طرح محدودیت عرضه کالاهای اساسی در ونزوئلا منتفی شد

Image caption مخالفت رییس جمهور با طرح فرماندار ایالت زولیا بدان معناست که طرح محدودیت فروش کالا که قرار بود از فردا (دوشنبه) اعمال شود، منتفی شده است

نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا گفته است که برنامه های دولت برای محدود کردن توزیع و فروش مواد غدایی اساسی در ایالت زولیا را متوقف کرده است.

ایالت زولیا هم مرز با کشور کلمبیا و پرجمعیت‌ترین منطقه ونزوئلا است.

برنامه دولت - در صورت اعمال شدن - شامل محدود کردن فروش مواد غذایی اساسی چون برنج، شیر و شکر می شد.

ونزوئلا از کمبود برخی کالاها، از جمله شیر، شکر و کاغذ توالت رنج می برد.

پیشتر، برخی مقامات ونزوئلا گفته بودند که ایجاد محدودیت در فروش این کالاها از قاچاق شدن آنها به کشور همسایه کلمبیا جلوگیری می کند.

کالاهای اساسی به دلیل وجود سوبسیدهای دولتی در ونزوئلا بسیار ارزان به فروش می رسند و قاچاقیان می توانند با گذر از مرز کلمبیا آنها را با سود بسیار بالایی بفروشند.

با این حال، آقای مادورو ایجاد محدودیت در فروش کالا های اساسی را غیر معقول قلمداد کرده است.

او گفته است تنها راه مقابله با کمبود کالاهای اساسی تولید بیشتر است، نه محدود کردن عرضه کالا.

مخالفت رییس جمهور با طرح فرماندار ایالت زولیا بدان معناست که طرح محدودیت فروش کالا که قرار بود از فردا (دوشنبه) اعمال شود، منتفی شده است.

مخالفان دولت ونزوئلا می گویند محدود کردن عرضه کالاهای اساسی می تواند مرحله اول ایجاد اقتصاد کوپنی و سهمیه بندی در آن کشور باشد.

دولت می گوید کمبود برخی کالاها نتیجه چند عامل است: توطئه مخالفان ثروتمند دولت برای احتکار کالا در راستای ایجاد کمبود، قاچاق کالا از مرز کشور و خرید عمده و غیر ضروری کالا توسط مردمی که نگران وضعیت بازار عرضه هستند.

مطالب مرتبط