ادریس: ارتش آزاد سوریه باید بتواند با حزب الله در داخل لبنان مقابله کند

سلیم ادریس
Image caption به گفته سلیم درگیری کنونی سوریه یک مساله داخلی است و نباید نیروهای خارجی در آن مداخله کنند

فرمانده ارتش آزاد سوریه خواستار اجازه مقابله با "اشغالگران" حزب‌الله در داخل خاک لبنان شده است.

ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه، نیروی اصلی مخالف حکومت بشار اسد، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است که شبه نظامیان جنبش حزب‌الله لبنان با عبور از مرز، خاک سوریه را "اشغال" کرده‌اند و دولت لبنان هیچ اقدامی برای جلوگیری از این وضعیت صورت نداده است.

به گفته فرمانده ارتش آزاد، در حال حاضر، شمار قابل توجهی از نفرات حزب‌الله لبنان شهرهای قصیر، ادلیب، حلب و دمشق و نقاط دیگر، در کنار نیروهای دولتی سوریه با مخالفان حکومت این کشور می جنگند.

سلیم ادریس گفته است: "شبه نظامیان حزب‌الله خاک سوریه را اشغال کرده اند و در حالی که همچنان به اشغال خاک کشور ما ادامه می‌دهند و دولت لبنان هم اقدامی برای متوقف کردن آنان صورت نمی‌دهد، به نظر من، نیروهای ما هم باید بتوانند با آنان در داخل خاک لبنان مقابله کنند."

همزمان، شبکه تلویزیونی الجزیره نیز متن مصاحبه‌ای با ژنرال ادریس را منتشر کرده که گفته است نیروهای ارتش آزاد مایل به کشاندن نبرد به داخل لبنان نیستند و همواره بر لزوم احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آن کشور تاکید ورزیده‌اند.

وی در عین حال افزوده است که لازم است دولت لبنان با وارد کردن فشار بر حزب‌الله، مانع از ورود نفرات مسلح این گروه به خاک سوریه شود. او گفته است که افراد حزب‌الله در داخل سوریه، مردم را به قتل می‌رسانند تا به حکومت بشار اسد کمک کنند.

ژنرال ادریس تاکید کرده که درگیری کنونی در سوریه، یک موضوع داخلی این کشور است و نباید نیروهای خارجی در صدد مداخله در این مساله برآیند و از دولت لبنان خواسته است تا با صلح‌بانان سازمان ملل همکاری کند و به آنان اجازه دهد در مرز لبنان با سوریه مستقر شوند.

Image caption رهبران حزب‌الله حکومت سوریه را عضو "جبهه مقاومت" و حمایت از آن را وظیفه خود دانسته اند

سلیم ادریس گفته است که در حال حاضر، به فرماندهان ارتش آزاد دستور داده شده است تا "در مقابله با آتشباری از داخل خاک لبنان، نهایت خویشتنداری را از خود به خرج دهند."

به گزارش الجزیره، شیخ نعیم قاسم، معاون جنبش حزب الله در مورد وضعیت کنونی در مرز لبنان و سوریه گفته است که "ما در موضع دفاع از مقاومت در قصیر و سایر نقاط هستیم تا از گسترش فتنه و تلاش برای خنجر زدن به مقاومت از پشت، جلوگیری کنیم."

گروه حزب‌الله تحت حمایت حکومت ایران است و مانند مقامات و رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی، سوریه را عضو "جبهه مقاومت" علیه اسرائیل می داند و پشتیبانی از دولت‌های حامی آن را وظیفه اصلی همه ملت های منطقه قلمداد می‌کند و به همین دلیل هم علیه مخالفان بشار اسد موضع گرفته است.

"شرکت مستقیم" حزب الله در جنگ

در روزهای اخیر، گزارش‌هایی انتشار یافته حاکی از اینکه در شهر قصیر، واقع در ١٠ کیلومتری مرز لبنان، نفرات حز‌ب‌الله در کنار نیروهای دولتی به طور مستقیم در جنگ علیه مخالفان مسلح حکومت سوریه شرکت دارند.

Image caption فرمانده ارتش آزاد سوریه خواستار استقرار صلح بانان سازمان ملل در مرز با لبنان شده است

ژنرال ادریس گفته است که هیچ طرح مصالحه‌ای که حاوی ادامه زمامداری بشار اسد باشد برای مخالفان حکومت سوریه قابل قبول نیست و تا زمانی که بشار اسد بر سوریه حکومت کند، جنگ علیه او ادامه خواهد یافت.

فرمانده ارتش آزاد اظهار داشته که تردیدی ندارد که جنگ علیه حکومت بشار اسد با پیروزی "مردم سوریه" خاتمه خواهد یافت اما افزوده است که بدون حمایت کامل "دوستان" مردم سوریه و کشورهای غربی، این جنگ طولانی‌تر می شود و شاید سال‌ها ادامه یابد.

در چنین وضعیتی، به گفته ژنرال ادریس، نیروهای تندرو خواهند توانست حمایت مخالفان حکومت را به دست آورند و بر حرکت انقلابی مردم سوریه علیه نظام حاکم بر این کشور تسلط یابند.

بحران سیاسی سوریه از بیش از دو سال پیش با تظاهرات اعتراضی و درخواست مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی و لزوم اصلاحات سیاسی آغاز شد.

در آن زمان، برخی از مخالفان بشار اسد، و حتی بعضی کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، انتظار داشتند وی در اجرای وعده‌های قبلی خود برای اصلاحات سیاسی، به این درخواست واکنش مساعد نشان دهد.

Image caption رسانه‌‌های دولتی سوریه و ایران از پیروزی نیروهای بشار اسد در شهر قصیر خبر داده‌اند

در مقابل، دولت سوریه به اعزام واحدهای ارتش برای متوقف کردن تظاهرات مبادرت کرد که تلفاتی بر جای گذاشت. در ماه های بعد، گروهی از نظامیان با ترک خدمت، "ارتش آزاد سوریه" را با هدف حمایت ار تظاهرات مسالمت آمیز مردم در برابر ارتش ایجاد کردند اما درگیری بین دو طرف، بعدها شرایط جنگ داخلی را در سوریه ایجاد کرد.

به گزارش منابع بین‌المللی، تاکنون بیش از هشتاد هزار تن در جریان جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده و بیش از یک و نیم میلیون نفر نیز به خارج از آن کشور گریخته‌اند و حملات سنگین به مناطق مسکونی، خسارات گسترده‌ای برجای گذاشته است.

دولت ایران، روسیه و چین از پشتیبانان اصلی حکومت سوریه بوده و مقامات ایرانی اعلام کرد‌ه‌اند که بحران سوریه باید از راه‌های مسالمت آمیز فیصله یابد اما کناره‌گیری بشار اسد به عنوان بخشی از چنین راه حلی را رد کرده‌اند.

تلویزیون سوریه در ساعات بامداد روز چهارشنبه گفت که "ارتش قهرمان" این کشور توانسته است شهر قصیر را از دست مخالفان مسلح حکومت خارج کند و رادیو و تلویزیون دولتی نیز این خبر را پخش کرد اما تا کنون تایید این گزارش از منابع مستقل امکانپذیر نبوده است.

مطالب مرتبط