ارتش سوریه شورشیان را از یک گذرگاه در بلندی‌های جولان بیرون راند

Image caption گذرگاه قنطیره خط آتش‌بس سوریه و اسرائیل است

ارتش اسرائیل به بی‌بی‌سی گفته است که ارتش سوریه گذرگاه مرزی قنیطره در بلندی های جولان را از شورشیان پس گرفته است.

به گفته یکی از مقامات ارتش اسرائیل، ارتش سوریه با استفاده از تانک و خودروهای زرهی شورشیان را از این گذرگاه بیرون رانده است.

این گذرگاه در منطقه حائل غیرنظامی قرار دارد که زیر نظر سازمان ملل است و سخنگوی ارتش اتریش هم که ۳۸۰ سرباز در منطقه دارد، اشغال گذرگاه را به دست شورشیان تایید کرده بود.

منبع ارتش اسرائیل گفته این گذرگاه فعلا آرام است. اقدام سوریه ناقض موافقت نامه‌های آتش بسی است که از زمان جنگ اسرائیل و اعراب در سال ۱۹۷۳ برقرار بوده اما این منبع ارتش اسرائیل می گوید کشورش واکنشی نشان نخواهد داد.

یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل قبلا گفته بود که در پی تبادل آتش سنگین در این گذرگاه، تعدادی مجروح به بیمارستانی در صفد در اسرائیل منتقل شده‌اند.

این گذرگاه تنها معبر بین اسرائیل و سوریه در بلندی‌های جولان است و فقط دروزی‌های منطقه مجاز به عبور از آن برای رفتن به اسرائیل هستند.

اشغال این گذرگاه نگرانی‌های امنیتی اسرائیل را افزایش می دهد زیرا می تواند بدل به پایگاهی برای حمله به اسرائیل شود.

در هفته‌های اخیر مقامات ارتش اسرائیل خاطرنشان کرده بودند اگر این گذرگاه از کنترل ارتش سوریه خارج شود، تل آویو در سیاست خود در قبال بحران سوریه تجدیدنظر خواهد کرد.

این گذرگاه برای شورشیان از این نظر اهمیت دارد که کنترل آن، به طور نمادین، نشانه اقتدار دولت سوریه به شمار می رفت.

به علاوه، اشغال این گذرگاه درست یک روز بعد از شکست شورشیان در شهر قصیر اتفاق افتاد. این شهر یک سال در اشغال شورشیان بود و از دست دادن آن از نظر نظامی و روانشناسی ضربه‌ای برای مخالفان حکومت بشار اسد به شمار می‌رود.

قصیر که در فاصله ده کیلومتری مرز لبنان واقع شده، در کنترل راه‌های ارتباطی با این کشور اهمیت استراتژیک دارد؛ شهر که اکنون به ویرانه‌ای بدل شده دمشق را به ساحل مدیترانه متصل می‌کند.

با اشغال قصیر راه نیروهای دولتی سوریه و متحدانش برای پیشروی به سوی حلب که در اختیار شورشیان است هموارتر شده است.

دولت سوریه این پیروزی را که پس از هفده روز نبرد شدید حاصل شد "قهرمانانه" خواند اما جورج صبرا رهبر موقت مخالفان اعلام کرد مبارزه "تا آزادی کامل کشور" ادامه خواهد یافت.

پیروزی نیروهای دولتی که از حمایت حزب الله لبنان برخوردارند باعث شد تا شورشیان سوریه، حزب الله را تهدید کنند که مقرهای آنها را در لبنان هدف قرار خواهند داد و ساعاتی بعد هم حداقل پنج راکت به بعلبک، یکی از پایگاه‌های اصلی حزب‌الله لبنان، شلیک کردند.

دولت سوریه اکنون تایید می کند که بحران این کشور تبدیل به منازعه‌ای منطقه‌ای شده است. دولت آمریکا هم حزب الله را "شریک ستمگری" بشار اسد لقب داد و "تهاجم رژیم [بشار] اسد به شهر القصیر و کشتار شمار زیادی از ساکنان غیرنظامی و ایجاد فاجعه‌ای انسانی" را بشدت محکوم کرد.

جی کارنی، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا به صراحت دولت ایران و جنبش حزب‌الله لبنان را به شرکت مستقیم در عملیات نظامی در قصیر متهم کرد و گفت "حزب‌الله و ایران باید فورا تمامی نفرات خود را از سوریه خارج کنند."

اسرائیل در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را اشغال کرد و در سال ۱۹۸۱ آن را ضمیمه خاک خود کرد. این انضمام به تایید جامعه بین‌المللی و سازمان ملل نرسیده است.

با اینکه در سال‌های اخیر بلندی‌های جولان آرام بوده است اما اسرائیل و سوریه معاهده صلح امضا نکرده اند و از نظر حقوق بین‌المللی در حال جنگ هستند.

مطالب مرتبط