پلیس قرقیزستان به معترضان معدن طلا حمله کرد

تظاهرات علیه کارفرمای کانادایی یک معدن طلا در قرقیزستان با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

چند روز است که حدود هزار معترض قرقیزستانی برای گرفتن سهم بیشتر از معدن طلای 'کمتور' اطراف این معدن طلا تجمع کرده‌اند. صاحب این معدن طلا شرکت کانادایی 'سنترا' است.

دولت قرقیزستان در مناطق اطراف معدن طلا وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

شرکت کانادایی سنترا می‌گوید از زمان شروع به کار این معدن یک میلیارد دلار مالیات پرداخته و همچنین میلیون‌ها دلار در طرح‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده است.

دولت قرقیزستان و همچنین شرکت 'کمتور گولد' که شریک تجاری شرکت کانادایی است، هشدار داده‌اند اگر این مشکل حل نشود، کار معدن طلا مختل خواهد شد. دولت همچنین تاکید کرده که تلاش می‌کند تا سهم قرقیزستان را از معدن طلا افزایش دهد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در قرقیزستان می‌گوید هر دو طرف معترضان و پلیس در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند. پلیس به سمت معترضانی که با سنگ حمله‌ می‌کردند گاز اشک‌آور پرتاب کرده است.

حدود هزار معترض جاده اصلی به سمت بیشکک پایتخت قرقیزستان را مسدود کرده‌اند و می‌خواهند با رییس‌جمهوری یا نخست‌وزیر کشور دیدار کنند.

گفته می‌شود شماری از معترضان با هدف توقف کار معدن، نیروگاه برقی را که انرژی معدن را تامین می‌کرد، از کار انداخته‌اند. یک پرونده قضایی علیه کسانی که باعث قطع برق بوده‌اند، تشکیل شده است.

بزرگ‌ترین مالیات‌ دهنده

با ارتفاع چهار هزار متر بالای سطح دریا، معدن کمتور از مرتفع‌ترین معادن طلای جهان است.

این معدن نقش بسیار مهمی در اقتصاد قرقیزستان دارد که یکی از فقیرترین کشورهای آسیای میانه است. درآمد معدن طلای کمتور حدود ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی قرقیزستان را تشکیل می‌دهد. همچنین در سال ۲۰۱۱ نیمی از صادرات این کشور از این معدن بوده است.

یک کمیته دولتی که مسئول بازبینی قرارداد با شرکت کانادایی سنترا بوده است، می‌گوید این شرکت در ازای سودی که می‌برد، مالیات بسیار کمی پرداخت می‌کند.

گروهی از معترضان خواهان ملی شدن معدن طلای کمتور هستند.

شرکت کمتور در بیانیه‌اش گفته است با وجود این که بزرگ‌ترین مالیات‌دهنده در کشور قرقیزستان است نمی‌تواند مسئول حل تمام مشکلات این کشور باشد.

بعضی تحلیل‌گران نگران هستند که فشارهای فزاینده روی شرکت کانادایی باعث تردید سرمایه‌گذاران خارجی برای کار در قرقیزستان شود.