چهار کشته و دو زخمی در انفجار دو بمب در پاکستان

Image caption دیروز هم در حمله انتحاری به پاسگاه پلیس در بانو چهار نفر کشته و ۳۵ نفر مجروح شدند

دو کاروان نظامی در ایالت وزیرستان شمالی هدف انفجار دو بمب کنار جاده‌ای قرار گرفتند که باعث کشته شدن چهار سرباز و زخمی شدن دو نفردیگر شد. در حادثه‌ای دیگر در شهر کراچی در جنوب پاکستان، موتورسواران مسلح به یک خودروی پلیس حمله کردند و دو افسر پلیس را کشتند.

به گفته مقامهای امنیتی امروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) یک کاروان نظامی متشکل از سی‌و پنج خودرو که از رازمک عازم شهر بانو بود هدف انفجار بمب کنار جاده قرار گرفت. این انفجار سه سرباز را کشت و یکی را زخمی کرد.

انفجار دوم هم امروز در نزدیکی یک ایست بازرسی در میران‌شاه در همین ایالت اتفاق افتاد که باز هم یک کاروان نظامی هدف قرار گرفت. این انفجار دو سرباز را زخمی کرد.

وزیرستان شمالی، محل سکونت قبایل پاکستان و ایالتی نیمه خود مختار در شمال‌غربی پاکستان است. دولت پاکستان سالهاست که با شبه نظامیان مسلح این قبایل درگیر است و نیروهای امنیتی این کشور با شبه‌نظامیان وابسته به القاعده و طالبان دائم در زد و خورد هستند.

Image caption سوزاندن پرچم آمریکا پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین این کشور به وزیرستان و کشته شده نفر دوم طالبان پاکستان

آمریکا هم با هواپیماهای بدون سرنشین در این ایالت عملیات انجام می دهد.

آخرین بار ده روز پیش در حمله به خانه‌ای در این ایالت، والی الرحمان نفر دوم طالبان پاکستان به همراه پنج نفر دیگر کشته شدند.

آمریکا دولت پاکستان را متهم می کند برای مهار شبه‌نظامیان قبایل تلاش کافی نمی کند و این شورشیان به راحتی از مرز افغانستان عبور و در کشور همسایه بی‌ثباتی و ناامنی ایجاد می‌کنند.

ارتش پاکستان بتازگی چند عملیات در مرز افغانستان اجرا کرده اما با اینکه آمریکا از پاکستان خواسته تا عملیات پاکسازی وسیعی در ایالت وزیرستان شمالی انجام دهد، پاکستان چنین اقدامی نکرده است.

اما در جنوب‌غربی کشور و در بندر کراچی امروز چهار موتور سوار مسلح پانزده بار یه یک خودروی پلیس شلیک کردند.

به گفته عثمان باجوه یکی از مقامات ارشد پلیس، در این حمله دو افسر پلیس کشته و یک نفر زخمی شده است.

Image caption پلیس در حال تحقیقات در محل حمله موتورسواران به خودروی پلیس در کراچی

آقای باجوه گفت این حمله در مرکز اقتصادی شهر رخ داده است.

دیروز در همین منطقه از کراچی موتورسواران مسلح به شکلی مشابه دو فعال سیاسی را کشتند.

آقای باجوه معتقد است این عملیات با هدف بی‌ثبات کردن کراچی انجام می‌شود.

کراچی با بیش از ۲۳ میلیون سکنه پرجمعیت ترین شهر، مهمترین بندر و مرکز اقتصادی پاکستان است.

این شهر دائما شاهد خشونتهای مرگباری است که حاصل درگیری‌های سیاسی، قومی، فرقه‌ای و مذهبی است یا بعلت فعالیت گروه‌ها و باندهای تبهکار.

مطالب مرتبط