پارلمان پاکستان نواز شریف را به نخست وزیری انتخاب کرد

شریف هنگام ادای سوگند در مجلس
Image caption شریف برای سومین بار به مقام نخست وزیری پاکستان می رسد

نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ پاکستان، رای اعتماد پارلمان جدید این کشور را به دست آورده است.

نمایندگان مجمع ملی، مجلس سفلای پارلمان پاکستان، روز چهارشنبه ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) محمد نواز شریف، نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) را به نخست وزیری انتخاب کردند.

نواز شریف دو بار دیگر، از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ و همچنین ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۷ سمت نخست وزیر پاکستان را برعهده داشت و این سومین بار است که این مقام را در اختیار می گیرد.

در انتخابات پارلمانی پاکستان که ماه گذشته برگزار شد، حزب مسلم لیگ اکثریت قابل توجهی از ۳۷۲ کرسی مجمع ملی را به دست آورد و نواز شریف برای انتخاب به سمت نخست وزیری، به ائتلاف با احزاب دیگر نیازی نداشته است.

دولت جدید پاکستان در حالی عهده دار امور می شود که این کشور با مشکلات عمده ای در زمینه های اقتصادی، امنیت داخلی و سیاست خارجی مواجه است.

از نظر اقتصادی، شرایط در برخی از بخش های اقتصادی پاکستان به شدت بحرانی است که از آن جمله می توان به کمبود شدید نیروی برق و نارسایی های زیربنایی اشاره کرد.

در زمینه امنیت داخلی، اسلامگرایان تندرو به خصوص طالبان پاکستانی در سال های اخیر در برخی از نقاط این کشور به شدت فعال بوده اند و اگرچه نخست وزیر جدید در مواردی از مذاکره و مصالحه با طالبان حمایت می کرده، اما به احتمال زیاد، ناگزیر خواهد بود با نظر ارتش در مورد لزوم برخورد نظامی با طالبان موافقت کند.

در گذشته، تلاش دولت پاکستان برای مصالحه با طالبان نتیجه ملموسی در کاهش خشونت در این کشور نداشته و اکثر نظامیان نسبت به پایان دادن به فعالیت خشونت آمیز طالبان از طریق مذاکره خوشبین نیستند.

دولت جدید کمتر از یک سال پیش از آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستان شروع به کار کرده است. خروج ناتو از افغانستان به احتمال زیاد، مسئولیت پاکستان در مقابله با اسلامگرایان تندرو را بیشتر می کند.

نواز شریف در جریان مبارزات انتخاباتی مخالفت خود را با حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به هدف هایی در داخل پاکستان ابراز داشت اما مشخص نیست که در مقام نخست وزیری، چه امکاناتی برای پایان دادن به این حملات در اختیار خواهد داشت.

سوگند در برابر رقیب قدیمی

Image caption ناتوانی حزب مردم در اداره امور پاکستان باعث رویگردانی رای دهندگان پاکستانی شده است

در جریان رای گیری برای انتخاب نخست وزیر جدید، چند عضو دیگر مجمع ملی از جمله از حزب مردم نیز خود را نامزد تصدی این سمت کردند اما با توجه به تعداد قابل توجه کرسی های حزب مسلم لیگ، انتخاب نواز شریف قطعی بود.

مراسم ادای سوگند نخست وزیر منتخب پاکستان در حضور آصف علی زرداری، رئیس جمهوری از حزب مردم، برگزار می شود.

نواز شریف جانشین دولت به رهبری حزب مردم می شود که در انتخابات ماه مه، کمتر از چهل کرسی مجمع ملی را به دست آورد و در ماه های آخر حکومت خود نیز با دشواری های سیاسی از جمله درگیری با دیوان عالی دست به گریبان بود.

به نظر می رسد که مشکلات سیاسی دولت به رهبری حزب مردم و ناتوانی آن در حل مشکلات اقتصادی عامل رویگردانی رای دهندگان از این حزب بوده است.

احتمالا در مراسم روز چهارشنبه در حضور رئیس جمهوری پاکستان، ادای سوگند وزیران ارشد کابینه نیز صورت خواهد گرفت.

گفته می شود که نخست وزیر علاقمند است کابینه ای با کمتر از بیست و چهار وزیر تشکیل دهد اما تحت فشار قرار گرفته تا وزیرانی از تمامی ایالت ها پاکستان در کابینه خود داشته باشد.

اکثر اعضای حزب مسلم لیگ از ایالت پنجاب هستند و حضور افرادی از سایر نقاط پاکستان برای کسب حمایت نیروهای محلی از دولت جدید ضرورت دارد.

آغاز به کار آقای شریف در سمت نخست وزیری از جهت دیگری نیز بی سابقه محسوب می شود زیرا این اولین مورد از انتقال دموکراتیک قدرت از یک دولت غیرنظامی به دولت غیرنظامی بعدی در پاکستان است.

از زمان استقلال پاکستان تا کنون، در این کشور سه کودتای نظامی روی داده و مردم پاکستان برای نیمی از این تاریخ شصت و پنج ساله کشور خود تحت حکومت نظامیان زندگی کرده اند.

مطالب مرتبط