توافق چین و آمریکا بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی

در پایان اجلاس دو روزه روسای جمهوری آمریکا و چین دو طرف بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی توافق کردند. مقامات آمریکا این نشست را "سازنده، مثبت و منحصر به فرد" خوانده‌اند.

تام دانیلون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت باراک اوباما رییس جمهوری کشور به همتای چینی خود شی جین‌پینگ هشدار داده است جرایم سایبری می‌تواند مانعی بر سر روابط دو کشور باشد.

آقای دانیلون در عین حال گفت هر دو کشور بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی توافق کرده‌اند.

پس از پایان این مذاکرات، آقای دانیلون در یک نشست رسانه‌ای گفت باراک اوباما برای شی جین‌پینگ درباره انواع مشکلاتی که آمریکا بر سر نفوذ سایبری و سرقت معنوی دارد، توضیح داده است.

او جزئیاتی در این باره مطرح نکرد ولی گفت آقای اوباما تاکید کرده واشنگتن تردید ندارد جاسوسی سایبری از داخل چین صورت گرفته است.

یانگ جیچی، مشاور ارشد سیاست خارجی رئیس جمهوری چین نیز به خبرنگاران گفته است چین قصد دارد درباره امنیت سایبری با آمریکا همکاری کند و اصطکاکی در بین نباشد.

به گفته آقای یانگ، "هیچ‌کدام از دو کشور، کره شمالی را به عنوان یک قدرت صاحب تسلیحات هسته ای نمی‌پذیرند."

ایالات متحده همچنین از جمهوری خلق چین خواسته است به سوی اقتصاد مصرف‌گراتر حرکت کند و کسری موازنه تجاری بین دو کشور را کاهش دهد.

باراک اوباما روز جمعه گفت آمریکا از کشورهای دیگر هم می‌خواهد چنین کنند. در همین حال شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، از طرح‌های تازه برای روابط بین این دو قدرت جهانی سخن گفت.

آقای اوباما همچنین افزود امنیت سایبری، یکی از حوزه‌هایی است که اهمیت آن رو به افزایش است.

رئیس جمهوری آمریکا در گذشته از "حمله‌های سایبری با حمایت دولت چین" علیه کشورش انتقاد کرده بود.

با این حال او در روزهای اخیر از برنامه‌های دولت آمریکا برای جمع‌آوری اطلاعات از گوشی‌های تلفن همراه و وبسایت‌ها دفاع کرده است.

رهبران آمریکا و چین روز جمعه شش ساعت با یکدیگر بودند و صبح شنبه هم سه ساعت ملاقات داشتند.

روز شنبه زمانی که دو رهبر برای پیاده‌روی کوتاهی در مقابل خبرنگاران حاضر شدند، باراک اوباما پیشرفت مذاکرات را "فوق‌العاده" خواند.

بعد از آن آقای شی استراحتگاه سانی‌لندز در نزدیکی لس‌آنجلس کالیفرنیا را ترک کرد.

رقیب و شریک

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت دو کشور برای اولین بار جهت همکاری برای کاهش هیدرو فلرو کربن، یک گاز خطرناک گلخانه‌ای، توافق کرده‌اند.

یک سخنگوی رئیس جمهوری چین گفته است این ملاقات، صریح و درباره موضوعات گسترده‌ای از جمله مسائل امنیت سایبری و تغییرات اقلیمی بوده است.

Image caption آمریکا و چین در عین حال که رقبای بزرگ استراتژیک یکدیگرند، منافع اقتصادی مشترک عظیمی دارند

او گفت چین بر اهمیت حفظ صلح جهانی تاکید کرده و هر دو کشور می‌خواهند الگوی جدیدی از رابطه را شکل دهند.

روز جمعه باراک اوباما بعد از مذاکراتش با شی جین‌پینگ گفت که عرصه امنیت سایبری همچون "سرزمین های ناشناخته" است.

او گفت: "در این زمینه مقرراتی شبیه آن‌چه بر مسائل نظامی و تسلیحاتی حاکم است نداریم؛ مقرراتی که کشورها تجربه بسیاری در مذاکره بر سر آنها و تعیین بایدها و نبایدها دارند".

باراک اوباما و شی جین پینگ حدود یک سال پیش هم در کاخ سفید با هم دیدار کردند. در آن زمان، آقای شی معاون رهبر چین بود. آمریکا و چین در عین حال که رقبای بزرگ استراتژیک یکدیگرند، منافع اقتصادی مشترک عظیمی دارند.

این دو، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان هستند. صادرات ایالات متحده به چین، فاصله زیادی با واردات از این کشور دارد. این میزان در سال گذشته به رکورد ۳۱۵ میلیارد دلار رسید که بی‌سابقه بوده است.

تولیدکنندگان آمریکایی از چین می‌خواهند ارزش واحد پول خود را بالا ببرد تا کالاهای چینی برای خریداران خارجی گران‌تر شوند و صادرات را کم کند.

در پاسخ به این درخواست‌ها، پکن به‌تدریج از محدودیت‌ها برای معامله یوآن کاسته است.

قانونگذاران و گروه‌های طرفدار حقوق بشر در آمریکا باراک اوباما را تشویق کرده بودند که در دیدار با همتای چینی خود خواهان آزادی ۱۶ زندانی برجسته این کشور از جمله لیو شیائوبو، برنده جایزه صلح نوبل شود.

مطالب مرتبط