تظاهرات در لندن برای اعتراض به اجلاس گروه هشت

Image caption پلیس گفته که باخبر شده است این معترضان قصد دارند "بمب‌های رنگی" درست کنند

گروهی از معترضان به اجلاس هفته آینده سران هشت کشور صنعتی جهان، در مرکز لندن تظاهرات کردند. در جریان این اعتراض‌ها دستکم ۵۷ نفر دستگیر شده‌اند.

معترضان در لندن با نام "جلوی جی ۸ را بگیرید"، این اعتراض‌ها را سازمان داده‌اند و اعتراض‌های خود را "کارناوال علیه سرمایه‌داری" خوانده‌اند.

گزارش شده است که ۷۰ پلیس ضد شورش، به این اعتراض‌ها اعزام شده بودند و مواردی از کشمکش بین این نیروها با معترضان رخ داده است.

نشست سالانه سران کشورهای گروه هشت معروف به "جی ۸" دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده، ۱۷ و ۱۸ ژوئن، در ایرلند شمالی برگزار می‌شود.

این هشت کشور صنعتی، عمده اقتصاد جهان را در دست دارند و شامل فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، روسیه و کانادا هستند.

گروه "جلوی جی ۸ را بگیرید" ماه گذشته نقشه‌ای منتشر کرده و روی آن ۱۰۰ نقطه را برای معترضان مشخص کرده تا "خشم خود را نشان دهند".

این گروه ضد سرمایه‌داری، دفاتر سازمان‌های مالی همچون بانک‌ها، کارخانه صنایع دفاعی، و شرکت‌های معدن و انرژی از جمله بی‌پی را هدف قرار داده است.

بیش از ۱۰۰ مامور پلیس دو ساختمان را در مرکز لندن که گزارش شده به تصرف معترضان در آمده، محاصره کرده‌اند.

در گزارش‌های دیگر، شمار ماموران به‌کار گرفته‌شده تا ۱۲۰۰ نفر گزارش شده است.

گزارش شده است که معترضان یک بلوک ساختمانی شامل دفاتر بی‌استفاده را در خیابان بیک لندن تصرف کرده‌اند و آن را "پایگاه موقتی" خود کرده‌اند.

پلیس لندن اعلام کرده است که مجوز بازرسی از این محل را دارد.

ماموران پلیس گفته‌اند که به آنان اخطار داده شده معترضان مستقر در ساختمان تصرف‌شده، اسلحه دارند و قصد دارند به این ساختمان خسارت بزنند.

پلیس گفت که باخبر شده است این معترضان قصد دارند "بمب‌های رنگی" درست کنند.

گروه "جلوی جی ۸ را بگیرید" می‌گوید خیلی از "بی‌رحم‌ترین و آلوده‌ترین شرکت‌های جهان" و همچنین دفاتر دولتی و "کلان‌ثروتمندان" در منطقه "وست‌ اند" لندن قرار دارند.

عملیات امنیتی گسترده‌ای پیش از برگزاری اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان صورت گرفته و گزارش شده است که بیش از ۳۵۰۰ مامور به محل برگزاری آن فراخوانده شده‌اند.

در جریان این اجلاس در ایرلند شمالی، بخش‌های از این منطقه پرواز-ممنوع اعلام شده و از پهپاد برای نظارت بر نقاط کلیدی استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ و در جریان اعتراض‌ها ده‌ها هزار نفری به اجلاس گروه بیست (جی۲۰) در لندن که به خشونت کشیده شد، پلیس بریتانیا بیش از ۱۰۰ نفر را بازداشت کرد.

مطالب مرتبط