آمریکا برای دستگیری اسلامگرایان آفریقایی جایزه تعیین کرد

رهبر بوکو حرام
Image caption کلان ترین جایزه وزارت خارجه آمریکا به دستگیری رهبر بوکو حرام اختصاص یافته است

دولت آمریکا برای دستگیری رهبران گروه‌های تندرو آفریقایی جایزه تعیین کرده است.

در اقدامی بی‌سابقه، وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده که برای اطلاعات و اقدامات منجر به دستگیری پنج تن از رهبران گروه‌های تندرو اسلامگرا در شمال و غرب آفریقا مبلغ بیست و سه میلیون دلار جایزه در نظر گرفته است.

بالاترین جایزه برای دستگیری ابوبکر شکاوی، رهبر گروه اسلامگرای بوکو حرام تعیین شده که در نیجریه فعالیت دارد و هفته گذشته از اسلامگرایان در افغانستان، پاکستان و عراق دعوت کرد تا برای مبارزه جهت استقرار حکومت اسلامی در نیجریه به او بیپوندند.

گروه موسوم به "جماعت اهل سنت برای تبلیغ و جهاد" که بیشتر با نام "بوکو حرام" شناخته می شود، یک گروه اسلامگرای متعهد به ایجاد نظام اسلامی در نیجریه است که به خصوص با گسترش فرهنگ و دیدگاه غربی در جوامع اسلامی مخالف بوده و فراگیری علوم غربی را حرام می داند هر چند تاکید داشته است که با فناوری "مفید" غربیان مخالفتی ندارد.

Image caption اسلامگرایان آفریقایی فعالیت خود را به خصوص در آدم ربایی و اخاذی فعالیت شدت داده اند

بخشی از جایزه "پاداش اجرای عدالت" به اطلاعات منجر به دستگیری اعضای گروه اسلامگرای "القاعده مغرب اسلامی" ازجمله مختار بلمختار، مظنون به سازمان دهی حمله به تاسیسات گاز الجزایر در ماه ژانویه اختصاص یافته است.

در حمله به این تاسیسات، سی وهفت خارجی از جمله سه آمریکایی جان خود را از دست دادند.

فرد دیگری که از اعلامیه وزارت خارجه آمریکا از او نام برده شده، یحیی ابوحمام از رهبران القاعده در آفریقاست که گفته می شود مسئول قتل یک گروگان سالمند فرانسوی در نیجر در سال ٢٠١٠ بوده است.

اسلامگرایان مالی

یک عضو دیگر القاعده مغرب و سخنگوی گروه "توحید و جهاد غرب آفریقا"، یک گروه اسلامگرا که در کشور مالی فعالیت دارد، از دیگر افرادی هستند که برای بازداشت آنان جوایزی اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا نوشته است که القاعده مغرب اسلامی بر دامنه فعالیت خود در غرب و شمال آفریقا از جمله در زمینه آدم ربایی با هدف اخاذی افزوده است و باعث نگرانی در مورد ثبات در منطقه شده است.

Image caption حمایت ارتش فرانسه از مالی ضربات سنگینی بر اسلامگرایان این کشور وارد کرده است

وی گفته است که هدف وزارت خارجه، محاکمه و مجازات قانونی این افراد و جلوگیری از گسترش ناامنی در منطقه است.

از زمان کودتای نظامی علیه دولت مالی در اواخر سال گذشته، ایالات متحده نگران گسترش نفوذ اسلامگرایان این کشور در منطقه بوده است و در ماه ژانویه سال جاری، واحدهایی از ارتش فرانسه در جنگ علیه گروه های مسلح اسلامگرا در مالی شرکت کرد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری مالی در اواخر ماه ژوئیه برگزار شود و کشورهای غربی نگران آن هستند که گروه‌های اسلامگرای منطقه برای اخلال در جریان این انتخابات فعالیت خود را شدت بخشند.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که عملیات نظامی فرانسه علیه اسلامگرایان مالی و موفقیت‌های ارتش نیجریه علیه شبه نظامیان بوکو حرام ممکن است باعث همکاری بیشتر بین این گروه‌ها و حتی پیوستن تندروهای سایر کشورها به آنها شود.

جوایز "پاداش اجرای عدالت" با هدف تسریع در دستگیری و محاکمه رهبران این گروه‌ها تعیین و اعلام شده است.

مطالب مرتبط