نرخ بیکاری در اروپا باز هم افزایش یافت

با خروج ۹۵ هزار نفر دیگر از بازار کار اروپا، نرخ بیکاری در کشورهای حوزه یورو برای چندمین ماه متوالی به رکورد بی‌سابقه‌ای رسید.

بر اساس آمار رسمی، نرخ بیکاری در ماه آوریل ۱۲.۲ درصد بود که نسبت به ماه قبل آن یک‌دهم درصد افزایش داشت. ماه قبل نرخ بیکاری در کشورهای حوزه یورو ۱۲/۱ درصد بود.

به این ترتیب شمار بیکاران در ۱۷ کشور اروپایی که از پول مشترک یورو استفاده می‌کنند به ۱۹ میلیون و ۳۸۰ هزار نفر رسیده است.

در کشورهای یونان و اسپانیا که وضع اقتصادی بدتری دارند، از هر چهار نفر، یک نفر بیکار است. کم‌ترین آمار بیکاری مربوط به کشور اتریش است که نرخ بیکاری در آن ۴.۹ درصد است.

بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب متعلق به کشورهای یونان (۲۷ درصد)، اسپانیا (۲۶.۸ درصد) و پرتغال (۱۷.۸ درصد) است.

بحرانی برای اروپا

بیکاری جوانان اروپایی به معضل مهم اجتماعی در این کشورها تبدیل شده است.

در ماه آوریل سه میلیون و ۶۰۰ هزار جوان زیر ۲۵ سال در حوزه یورو بیکار بوده‌اند.

در ایتالیا نرخ بیکاری جوانان به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.

جورجو ناپولیتانو، رئیس‌جمهوری ایتالیا گفته است باید بحران اجتماعی را که ناشی از بیکاری جوانان است، حل کرد. او این موضوع را محور فعالیت سیاسی خود قرار داده است.

در یک سال گذشته، یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در کشورهای حوزه یورو شغل خود را از دست داده‌اند.

اسپانیا، یونان، ایتالیا و قبرس بیش از سایر کشورهای بازار اقتصادی اروپا با بحران روبه‌رو هستند.

چشم‌اندازی که روشن نیست

در دو سال گذشته کشورهای اروپایی با بحران اقتصادی جدی دست به گریبان بوده‌اند. بحران بدهی‌های یونان نزدیک بود باعث خروج این کشور از بازار اقتصادی اروپا شود، اما با کمک‌های آلمان برای اعطای وام به یونان، این اتفاق نیفتاد.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در تازه‌ترین گزارش خود، از بانک مرکزی اروپا خواسته تا برای رونق اقتصادی اقدام‌های بیشتری انجام دهد.

این سازمان در گزارشی گفته است که اقتصاد حوزه پول واحد اروپایی - یورو - شش دهم درصد کاهش خواهد یافت و این وضعیت، فاصله بین منطقه اقتصادی یورو با اقتصاد کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن را بیشتر خواهد کرد.

مطالب مرتبط