئیس جمهوری تاجیکستان به هنگام مهاجرت در آمریکا چهار مرتبه خواستار دیدار با بازار صابر شده بود، تا او را به وطن دعوت کند.

آقای شریف‌اف گفت، بازگشت به تاجیکستان تصمیم خود بازار صابر است.

بازار صابر، شاعر معروف تاجیک و برنده جایزه دولتی تاجیکستان به نام ابوعبدالله رودکی پس از دیدار با پرزیدنت رحمان در کاخ ملت به خبرنگاران گفت: “قبلا دعوت شده بودم، اما برای بازگشت شرایط مساعد فراهم نبود. در نیمه سالهای ۱۹۹۰، زمان وزیر خارجه طلبک نظراف دعوت شده بودم. به دلیل نبودن شرایط لازم بازگشت به تعویق افتاد.”

آقای صابر افزود که در چند سال اخیر بارها به تاجیکستان آمده و کسی در راه ورود او به این کشور مانعش نشده بود.

او گفت برای دعوت رسمی از پرزیدنت رحمان ابراز سپاس کرده و گفت: “حالا به صفت تاجیک مهاجر با دعوت رسمی آمدم که اعتبارش بیشتر شد.”

او گفت که دعوتنامه رسمی رئیس جمهوری تاجیکستان را سراج‌الدین اصلاف، سفیر تاجیکستان به او در سازمان ملل متحد تسلیم کرده است.

Image caption آقای شریف‌اف گفت که رسانه‌ها نباید از بازگشت بازار صابر به وطن هنگامه سازند

بازار صابر سه روز پیش در فرودگاه دوشنبه دلیل بازگشتش به تاجیکستان را پیری خواند و گفت که فوت کردن در غربت برای خانواده‌اش گران تمام خواهد شد.

او به رسانه‌های محلی در فرودگاه توضیح داد که قیمت قبر در قبرستان در آمریکا ۱۰ هزار دلار بوده و سوزاندن جسد ۷ هزار دلار هزینه در بر دارد.

با وجود این صحبتهای آقای صابر در فرودگاه، این شاعر ۷۵ ساله به هنگام مصاحبه با خبرنگاران پس از دیدارش با آقای رحمان سر حال به نظر می‌رسید و هیچ نشانه‌ای از بیماری در او دیده نمی‌شد.

بازگشت بازار صابر به تاجیکستان از دیدارهای قبلی او از این کشور تفاوت جدی داشته و این بار او در فرودگاه دوشنبه از جانب مسئولان دستگاه ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و نمایندگان پارلمان کشور استقبال شد.

آقای صابر در فرودگاه ضمن صحبت با خبرنگاران از روشنفکران تاجیکستان دعوت کرد، تا از رئیس جمهوری پشتیبانی کنند. همچنین، او وجود احزاب و سازمانهای زیاد را برای این کشور بی منفعت خواند.

اما رجب میرزا، رهبر مرکز تحلیلی “بازتاب” گفته است که خوب بود، اگر بازار صابر بعد بازگشت از غربت نیز در حوزه شعر و ادبیات فعالیت می‌کرد و وارد صحنه سیاست نمی‌شد.

بازار صابر از شاعران محبوب زمان شوروی تاجیکستان محسوب شده و با شعرهای “زبان مادری”، “تاجیکستان”، “وطن” و “دیوار بخارا” در سرگه جنبش بیداری ملی قرار داشت.

او در اواخر دهه ۱۹۸۰ به سیاست روی آورده، به جنبش مردمی “رستاخیز” پیوست و در سال ۱۹۹۰ نماینده پارلمان تاجیکستان انتخاب شد، اما پس از کوتاه مدتی در اعتراض به وکلای کمونیست که اکثر اعضای پارلمان بودند پارلمان را ترک کرد.

در سال ۱۹۹۳ او از سوی دولت تازه به قدرت رسیده امام علی رحمان، رئیس جمهور کنونی بازداشت و زندانی شده در پایان همین سال تحت فشار سازمانهای بین‌المللی آزاد شد. وی پس از آزادی اول به روسیه و سپس به آمریکا کوچ کرد.

آقای صابر پس از سالهای زندگی در آمریکا از ایده‌های قبلی خود رو تافت و به ستایش دوران شوروی و شخصیت ولادیمیر لنین، پایه‌گذار اتحاد شوروی و انتقاد نظام آمریکا پرداخت.

مطالب مرتبط