دو کره بعد از شش سال مذاکرات خود را در سطح عالی از سر می‌گیرند

Image caption چون هه‌سونگ رییس مذاکره کنندگان کره جنوبی (راست) و کیم سونگ‌های مذاکره کننده کره شمالی پس از مذاکره در دهکده پانمونجوم

پس از ماهها تنش مقامات دو کره موافقت کرده‌اند مذاکرات خود را در سطح عالی پس از شش سال از سر بگیرند. این گفتگوها روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در سئول انجام خواهد شد.

این توافق امروز (دوشنبه بیست خرداد) پس از ساعتها گفتگوی مقدماتی در دهکده پانمونجوم حاصل شد. در سال ۱۹۵۳ توافق برای آتش‌بس جنگ سه ساله دو کره در همین دهکده حاصل شد.

با اینکه دو کشور موافقت کرده‌اند در سطح عالی مذاکره کنند اما درباره دستور کار این گفتگوها هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

به گفته ریو کیل-جه وزیر اتحاد کره جنوبی "عدم توافق برسر موضوع و سطح مذاکرات باعث شد دو کشور در بیانیه‎‌هایی جداگانه خبر این توافق را اعلام کنند."

ریو کیل-جه ریاست هیات مذاکره کننده کره جنوبی را بعهده خواهد داشت. او از کره شمالی خواسته تا رئیس جبهه متحد حزب حاکم کارگر، کیم یانگ گون را بعنوان رییس تیم مذاکره کننده در نظر بگیرد.

با این حال هنوز روشن نیست کره شمالی چه کسی را پس فردا را برای مذاکره به سئول می فرستد.

یکی از مقامات وزارت اتحاد کره جنوبی که نامش ذکر نشده به خبرگزاری یونهاپ گفته نمی‌تواند تایید کند که خلع سلاح هسته‌ای هم در دستور مذاکرات قرار دارد اما "هر موضوعی که باعث افزایش صلح و ثبات شود می تواند در این مذاکرات دو روزه مطرح شود."

خبرگزاری مرکزی کره شمالی موضوع مذاکرات را از سرگیری روابط قطع شده تجاری بویژه از سرگیری کار مجتمح صنعتی مشترک کاسونگ اعلام کرده است.

یکی دیگر از موضوعات از سرگیری تور تفریحی به کوههای کوم‌گانگ کره شمالی است. این تور در سال ۲۰۰۸ پس از آنکه یک نگهبان کره شمالی یک توریست کره جنوبی رابه ضرب گلوله کشت تعطیل شد.

تنش بین کره شمالی با کشورهای منطقه و آمریکا چهار ماه پیش شدت گرفت، زمانی که کره‌شمالی سومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد.

بدنبال آن شورای امنیت تحریمهای شدیدتری را برای پیونگ یانگ در نظر گرفت. این تحریمها با واکنش تند کره‌شمالی مواجه شد.

Image caption کره شمالی یکی موضوعات مذاکره ژی جین‌پنگ و باراک اباما روسای جمهور چین و آمریکا بود

این کشور تهدید کرد که نیروگاه هسته‌ای خود را که تعطیل کرده بود برای غنی‌سازی پلوتینیوم بازگشایی خواهد کرد.

به علاوه، پیونگ‌یانگ روابط نظامی و اقتصادی خود را با کره جنوبی قطع و تهدید کرد که همسایه جنوبی، ژاپن و آمریکا را هدف موشک‌ قرار خواهد داد.

کره‌شمالی همچنین به مانورهای نظامی مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی هم معترض است و آن را تهدیدی علیه خود به شمار می‌آورد.

کره شمالی در ماه آوریل مجتمع تجاری مشترک کاسونگ را که نماد اتحاد دو کره به شمار می‌رفت و در هشت سال گذشته با موفقیت به کار خود ادامه بود تعطیل کرد. در این مجتمع ۵۳ هزار کارگر کره شمالی در ۱۲۰ کارخانه کره جنوبی کار می‌کنند.

این مجتمع منبع مهم درآمد برای کره شمالی محسوب می شود از این رو پیونگ‌یانگ ماه پیش به کره جنوبی پیشنهاد از سرگیری فعالیت آن را داد.

توافق دو کره برای مذاکره همزمان با سفر ژی جین‌پینگ رییس جمهور چین به آمریکا و دیدار با باراک اباما حاصل شد.

به گفته تام دانیلون مشاور امنیت ملی آمریکا، پکن و واشنگتن هر دو به توافق رسیده اند که کره شمالی را نباید یک کشور هسته ای دانست و این کشور باید از سلاح هسته ای عاری شود.

چین بزرگترین متحد کره شمالی است و تنها کشوری است که می تواند برای متقاعد کردن پیونگ یانگ آن را زیر فشار موثر بگذارد.

ژاپن از تصمیم دوکره برای مذاکره استقبال و تاکید کرده که این کشور برای حل مشکلات به همکاری با آمریکا، کره جنوبی و دیگر کشورها ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط