درگیری خشونت‌بار پلیس ترکیه و مخالفان دولت در میدان تقسیم

درگیری در میدان تقسیم
Image caption ظاهرا هشدار تند آقای اردوغان به معترضان آتش خشونت ها را تشدید کرده است

در پی ورود نیروهای پلیس ترکیه به میدان تقسیم، درگیری های خشونت‌باری میان این نیروهای و معترضان به دولت رخ داده است.

به گزارش منابع محلی در شامگاه سه‌شنبه ۱۰ ژوئن و ساعات اول بامداد چهارشنبه، میدان تقسیم از دود آتش ماشین‌های به آتش کشیده شده، گاز اشک‌آور و صدای انفجار پر شده است. این در حالی است که صدها جوان خشمگین با پوشیدن کلاه‌های ایمنی و ماسک گاز به مقابله پلیس آمده اند.

به گفته ژیار گل، خبرنگار بی بی سی فارسی، برخی روزنامه نگاران ترکیه معتقدند چنین درگیری های خشونت‌باری در تاریخ ترکیه کم سابقه بوده است.

پیش‌تر نخست وزیر رجب طیب اردوغان به معترضین هشدار داده بود که اگر میدان تقسیم را ترک نکنند مجازات خواهند شد. این در حالی است که ظاهرا لحن آقای اردوغان آتش خشونت ها را تشدید کرده است.

قرار بود روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن نخست وزیر با نمایندگانی از معترضین ملاقات کند، اما دو تن از آنان گفته اند آنان با اقای اردوغان ملاقات نخواهند کرد.

صبح روز سه‌شنبه صدها مامور پلیس مجهز به تجهیزات ضد شورش وارد میدان تقسیم شهر استانبول، محل تحصن گروهی از معترضان شدند تا آنان را متفرق کنند.

عملیات ورود ماموران به میدان تقسیم در ساعات اولیه بامداد به وقت محلی به اجرا گذاشته شد و به گفته ناظران، ماموران برای مدتی کوتاه، به شلیک گاز اشک آور و گلوله لاستیکی مبادرت کردند.

ورود ماموران پلیس به میدان تقسیم باعث شد تعدادی از متحصنان از محل بگریزند اما گروهی دیگر با پرتاب بطری آتش‌زا، وسایل آتشبازی و سنگ، در صدد مقابله با ماموران برآمدند.

پیشتر، افراد متحصن در میدان تقسیم با مشاهده تجمع نفرات پلیس و پیش‌بینی احتمال ورود آنان به میدان تقسیم، به ایجاد سنگرهایی در محل مبادرت کرده بودند.

ماموران پلیس پس از ورود به این محل، پارچه‌نوشته‌های بزرگی را که معترضان بر یک ساختمان بلند در کنار میدان آویخته بودند پایین کشیدند و به جای آن، پرچم بزرگ ترکیه و تصویری از آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه را آویختند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرماندار استانبول در پیامی در توئیتر خود گفته است که ماموریت پلیس در روز سه شنبه صرفا پائین‌کشیدن پارچه نوشته‌ای بوده که معترضان بر یک بنای یادبود در میدان تقسیم آویخته بودند.

او گفته است که منظور پلیس، حمله به معترضان و متفرق کردن آنان نبوده است.

تحصن اعتراضی در استانبول از دوازده روز پیش آغاز شد و شب گذشته، از شمار متحصنان در میدان تقسیم به طرز چشمگیری کاسته شده بود اما تعدادی قابل توجهی از افراد متحصن در پارک گزی در نزدیک این میدان همچنان در آن محل حضور داشتند.

اعتراض به سیاست دولت

Image caption فرماندار استانبول گفته است هدف پلیس متفرق کردن متحصنان نبوده است

تظاهرات استانبول در واکنش به تصمیم دولت به ایجاد یک مرکز خرید در این پارک آغاز شد و در پی واکنش خشونت‌آمیز پلیس، جنبه اعتراض گسترده‌تری را علیه سیاست‌های دولت اسلامگرای این کشور به خود گرفت.

علاوه بر استانبول، برخی دیگر از شهرهای ترکیه نیز شاهد تظاهرات ضد دولتی بوده و از جمله در آنکارا، پایتخت، ماموران پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از ماشین آب پاش استفاده کردند.

تظاهرات ترکیه تا کنون به کشته شدن سه نفر و زخمی شدن شمار دیگری منجر شده اما هنوز دولت با خواست معترضان برای توقف طرح احداث مرکز خرید مورد نظر موافقت نکرده است.

روز گذشته، معاون نخست وزیر ترکیه گفت که آقای اردوغان روز چهارشنبه با گروهی از معترضان ملاقات می کند تا از نظرات آنان مطلع شود.

این مقام ترکیه در عین حال افزود که "اعتراض های غیرقانونی" باید متوقف شود.

اگرچه تظاهرات استانبول در ابتدا به صورت اعتراض به تعرض به محیط زیست آغاز شد، اما در روزهای بعد، به وسیله‌ای برای انتقاد از سیاست‌ها و روش زمامداری نخست وزیر اسلامگرای این کشور تبدیل شده است.

Image caption تظاهرات زیست محیطی به حرکت اعتراضی علیه حکومت اسلامگرای اردوغان منجر شده است

رجب طیب اردوغان به عنوان رهبر حزب اسلامگرای توسعه و عدالت از ده سال پیش تاکنون سمت نخست وزیری ترکیه را در دست داشته و در این مدت، اقدامات موثری در بهبود وضعیت اقتصادی ترکیه و تقویت موقعیت بین‌المللی آن کشور صورت داده است.

در عین حال، برخی از اقدامات دولت باعث شده است تا مخالفان آقای اردوغان او را به تلاش برای تضعیف نظام لائیک ترکیه و تلاش برای از میان بردن دموکراسی از طریق برپایی یک حکومت دینی متهم کنند.

دولت این اتهامات را رد کرده و بر تعهد به نظام سیاسی ترکیه تاکید نهاده است.

مطالب مرتبط