محاکمه افشاگر بزرگ در پادگان سری آمریکا

Image caption بردلی منینگ اتهام همکاری با ویکی لیکس را پذیرفته، اما اتهام "کمک به دشمن" را رد می کند

محاکمه یکی از بزرگ ترین افشاگران اسرار دولتی در تاریخ معاصر آمریکا در یکی از سری ترین مراکز نظامی - امنیتی ایالات متحده آغاز شده است.

پادگان "فورت مید"، واقع در ایالت مریلند در نزدیکی واشنگتن، مقر آژانس امنیت ملی (ان اس ای) است، سازمان جاسوسی ای که ماموریت عمده اش استراق سمع در ابعاد جهانیست.

این پادگان استراتژیک از روز دوشنبه به خاطر یک جوان ۲۵ ساله به نام بردلی منینگ در کانون توجه رسانه ها قرار گرفته است، همان سربازی که سه سال پیش، ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک را در اختیار سایت افشاگر ویکی لیکس قرار داد و دردسر بزرگی را برای دولت باراک اوباما ایجاد کرد.

در یک دادگاه نظامی در فورت مید است که دادستان ها آقای منینگ را به "کمک به دشمن" متهم کرده اند و با استناد به قانون مجازات جاسوسی، در پی حبس ابد او هستند.

لیبرال ها در آمریکا متهم را قهرمان می دانند، جوان شجاعی که درباره کشته شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان افشاگری کرد و ابعاد تازه ای از سیاست خارجی واشنگتن را برای مردم جهان روشن ساخت.

ولی منتقدان و دولت می گویند افشای اسنادی که او به جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس رساند، جان فعالان مدنی در کشورهای مختلف را به خطر انداخت و ضربه سنگینی به منافع ملی آمریکا و حیثیت دیپلماتیکش زد.

محاکمه بردلی منینگ حداقل سه ماه طول خواهد کشید. یکی از اتهاماتی که علیه او مطرح شده خیلی ها را نگران کرده است.

"کمک به القاعده"

این استدلال دادستان ها که انتشار اسناد محرمانه در شبکه اینترنت می تواند به معنای کمک رساندن آگاهانه به دشمنان آمریکا و در این مورد خاص، یاری به شبکه القاعده باشد، در این کشور بحث برانگیز شده است.

ناظران می گویند حکم دادگاه نظامی در این پرونده می تواند برای عملکرد رسانه ها و خبرنگاران پیامدهای جدی داشته باشد.

گابریل شونفلد، نویسنده کتاب "اسرار ضروری: امنیت ملی، رسانه و حاکمیت قانون"، به بی بی سی فارسی می گوید: "بیشتر گزارش هایی که در روزنامه ها در آمریکا می خوانیم بر اساس نشت های اطلاعاتی است. اگر منابع افشاگری در تمام این موارد با مجازات حبس ابد مواجه شوند، بحث عمومی در حوزه امنیت ملی سرد خواهد شد. بردلی منینگ باید مجازات شود ولی نه به آن شدتی که دولت باراک اوباما در پی آن است."

دولت آقای اوباما در عرصه پیگرد قانونی افشاگران اسرار دولتی بسیار سختگیرانه عمل کرده و در مواردی کیفرخواست هایش را بر اساس قانون مجازات جاسوسی تنظیم کرده که می تواند مجازات مرگ یا حبس ابد را در پی داشته باشد.

در جریان چنین پرونده های امنیتی بوده است که پلیس فدرال (اف بی آی) بعضی از خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس و نیز جیمز روزن، خبرنگار شبکه تلویزیونی فاکس نیوز را زیر نظر گرفته بود و مکالماتشان را شنود می کرد.

دانیل الزبرگ، افشاگر معروف که در سال ۱۹۷۱ میلادی اسناد محرمانه پنتاگون درباره جنگ ویتنام را در اختیار روزنامه نیویورک تایمز قرار داده بود، معتقد است که باراک اوباما بیشتر از جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، از برملا شدن برنامه های محرمانه نظامی – امنیتی اش هراس دارد.

آقای الزبرگ به بی بی سی فارسی می گوید: "به نظر من، باراک اوباما سیاست های جورج بوش را دنبال می کند که اگرغیرقانونی نباشند، در مورد قانونی بودنشان جای بحث وجود دارد، سیاست هایی که شرم آورند."

او می افزاید: "جورج بوش نباید زیاد نگران نشت اطلاعاتی سیاست های محرمانه اش می بود چرا که طرفدارانش از سیاست های امپریالیستی اش حمایت می کردند. در مقایسه، باراک اوباما خود را لیبرال نشان می دهد و به دنبال رای لیبرال هاست. به همین خاطر، او از این که درباره ماهیت واقعی سیاست هایش افشاگری شود، خیلی بیشتر نگران است."

به غیر از بردلی منینگ دست کم پنج پرونده دیگر هم در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما علیه افشاگران اطلاعات محرمانه به راه افتاده است.

اقدام بردلی منینگ اما یکی از بزرگ ترین افشاگری ها علیه دولت در تاریخ معاصر آمریکاست و از همین حالا پیش بینی می شود مجازات حبسی که برای او در نظر گرفته خواهد شد، سنگین خواهد بود.

مطالب مرتبط