بمبگذاری بوستون؛ مظنون زخمی 'راه می رود'

Image caption خانواده همواره تاکید کرده اند که دو پسرشان بیگناهند

مادر جوهر سارنایف، مظنون بمبگذاری در مسابقه ماراتون بوستون، گفته است که حال پسرش به اندازه ای بهبود یافته که می تواند راه برود.

زبیده سارنایف در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس این مطلب را بیان کرده است.

خانم سارنایف گفت که جوهر در یک تماس تلفنی از زندان گفته است که او و برادرش، تیمورلنگ، مظنون دوم که در درگیری با پلیس بوستون کشته شد، بیگناه هستند.

جوهر سارنایف، ۱۹ ساله، هم اکنون در بهداری زندان فورت دیونز در ماساچوست بسر می برد. او که در هنگام بازداشت زخمی شده بود، دست کم یک جراحی بزرگ را پشت سر گذاشته است.

بمبگذاری روز ۱۵ آوریل در بوستون سه کشته و بیش از ۲۶۰ زخمی برجای گذاشت. تعداد زیادی از زخمی ها دست و پایشان قطع شده است.

زبیده سارنایف که در جمهوری داغستان روسیه زندگی می کند، می گوید این اولین بار است که از زمان دستگیری پسرش با او صحبت کرده است.

خانم سارنایف گفت حال پسرش رو به بهبود است اما به سختی درک می کند که چه بر سر او و بردارش آمده است.

Image caption جوهر (راست) در بازداشت است. تیمورلنگ (چپ) در درگیری با پلیس کشته شد

زبیده سارنایف گفت: "او احساساتش را هم پنهان نکرد، انگار که فریاد می کشید: این دیگر چیست؟ چه اتفاقی دارد می افتد؟"

او افزود: "من قادر بودم احساس کنم که او از غیرمنصفانه بودن آن چه برای ما اتفاق افتاده به شدت آشفته است، از این که آنها تیمورلنگ بیگناه را کشتند."

تیمورلنگ، ۲۶ ساله، در تعقیب و گریز و درگیری با پلیس بوستون کشته شد. پلیس می گوید این دو برادر یک مامور پلیس دانشگاه ام آی تی را نیز به قتل رساندند.

خانواده سارنایف که چچنی هستند، همواره تاکید کرده اند که دو پسرشان بیگناهند.

"راهزن ها"

از سوی دیگر، پدر یک مظنون چچنی دیگر که اخیرا در درگیری با بازرسان پرونده بمبگذاری بوستون کشته شده، ماموران پلیس فدرال (اف بی آی) که پسرش را کشتند "راهزن" خوانده است.

ابراهیم توداشف که ۲۷ سال داشت و در ایالت فلوریدای آمریکا زندگی می کرد به همکاری با تیمورلنگ متهم بود و روز چهارشنبه ۲۲( مه) در اورلندو در درگیری با پلیس کشته شد.

بنا به گزارش‌ها، آقای توداشف به دست داشتن در قتل سه مرد در نزدیکی بوستون در سال ۲۰۱۱ اعتراف کرده و گفته بود که تیمورلنگ سارنایف نیز در این قتل‌ها دست داشته است.

هنوز مدرکی دال بر این که تیمورلنگ سارنایف در آن قتل ها دست داشته پیدا نشده است.

عبدالباکی توداشف می گوید که پسرش زمانی که مورد اصابت شش گلوله ماموران پلیس فدرال قرار گرفت مسلح نبود.

به گفته او، پسرش و تیمورلنگ دوستان نزدیک نبودند بلکه در سال ۲۰۱۱ در یک باشگاه بوکس در بوستون یکدیگر را ملاقات کرده بودند.