معترضان در ترکیه خواهان برکناری روسای پلیس استانبول و آنکارا شدند

Image caption فعالان ترکیه خواهان آن شده‌اند که نیروهای پلیسی که به خشونت علیه معترضان متهم شده‌اند، دادگاهی شوند

گروهی از معترضان به ساخت یک مجتمع تجاری در محل پارک گزی در استانبول با بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه دیدار کرده و فهرستی از درخواست‌های خود برای متوقف کردن تظاهرات را به او ارائه داده‌اند.

دولت ترکیه از گروهی از طرفداران محیط زیست که اعتراض‌ها در کشور را آغاز کردند، دعوت کرده بود تا در دیداری مسایل موجود را بررسی کنند.

متوقف شدن طرح ساخت یک مجتمع تجاری در محل پارک از جمله این درخواست‌ها است.

فعالان محیط‌ زیستی خواهان آن شده‌اند که مقامات ترکیه رسما اطمینان خاطر دهند که پارک گزی دست نخورده باقی بماند.

فعالان ترکیه همچنین خواهان ممنوعیت استفاده از گاز اشک آور شده‌اند.

آنها همچنین خواهان آن شده‌اند که نیروهای پلیسی که به خشونت علیه معترضان متهم شده‌اند، دادگاهی شده و معترضان زندانی نیز آزاد شوند.

این فعالان همچنین خواهان برکناری روسای پلیس استانبول، آنکارا و چندین شهر دیگر ترکیه شده‌اند.

Image caption تظاهرات و ناآرامی‌ها طی چند روز گذشته در شهرهای مختلف ترکیه مانند استانبول و آنکارا جریان داشته است

بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه روز پیش گفت که تظاهرات طرفداران محیط زیست در اعتراض به ساخت یک مجتمع تجاری در محل پارک گزی در استانبول عادلانه و مشروع بود.

او همچنین از افرادی که در درگیری‌های اولیه آسیب دیده‌اند، پوزش خواست اما گفت "فکر نمی‌کنم ضرورتی داشته باشد که از افرادی عذرخواهی کنیم که به اموال عمومی در خیابان‌ها آسیب رساندند و تلاش کردند جلوی آزادی مردم در خیابان‌ها را بگیرند."

اما فعالان ترکیه عذرخواهی آقای آرینچ را رد کرده و گفته‌اند اظهارات او "رنگ و بوی جنگ داخلی می‌دهد."

گروهی که خود را تریبون همبستگی تقسیم نامیده گفته است که فهرست درخواست‌های خود را به معاون نخست وزیر ترکیه ارائه داده است.

این گروه گفته است که قدم‌هایی که دولت بردارد، سیر رویدادهای آتی را تعیین خواهد کرد.

اعتراض‌ها طی شب گذشته در استانبول ادامه داشت و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرد.

امروز هزاران عضو اتحادیه‌های کارگری که از دیروز دست به اعتصاب زده‌اند، در تجمعی مسالمت آمیز در استانبول و آنکارا شرکت کردند.

گروهی از تظاهرکنندگان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را دیکتاتوری خواندند که باید استعفا دهد. آقای اردوغان در حال حاضر در شمال آفریقا است و روز پنجشنبه به کشورش باز می گردد.

تظاهرات و ناآرامی‌ها طی چند روز گذشته در شهرهای مختلف ترکیه مانند استانبول و آنکارا جریان داشته است.

این تظاهرات برای مخالفت با ساخت یک مجتمع تجاری در پارک گزی آغاز شد اما به تظاهرات علیه سیاست‌های دولت آقای اردوغان تبدیل شد.

مطالب مرتبط