ارتش سوریه 'در تدارک حمله به حلب است'

Image caption تانکهای ارتش سوریه هفته گذشته در منطقه منصوره در اطراف حلب دیده شدند

منابع امنیتی می‌گویند که ارتش سوریه برای حمله‌ وسیع به حلب آماده می‌شود. روزنامه الوطن، روزنامه طرفدار دولت، از استقرار ارتش در اطراف حلب خبر می‌دهد، اما مخالفان می‌گویند که هنوز تحرک قابل توجهی در اطراف این شهر ندیده‌اند.

روزنامه الوطن که طرفدار دولت است نوشته که ارتش به شدت در حال استقرار و تقویت مواضع خود در اطراف شهر حلب است و برای نبرد در داخل و پیرامون شهر آماده می شود.

"مناطق تحت محاصره در اولین مراحل عملیات آزاد خواهند شد و نیروها از وضعیت تدافعی وارد فاز تهاجمی می شوند."

بنا بر گزارش‌ها، ارتش سوریه تسخیر قصیر را پیروزی سرنوشت‌ساز قلمداد کرده و درصدد بازپس‌گیری مناطق بیشتری از شورشیان است.

الوطن نوشت: "ارتش سوریه از تجربه خود در قصیر و شرق غوطه [در نزدیکی دمشق] استفاده خواهد کرد تا در استان‌های حما و حمص پیشروی کند."

این در حالیست که ارتش سوریه چند روز پیش با حمایت شبه‌نظامیان حزب الله لبنان شهر استراتژیک قصیر، راه ارتباطی بین حمص و مرز لبنان، را از کنترل شورشیان خارج کرد و دیروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) آخرین مواضع شورشیان را در منطقه گرفت.

حلب بزرگترین شهر سوریه در شمال این کشور واقع است که از سال گذشته در کنترل شورشیان بوده و در ماههای گذشته تحولی جدی در آن رخ نداده است.

منابع امنیتی می‌گویند که حلب هدف بعدی ارتش سوریه است. این منابع به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند: "احتمال دارد حمله به حلب در ساعتها و روزهای آینده انجام شود و هدف آن بازپس‌گیری شهرها و روستاهای منطقه است."

"گفته می شود که این عملیات 'توفان شمال' نام گرفته است."

مخالفان حکومت می‌گویند که تاکنون نشانه قابل توجهی از تجمع نیروها بیرون حلب ندیده اند؛ هر چند دیروز گزارش شد که در نبل و زهرا، دو روستای شیعه‌نشین در حومه حلب، درگیریهای شدیدی اتفاق افتاده است.

سرتیپ مصطفی الشیخ، یکی از فرماندهان شورشیان که ژنرال سابق ارتش بوده است به رویترز گفت که دولت با استفاده از هلی کوپتر مواضع حامیانش از جمله حزب الله و جنگجویان شیعه عراقی را تحکیم می‌بخشد.

"هدف ارتش این است که از این دو روستا برای پیشروی در حلب و حومه اش استفاده کند."

"رژیم، بعد از نبرد قصیر روحیه پیدا کرده اما متوجه خواهد شد که پیشروی در حلب آسان نیست."

مطالب مرتبط