فرانسه: جهان باید در مقابل سلاح شیمیایی سوریه اقدامی کند

Image caption فرانسه و بریتانیا هر دو پیگیر لغو تحریم اروپا برای ارسال تسلیحات به سوریه بوده‌اند تا بتوان مخالفان مسلح را در مقابل بشار اسد تقویت کرد

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، گفته است که مستندات استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، "جامعه جهانی را وادار می‌کند در این باره اقدامی کند".

در همین حال آقای اولاند اضافه کرده است: "ما فقط در قالب چارچوب حقوق بین‌المللی می‌توانیم اقدام کنیم".

او روز چهارشنبه ۵ ژوئن، ۱۵ خرداد، ساعاتی پس از آن سخن می‌گفت که نیروهای حکومت سوریه، کنترل کامل شهر استراتژیک قصیر را در دست گرفت.

آقای اولاند به خبرنگاران گفت: "ما عناصری در دست داریم که اجازه می‌دهد درباره استفاده از گاز سارین در سوریه مطمئن شویم."

او در عین حال تاکید کرده که هنوز معلوم نیست این گاز در چه سطحی استفاده شده است.

به گفته رئیس‌جمهوری فرانسه، "آن چه در سوریه اتفاق افتاده، باید مایه فشار بیشتر بر حکومت سوریه و متحدان آن شود."

یک روز پیش از آقای اولاند، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده بود شواهد ثابت کرده که گاز اعصاب سارین در سوریه استفاده شده‌است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه ۴ ژوئن گفت آزمایش‌هایی که در پاریس انجام شده، ثابت می‌کند گاز سارین در سوریه استفاده شده و "دست‌کم یک بار توسط حکومت" به کار رفته است.

پس از آن بریتانیا هم اعلام کرد نمونه‌های به‌دست‌آمده از سوریه را آزمایش کرده که نشان می‌دهند گاز سارین در این کشور استفاده شده است.

بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا می‌گوید: "اطلاعات محدود ولی قانع‌کننده‌ای وجود دارد که حکومت سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده و همچنان می‌کند."

فرانسه و بریتانیا هر دو پیگیر لغو تحریم اروپا برای ارسال تسلیحات به سوریه بودند تا بتوان مخالفان مسلح را در مقابل بشار اسد تقویت کرد.

سارین که یک گاز اعصاب بسیار قوی است، بو و رنگ ندارد.

کاخ سفید پیش‌تر گفته بود برای اثبات این ادعا مدارک بیشتری لازم است.

همزمان آمریکا حمله نظامی ارتش سوریه به شهر استراتژیک قصیر که پس از محاصره خونین شهر به تسخیر نیروهای دولتی درآمد را محکوم کرده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت که نیروهای هوادار دولتی مسلما به حمایت "دوستان جبار" خود یعنی ایران و حزب الله نیاز داشتند.

یک تیم بی بی سی که از قصیر بازدید کرده می گوید که شهر ویران شده است.

'ابعاد بی‌سابقه بی‌رحمی در جنگ سوریه'

Image caption سازمان ملل متحد: تشخیص این‌که چه کسی مسئول استفاده از ماده شیمیایی بوده ممکن نیست

در همین حال روز سه‌شنبه ۴ ژوئن گزارش سازمان ملل متحد درباره جنگ داخلی سوریه هم منتشر شد.

سازمان ملل می‌گوید بی‌رحمی در جنگ داخلی سوریه ابعاد بی سابقه‌ای پیدا کرده و "جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به اقدامی روزمره" تبدیل شده است. با این که هر دو طرف درگیر متهم به بی‌رحمی شده‌اند اما سازمان ملل معتقد است شدت و ابعاد قساوت حکومت و متحدانش فراتر از مخالفان است.

سازمان ملل متحد گفته است شواهد قابل قبولی از به‌کارگیری "مقدار محدودی سموم شیمیایی" در سوریه وجود دارد.

با این حال تاکید کرده است که‌"بر اساس شواهد موجود تشخیص این‌که دقیقا چه نوع ماده شیمیایی چگونه به کار گرفته شده و چه کسی مسئول بوده ممکن نیست."

به علاوه سازمان ملل نمی‌تواند به‌کارگیری سلاح شیمیایی از سوی مخالفان را رد کند.

سازمان ملل از دولت سوریه خواسته به بازرسان این سازمان اجازه دهد برای بررسی تمامی موارد مشکوک به استفاده از سلاح شیمیایی به این کشور سفر کنند اما سوریه از صدور این اجازه خودداری کرده و از بازرسان می خواهد فقط موارد مشخصی تحقیق کنند.

با این حال کارلا دل‌پونته دادستان سابق دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی از خبرنگاران خواسته تا بیش از حد به موضوع سلاح‌های شیمیایی نپردازند.

او گفت: "آدم‌های زیادی در همین لحظه در سوریه دارند می‌میرند پس لطفا استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را به مهم‌ترین مسئله این کشور تبدیل نکنید."

در بحران سوریه که ریشه‌های آن به اعتراضات عمومی سال ۲۰۱۱ علیه حکومت بشار اسد برمی‌گردد، بیش از ۸۰ هزار نفر کشته و یک و نیم میلیون نفر آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط