اسنودن: در دفاع از آزادی، جاسوسی علیه شهروندان آمریکایی را افشا کردم

ادوارد اسنودن
Image caption ادوارد اسنودن، افشاگر موضوع جمع آوری اطلاعات شهروندان از سوی دولت آمریکا

ادوارد اسنودن، کسی که موضوع جمع آوری اطلاعات شهروندان آمریکایی توسط سازمان اطلاعات آمریکا را فاش کرده، می‌گوید این کار را "در دفاع از آزادی‌های اساسی مردم سراسر جهان" انجام داده است.

او می‌گوید خود را "ناگزیر می‌دیده برای رها کردن مردم از سرکوب کاری کند."

دو روزنامه گاردین و واشنگتن پست در گزارش‌هایی بر مبنای اطلاعات افشاشده توسط آقای اسنودن، گفته بودند که سازمان اطلاعات آمریکا از شرکت ورایزون، شرکت خدمات تلفن و اینترنت خواسته بوده که تمامی شماره تلفن‌ها، زمان برقراری ارتباط و مدت آنها به دولت تحویل داده شود.

به نوشته گاردین آقای اسنودن قبلا کارمند فنی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده و سپس به استخدام یک شرکت خصوصی امنیتی به نام بوز آلن همیلتون (Booz Allen Hamilton) درآمده است.

این دو روزنامه نوشتند که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا برای ردیابی و جمع آوری اطلاعات، وارد سرورهای شرکت‌های اینترنتی، از جمله گوگل، فیس بوک، اسکایپ، یوتیوب و چند مورد دیگر شده است.

افشاگر

آقای اسنودن به روزنامه گاردین گفت که روز بیستم ماه مه به هنگ کنگ سفر کرده و در یک هتل مخفی شده بود.

وی به این روزنامه گفت: "من دیگر نمی‌خواهم در جامعه ای زندگی کنم که چنین کارهایی در آن رخ می دهد... من نمی‌خواهم در دنیایی زندگی کنم که در آن هر چه می‌گویم و می‌نویسم ثبت می‌شود." وی گفت نمی داند چه سرنوشتی خواهد داشت.

آقای اسنودن دلیل سفر خود به هنگ کنگ را "سنت قوی آزادی بیان" در این کشور عنوان کرد.

شرکت خصوصی امنیتی همیلتون در بیانیه ای استخدام آقای اسنودن را تایید کرده و نوشته: "در صورت صحت، این اقدام خلاف قوانین و ارزش‌های بنیادین شرکت ما است."

انتشار گزارش‌های اخیر سئوال‌های زیادی را درباره حفظ امنیت کشور و منافع ملی در آمریکا در قبال ورود دولت به حریم شخصی افراد مطرح کرده است.

دولت آمریکا در واکنش به نگرانی‌ها اعلام کرده که جمع آوری اطلاعات با نظارت دقیق کنگره و دادگاه‌ها انجام می‌گرفته است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا نیز روز جمعه از اقدام دولتش حمایت کرد.

مطالب مرتبط