اردوغان: افراطی‌ها نمی‌توانند مانع تغییر کاربری پارک شوند

Image caption آقای اردوغان توئیتر را "مزاحمی" خوانده است که "نشر اکاذیب" می کند

رجب طیب اردوغان که به تونس سفر کرده می‌گوید تغییر کاربری پارک گزی استانبول قطعی است و تندروها نمی‌توانند مانع از اجرای طرح‌های دولت شوند. نخست‌وزیر ترکیه همچنین گفت هفت خارجی در ناآرامیهای هفته گذشته آن کشور دستگیر شده‌اند.

آقای اردوغان هر چند پذیرفت که در جریان تحصن اولیه در پارک گزی، پلیس "بیش از حد" از زور استفاده کرده اما گفت در میان معترضان هم تندوروهایی حضور داشته‌اند که اعتراضها را به انحراف کشیدند.

به گفته آقای اردوغان بعضی از این افراد در فعالیتهای تروریستی در خیابانها و شبکه‌های اجتماعی نقش داشته‌اند.

نخست‌وزیر ترکیه از تغییر کاربری پارک دفاع کرد و گفت "این پروژه احترام به تاریخ، فرهنگ و محیط زیست را رعایت کرده است."

"ما می‌خواهیم از حق اکثریت و زیبایی استانبول محافظت کنیم."

مارک لوون خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌گوید معترضان امیدوار بودند نخست وزیر نشانه هایی از نرمش نشان دهد اما اظهارات او احتمالا آتش خشم آنها را شعله‌ورتر خواهد کرد و به احتمال زیاد شدیدترین ناآرامی ترکیه در چند دهه گذشته ادامه خواهد یافت.

بنابر گزارشها یکی از گروههای اصلی معترض خواستار تظاهرات وسیع در واکنش به این سخنان شده است.

Image caption اعتراضها امروز (پنج‌شنبه ۱۶ خرداد) در آنکارا ادامه داشت

آقای اردوغان روز دوشنبه که تور رسمی شمال آفریقای خود را شروع کرد پیش بینی کرده بود اعتراضها تا وقتی او به آنکارا بازگردد فروکش کرده اما چنین نشد و او سفرش به شمال آفریقا را کوتاه کرد و امشب به ترکیه باز می گردد.

در آستانه بازگشت نخست‌وزیر به کشور، پلیس مجبور شد برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در آنکارا گاز اشک آور شلیک کند. همچنین ناآرامی‌هایی هم در شهر تونجلی گزارش شده است.

تظاهرات دیروز هم در استانبول ادامه داشت و تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند خطاب به آقای اردوغان : "مردم تسلیم شما نخواهد شد" و "همه‌جا میدان تقسیم است." با این حال گزارشی از درگیر و خشونت در تظاهرات دیروز منتشر نشده است.

تحصن در پارک

ناآرامیهای ترکیه هفته گذشته از پارک گزی در نزدیکی میدان تقسیم یکی از مهمترین میادین استانبول آغاز شد. معترضان به تغییر کاربری پارک و تبدیل آن به یک مجتمع تجاری در آن پارک تحصن کردند.

معترضان معتقدند در سالهای اخیر فضاهای سبز استانبول با تغییر کاربری از بین رفته‌اند.

Image caption بیشتر معترضان جوانان هستند

اما همانطور که آقای اردوغان تایید کرد، و معاونش بولنت آرینچ هم بابت آن عذر خواست، پلیس برای متفرق کردن تحصن‌کنندگان زیاده‌روی کرد و از گاز اشک آور استفاده کرد.

این تحصن بعد تبدیل به اعتراض گسترده در سراسر ترکیه از جمله در آنکارا و ازمیر شد و جنبه سیاسی گرفت. گستردگی اعتراضات به حدی بود که از ۸۲ شهر ترکیه، ۶۷ شهر شاهد ناآرامی‌هایی بودند.

این اعتراضها به سیاستهای حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم بود که سعی در اجرای هر چه بیشتر قوانین و عرف اسلامی در ترکیه دارد.

این حزب در سال ۲۰۰۲ به قدرت رسید و مخالفان آن می‌گویند سیاستهای آقای اردوغان ناقض قانون اساسی سکولار ترکیه است.

در این ناآرامیها حداقل ۱۷۰۰ نفر دستگیر، صدها نفر مجروح و چهار نفر کشته شده اند.

مطالب مرتبط