اردوغان خواستار پایان فوری تظاهرات شد

Image caption نخست‌وزیر ترکیه زودتر از برنامه، سفرش به آفریقا را پایان داد

نخست‌وزیر ترکیه در بازگشت به این کشور از معترضان خواست که فورا به تظاهرات پایان دهند.

رجب طیب اردوغان که از سفر شمال آفریقا به کشور باز می‌گشت، در فرودگاه استانبول در میان هزاران هوادار خود که به استقبالش آمده بودند، گفت که اعتراض‌ها به مرز قانون‌شکنی نزدیک شده است.

در همان حال که آقای اردوغان در میان استقبال‌کنندگان سخن می‌گفت، هزاران نفر از معترضان ضد دولتی هم در میدان تقسیم استانبول تجمع کرده‌بودند.

برآورد شده است که ۱۰ هزار نفر از هواداران رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه، در نیمه‌شب جمعه ۷ ژوئن به فرودگاه آمده بودند تا از او استقبال کنند.

نخست‌وزیر ترکیه که همسرش و وزیران دولت در کنار او ایستاده بودند، از بالای یک اتوبوس روباز به جمعیت هوادارانش گفت: "من می‌خواهم این تظاهرات که اعتبار دموکراتیک خود را از دست داده و به خراب‌کاری تبدیل شده، فورا تمام شود."

Image caption برآورد شده که ۱۰ هزار نفر از هواداران اردوغان و حزب عدالت و توسعه، در نیمه‌شب به فرودگاه آمده بودند تا از او استقبال کنند

طبق گزارش‌ها، برخی از هواداران خطاب به آقای اردوغان شعار دادند: "بگذار برویم و [تظاهرات] تقسیم را در هم بشکنیم". ولی نخست‌وزیر ترکیه از آنان خواست با آرامش به خانه خود بازگردند.

او گفت: "شما آرام و فهمیده باقی ماندید. حالا همه ما از این‌جا به خانه بر می‌گردیم."

این اولین تجمع عمده در حمایت از رجب طیب اردوغان بعد از یک هفته اعتراضات بوده است.

مارک لوون خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌‌گوید این استقبال پر شور از نخست‌‌وزیر ترکیه، نشان‌‌دهنده حضور هواداران اوست.

با این حال این سخنان آقای اردوغان می‌‌تواند آتش اعتراض‌‌ها را شعله‌‌ور تر کند.

خبرنگار بی‌‌بی‌‌سی می‌‌گوید اکنون ترکیه دودسته شده است: کسانی که رجب طیب اردوغان را می‌‌خواهند، و کسانی که او را نمی‌‌خواهند.

آقای اردوغان در میان هوادارانش در واکنش به شعارهای معترضان در روزهای گذشته که خواستار استعفای او شده بودند، گفت: "آنها می‌‌گویند من فقط نخست‌‌وزیر آن ۵۰ درصد هستم که به من رای داده‌‌اند. این درست نیست. ما به همه ۷۶ میلیون نفر ترکیه از شرق تا غرب خدمت کرده‌‌ایم."

<span >پافشاری اردوغان بر طرح "نوسازی"

ناآرامی‌های ترکیه هفته گذشته از پارک گزی در نزدیکی میدان تقسیم، یکی از مهم‌ترین میادین استانبول آغاز شد.

معترضان به طرح "نوسازی" میدان تقسیم و احداث یک عمارت در آن تحصن کردند.

معترضان می‌گویند در سال‌های اخیر فضاهای سبز استانبول با تغییر کاربری از بین رفته‌اند.

پلیس ترکیه با این معترضان به شدت برخورد کرد؛ چندان که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور، و معاونش بولنت آرینچ هم برخورد پلیس را سرزنش کردند و آن را استفاده "بیش از حد" از زور خواندند.

این تحصن به اعتراض‌های گسترده در سراسر ترکیه از جمله در آنکارا و ازمیر تبدیل شد و جنبه سیاسی گرفت. گستردگی اعتراضات به حدی بود که از ۸۲ شهر ترکیه، ۶۷ شهر شاهد نا آرامی‌هایی بوده‌اند.

در این ناآرامی‌ها حداقل ۱۷۰۰ نفر دستگیر، صدها نفر مجروح و چهار نفر کشته شده‌اند.

Image caption در این ناآرامی‌ها حداقل ۱۷۰۰ نفر دستگیر، صدها نفر مجروح و چهار نفر کشته شده‌اند

اتحادیه اروپا، آمریکا و عفو بین‌الملل از جمله منتقدان به نحوه برخورد پلیس ترکیه با معترضان بوده‌اند.

رجب طیب اردوغان که به تونس سفر کرده بود، در آخرین موضع‌گیری پیش از بازگشت به کشور، بار دیگر تاکید کرده بود که تغییر کاربری پارک گزی استانبول قطعی است و "تندروها" نمی‌توانند مانع از اجرای طرح‌های دولت شوند.

نخست‌وزیر ترکیه پیش از بازگشت گفت در میان معترضان تندروهایی حضور داشته‌اند که اعتراض‌ها را 'به انحراف کشیدند'.

مارک لوون خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌گوید معترضان امیدوار بودند نخست‌وزیر نشانه‌هایی از نرمش نشان دهد اما اظهارات او احتمالا آتش خشم آنها را شعله‌ورتر خواهد کرد و به احتمال زیاد شدیدترین ناآرامی ترکیه در چند دهه گذشته ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط