جوانان ترکیه از صحبت های رجب طیب اردوغان خشمگین هستند

عکس العمل رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه کمکی به کاهش ناآرامی ها نکرد. آقای اردوغان گروه های تندرو را مسئول خشونتها معرفی کرد و آنان را "اراذل و اوباش" خواند و گفت ماموران سازمان اطلاعات ترکیه در باره ارتباط خارجی ها با تظاهرکنندگان تحقیقاتی را آغاز کرده اند.

حرفهای آقای اردوغان بسیاری از جوانان ترک را که اکثرا از قشر متوسط، سکولار و تحصیلکرده هستند را خشمگین کرده است.

لحن آقای اردوغان برای ما که تحولات بهار عربی را پوشش داده ایم بسیار آشناست، اما فرق آقای اردوغان با رهبران کشورهای عربی این است که او به صورت دمکراتیک و با رای مردم انتخاب شده، ولی منتقدانش می گویند نخست وزیر کاریزماتیک ترکیه گرچه در چند سال گذشته نفوذ ترکیه را در کشورهای منطقه افزایش داده اما او رفتاری غیر دمکراتیک داشته است.

بسیاری از مطبوعات ترکیه از ترس دولت، خودسانسوری می کنند. مثلا روزنامه صباح یکی از روزنامه های پرتیراژ، تیتر اول روز شنبه را به سخنان آقای اردوغان در باره مضرات سیگار اختصاص داده بود.

طرح ساخت مرکز خرید در استانبول به شهرداری ربط دارد تا به نخست وزیری، اما آقای اردوغان در بسیاری از امورات شهرداران حزبش هم دخالت می کند. به همین دلیل در تظاهرات چند روز گذشته ما شعاری علیه شهردار استانبول نشنیده ایم، بلکه شعار دهندگان خواهان استعفای نخست وزیر هستند.

هفته گذشته آقای اردوغان ساخت پل سومی که قرار است در استانبول ساخته شود را افتتاح و آن را پل «سلطان سلیم» نامید، سلطانی که بسیاری از رهبران علویان را کشت.

جمعیت علویان ترکیه بین پانزده تا بیست میلیون تخمین زده می شوند و جامعه علویان به این نامگذاری اعتراض کرد،اما آقای اردوغان به این مسئله توجهی نکرد.

مدتهاست مطبوعات ترکیه می گویند برخی از اعضاء حزب عدالت و توسعه نسبت به رفتارهای آقای اردوغان نا راضی هستند و از رئیس جمهور عبدالله گل خواسته اند که رهبری آقایاردوغان را در انتخابات آینده به چالش بکشد.

لحن عبدالله گل و سایر مقامهای حزب عدالت و توسعه در ناآرامیهای اخیر بسیار ملایم بوده، و گفته می شود پلیس استانبول پس از تماس تلفنی رئیس جمهو، از میدان تقسیم عقب نشینی کرد.

موقعیت آقای اردوغان نه تنها ممکن است در پای صندوقهای رای تهدید شود، بلکه تحولات اخیر بهانه ای است تا رهبری او در داخل حزبش نیز به چالش کشیده شود.