برخورد پلیس ترکیه با معترضان در استانبول

Image caption سازمان عفو بین‌الملل، رفتار پلیس ترکیه علیه این "اعتراضات مسالمت‌آمیز" را محکوم کرده است

پلیس ترکیه با گاز اشک‌آور و آب‌پاش به معترضان به برنامه تخریب یک پارک در مرکز استانبول حمله کرد. ده‌ها نفر از این معترضان بازداشت شده‌اند.

معترضان چهار روز است که در پارک قزی در حاشیه میدان تقسیم در مرکز استانبول تحصن کرده‌اند. آنان از برنامه ساخت و ساز در اطراف این میدان، خشمگین هستند.

این گروه چند صد نفره به شعارشان "تقسیم را اشغال کنید" شهرت پیدا کرده‌اند؛ الهام‌گرفته از گروه‌هایی از معترضان آمریکایی که دو سال پیش با شعار "وال‌استریت را اشغال کنید" مجموعه اعتراضاتی را در ایالات متحده شکل دادند.

در پی بالاگرفتن اعتراض‌ها، یک دادگاه در استانبول حکم به تعلیق موقت برنامه قطع درختان این پارک داده است.

با این حال نارضایتی گسترده‌ای علیه رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، شکل گرفته و ناآرامی‌ها به آنکارا، پایتخت این کشور نیز گسترش پیدا کرده است.

همچنین اعتراض‌هایی در شهرهای دیگر از جمله بادروم، قونیه و ازمیر گزارش شده است.

Image caption مخالفان طرح نوسازی میدان تقسیم که در جریان آن پارک قزی به یک مجتمع تجاری تبدیل می‌شود، می‌گویند این پارک بخشی از فضای سبز محدود باقی‌مانده در مرکز استانبول است

یک ماه پیش، پلیس ضد شورش ترکیه با ده‌ها هزار نفر که قصد داشتند برای روز کارگر در اول ماه مه در استانبول راهپیمایی برگزار کنند، برخورد کرد.

طرح بحث‌برانگیز 'نوسازی'

خبرنگاران گزارش داده‌اند آن‌چه در ابتدا یک اعتراض زیست‌محیطی در استانبول بود، به تظاهراتی علیه دولت تبدیل شد.

الپر بالی، خبرنگار بی‌بی‌سی ترکی، می‌گوید حامیان محیط‌زیست ابتدا این اعتراض‌ها را راه انداختند ولی بعدا گروه‌های همجنس‌گرا، سوسیالیست‌ها، اتحادیه‌های کارگری، اعضای احزاب مخالف و حتی گروه معروف به "مسلمانان ضد کاپیتالیسم" به این گروه پیوستند.

هدف این برنامه اعتراض‌برانگیز برای "نوسازی" میدان تقسیم، تسهیل رفت و آمد در اطراف این منطقه اعلام شده اما همچنین شامل احداث یک مرکز خرید به جای پارک قزی است.

مخالفان این طرح می‌گویند این پارک بخشی از فضای سبز محدود باقی‌مانده در مرکز استانبول است.

نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرده که مصمم است این طرح بحث‌برانگیز را در استانبول اجرا کند.

Image caption چندین نفر از معترضان به بیمارستان منتقل شده‌اند

یکی از نشانه‌هایی که در جریان تظاهرات روز جمعه در دست معترضان بود، کاریکاتور رجب طیب اردوغان را در لباس یک سلطان عثمانی نشان می‌داد و زیر آن نوشته شده بود: "مردم به تو تعظیم نخواهند کرد."

اعتراض عفو بین‌الملل

طبق گزارش‌ها، در پی اعتراض‌های روز جمعه استانبول، چندین نفر از معترضان به بیمارستان منتقل شده‌اند.

روزنامه حریت که از منتقدان دولت رجب طیب اردوغان و حزب او "عدالت و توسعه" است، گزارش داده که ۷ نفر از مجروحان، صدمه جدی خورده‌اند و از جمله پای یکی از این معترضان، شکسته و سر یکی دیگر از آنان مجروح شده است.

گزارش شده است که جهانگردان و شهروندان خارجی و هم در بین مجروحان بوده‌اند.

در آنکارا هم تظاهراتی در "اعلام همبستگی" با معترضان استانبول راه افتاد.

سازمان عفو بین‌الملل رفتار پلیس ترکیه علیه این "اعتراضات مسالمت‌آمیز" را محکوم کرده است.

مدیر برنامه عفو بین‌الملل در اروپا و آسیای میانه گفته است: "مقامات ترکیه باید به پلیس دستور دهند هرگونه توسل غیرضروری به زور را متوقف کند و فورا به همه گزارش‌ها درباره بدرفتاری با معترضان رسیدگی کنند".

مطالب مرتبط