شورشیان سوری 'گروهی از ساکنان شیعه یک روستا را کشتند'

Image caption بحران دو ساله سوریه به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل به جنگی فرقه‌ای و قومی است

فعالان مخالف دولت سوریه می‌گویند شورشیان این کشور با حمله به یک روستا در شرق سوریه، گروهی از ساکنان شیعه آن را کشته‌اند.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است می‌گوید حداقل ۶۰ نفر که بیشتر آنها را نیروهای طرفدار دولت تشکیل می‌دادند در حمله روز سه شنبه به روستای حطله کشته شده‌اند. ده نفر از شورشیان نیز در این درگیری‌ها کشته شدند.

این روستا عمدتا سنی نشین است.

به نظر می‌رسد این حمله در واکنش به حمله گروهی از ساکنان روستا به مواضع شورشیان صورت گرفته باشد.

طبق گزارش‌ها، ساکنان شیعه نشین این روستا که از حمله فوق جان سالم بدر برده‌اند، از این روستا فرار کرده‌اند.

مرکز حقوق بشر سوریه گفته است که نیروهای طرفدار دولت در روستای حططه در شرق دیر زور در شرق سوریه روز دوشنبه به مواضع شورشیان حمله کرده و دو نفر را کشته بودند.

بحران دو ساله سوریه به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل به جنگی فرقه‌ای و قومی است.

هفته پیش نیروهای حزب الله لبنان که شیعه هستند به نیروهای دولت سوریه برای بازپس گیری کنترل شهر قصیر کمک کردند.

سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به واشنگتن

در همین حال ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا برای دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به آن کشور سفر کرده است. قرار است در دیدار این دو در باره نحوه واکنش غرب به ادامه خشونت‌ در سوریه و مساله تامین سلاح شورشیان مذاکره شود.

لوران فابیوس وزیرخارجه فرانسه هم در گفتگو با شبکه دو تلویزیون فرانسه گفت که باید به مخالفان سوری سلاح رساند تا توازن قوا در سوریه برقرار شود چرا در صورتی که چنین توازنی برقرار نشود، مخالفان حاضر نخواهند شد در نشست صلح ژنو شرکت کنند. او در عین حال تاکید کرد که فرانسه به تصمیم اتحادیه اروپا در مورد عدم سلاح رسانی به مخالفان تا اول ماه اوت پایبند است.

سازمان ملل می‌گوید در درگیری‌های سوریه تا کنون بیش از هشتاد هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از یک و نیم میلیون نفر هم به کشورهای همسایه فرار کرده‌اند.

مطالب مرتبط