ارتش سوریه کنترل شهر استراتژیک قصیر را در دست گرفت

Image caption دولت سوریه کنترل کامل شهر قصیر را یک پیروزی استراتژیک برای خود دانسته است

تلویزیون دولتی سوریه و شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، می‌گویند نیروهای دولتی، کنترل کامل شهر استراتژیک قصیر را در دست گرفته‌اند.

این شهر که در نزدیکی مرز لبنان قرار دارد، طی دو هفته گذشته شاهد درگیری شدید میان نیروهای ارتش سوریه و حزب الله لبنان با شورشیان بود.

تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید تعداد زیادی از شورشیان در درگیری‌ها کشته شده و بسیاری نیز تسلیم شده‌اند.

شورشیان گفته‌اند که در پی حمله گسترده نیروهای دولتی، دست به عقب نشینی زده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت‌و‌گو با ایرنا، خبرگزاری رسمی این کشور "پیروزی" ارتش را به دولت و ملت سوریه تبریک گفته است.

Image caption شهر قصیر در ده کیلومتری مرز لبنان قرار دارد

مخالفان مسلح می‌گویند هزاران پیکارجوی حزب الله لبنان که از سوی ایران حمایت می‌شود، در حملات به شهر قصیر مشارکت داشتند.

شدت درگیری‌های این شهر به حدی بود که هفته پیش صلیب سرخ نسبت به وخامت وضعیت انسانی شهر ابراز نگرانی شدید کرد و خواهان کمک‌های فوری به ساکنان این شهر شد.

امروز ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه به بی بی سی گفت که پیکارجویان حزب الله لبنان "در حال اشغال" سوریه هستند و لبنان هیچ کاری برای متوقف کردن آنها انجام نمی‌دهد.

این در حالی است شورشیان سوریه خود از حمایت گروههای مسلح سلفی سنی مذهب برخوردارند که از کشورهای عربی و غیر عربی متفاوت برای 'جهاد' به سوریه رفته اند.

شهر قصیر در ده کیلومتری مرز لبنان قرار دارد.

این شهر به لحاظ تدارکاتی حائز اهمیت فراوانی است.

Image caption مخالفان مسلح می‌گویند هزاران پیکارجوی حزب الله لبنان که از سوی ایران حمایت می‌شود، در حملات به شهر قصیر مشارکت داشتند

قصیر برای نیروهای دولتی امکان تردد بین دمشق و منطقه ساحلی مدیترانه در سوریه را فراهم می کند و از طرف دیگر مخالفان با تسخیر آن می‌توانند امکان تردد آزادانه به لبنان را داشته باشند.

یک پیکارجوی حزب الله لبنان به خبرگزاری رویترز گفته است که "ما در ساعات اولیه صبح دست به حمله غافلگیرانه زدیم و وارد شهر شدیم."

مرکز حقوق بشر سوریه مستقر در لندن نیز در بیانیه‌ای که خبرگزاری فرانسه آن را منتشر کرده گفته است که پیکارجویان حزب الله لبنان کنترل شهر قصیر را در دست دارند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید هنوز گروه کوچکی از شورشیان در شمال قصیر حضور دارند اما دولت تصرف این شهر را یک پیروزی استراتژیک برای خود می‌داند.

او می‌گوید نیروهای دولتی راه‌های تدارکاتی به مناطقی از مرکز سوریه را که در دست شورشیان است مسدود خواهد کرد و موقعیت آنها را تضعیف خواهد کرد.

خبرنگار بی بی سی می‌افزاید که این تحولات در آستانه نشست صلح از آن رو حائز اهمیت است که هیچ یک از طرفین خواهان آن نیست که در موضع ضعف در این کنفرانس شرکت کند.

قرار است نمایندگان روسیه و آمریکا امروز دیدار کنند و تاریخ و سایر جزئیات این کنفرانس را مشخص کنند. مخالفان هنوز تائید نکرده‌اند که در چنین کنفرانسی شرکت خواهند کرد یا نه.

طبق آمار سازمان ملل، در درگیری‌های سوریه تا کنون هشتاد هزار نفر کشته شده و یک و نیم میلیون نفر نیز آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط