سوریه توقف عملیات قصیر را رد کرد

Image caption نیروهای حزب الله لبنان نیز در حمله به قصیر شرکت دارند

دولت سوریه برقراری آتش بس در شهر استراتژیک قصیر برای ارسال محموله های بشردوستانه بین المللی به ساکنان آن را رد کرده است. هم زمان، چند کشور عرب به گروه حزب الله لبنان در مورد حمایت از بشار اسد هشدار داده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ولید معلم، وزیر امور خارجه این کشور در گفتگوی تلفنی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرده است که عملیات ارتش علیه "گروه های تروریستی مسلح" در قصیر ادامه خواهد یافت.

قصیر، واقع در ۱۰ کیلومتری مرز لبنان، از حدود دو هفته پیش زیر آتش سنگین نیروهای دولتی بوده است. بنا بر گزارش ها، هزاران غیرنظامی در این شهر کوچک گیر افتاده اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ درباره وضع ساکنان قصیر ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است که مردم این شهر به دارو، مواد غذایی و آب سالم دسترسی ندارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از طرفین درگیر خواسته است که اجازه دهند مردم شهر را ترک کنند.

بنا بر گزارش ها، نیروهای حزب الله لبنان نیز در عملیات علیه قصیر حضور فعالی دارند و شماری کشته داده اند.

هشدار به حزب الله لبنان

Image caption مخالفان همچنان در بخش هایی از قصیر به مقاومت ادامه می دهند

شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس روز یکشنبه به گروه حزب الله لبنان در مورد دخالت در جنگ داخلی سوریه هشدار داد و اعلام کرد که علیه این گروه تدابیری در نظر خواهد گرفت.

عبداللطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس، در شهر جده عربستان اعلام کرد که این نهاد "تصمیم گرفته است تدابیری را علیه منافع حزب الله در کشورهای عضو شورا بررسی کند."

این مقام بحرینی در مورد این که چه اقداماتی مد نظر کشورهای عرب است اظهار نظر نکرد.

عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، کویت و عمان عضو شورای یاد شده هستند و در بحران سوریه، از گروه های مخالف بشار اسد حمایت می کنند.

در واشنگتن، سناتور جمهوریخواه جان مکین نیز بار دیگر از گزینه ارسال مستقیم سلاح به مخالفان سوری حمایت کرده است.

سناتور مک کین اخیرا از مرز ترکیه به طور پنهانی وارد خاک سوریه شد و با فرماندهان ارتش آزاد سوریه دیدار کرده بود.

او در مصاحبه اش با شبکه سی بی اس گفت: "به خاطر نیروهای حزب الله لبنان، شیعیانی که از عراق برای نبرد به سوریه آمده اند، حمایت های سپاه پاسداران ایران و تسلیحاتی که روسیه در اختیار سوریه قرار داده است، متاسفانه بشار اسد در این نبرد موقعیت برتری پیدا کرده است. این یک تراژدیست و ما فقط نشسته ایم و تماشا می کنیم."

سناتور مک کین افزود: "یادتان هست که یکی دو سال قبل می گفتیم که سقوط بشار اسد اجتناب ناپذیر است؟ فکر می کنم که ما امروز نمی توانیم این حرف را بزنیم."

از سوی دیگر، در تبادل آتش بین مخالفان دولت سوریه و حزب الله لبنان در نزدیکی مرز سوریه شماری کشته شده اند.

منابع امنیتی لبنان گفته اند که این درگیری ها در نزدیکی شهر بعلبک اتفاق افتاده است.

روز جمعه نیز اخباری مبنی بر پرتاب موشک و خمپاره به جنوب لبنان منتشر شده بود.

مخالفان سوری گفته اند که در پاسخ به حمایت مسلحانه حزب الله لبنان از بشاراسد دست به این حملات زده اند.

مطالب مرتبط