قرضاوی از مسلمانان خواست برای جنگیدن علیه اسد به سوریه بروند

شیخ قرضاوی
Image caption شیخ قرضاوی که در غرب به عنوان چهره‌ای جنجالی شناخته می شود، میلیون ها هوادار دارد

شیخ یوسف قرضاوی، از روحانیون سنی مذهب ساکن قطر از تمامی مسلمانان سنی در منطقه خواسته است تا به شورشیان مخالف دولت سوریه در جنگ این کشور بپیوندند.

این روحانی بانفوذ مصری الاصل از جنبش حزب الله لبنان و ایران که به گفته او قصد ریشه کن کردن سنی مذهب‌ها را دارند، انتقاد کرده است.

شیخ قرضاوی که در غرب به عنوان چهره‌ای جنجالی شناخته می شود، میلیون ها هوادار دارد که اکثر آنها به اخوان المسلمین گرایش دارند.

او در جریان راهپیمایی در دوحه گفت: "هر مسلمانی که برای جنگیدن آموزش دیده و توانایی جنگیدن دارد باید از شورشیان سوری حمایت کند."

به گفته خبرنگار بی بی سی در بیروت، اظهارات شیخ قرضاوی نشانه‌ای آشکار از اختلافات فرقه‌ای بین شیعیان وسنی‌ها است که تهدیدی برای منطقه بشمار می رود.

شیخ قرضاوی همچنین گفت: "در حالی که ایران با ارائه تسلیحات از نیروهای سوری پشتیبانی می‌کند، چرا ما نباید دراین باره کاری انجام دهیم."

او از حزب الله که به عربی به معنای حزب خداست به عنوان"حزب شیطان" یاد کرد و گفت : "رهبر حزب شیطان با سنی‌ها می جنگد، حال ما می دانیم که ایرانی ها چه می خواهند...آنها می خواهند به کشتار سنی ها ادامه دهند. "

شیخ قرضاوی در بخش دیگری از صحبت هایش گفته است: "چگونه ۱۰۰ میلیون شیعه در جهان می خواهند بیش از یک و نیم میلیارد سنی را شکست دهند؟ تنها به این دلیل که مسلمانان سنی ضعیف هستند."

پیش از این هم شیخ قرضاوی چنین اظهاراتی را کرده است.

او چندین بار ایران را به تلاش برای گسترش اندیشه شیعی در کشورهایی با اکثریت سنی متهم کرده است.

مطالب مرتبط