مقام اطلاعاتی آمریکا: طرح های افشا شده مانع از عملیات تروریستی شده است

Image caption مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا می گوید کارکنانش مطابق با قانون عمل می کنند

کیت الکساندر، مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا، ان اس ای با حضور در مجلس سنا از عملکرد مجموعه تحت امرش در گردآوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و دیجیتال دفاع کرده است.

ژنرال الکساندر چهارشنبه با حضور در کمیته اطلاعاتی این مجلس با دفاع از طرح های افشا شده، آنها را در خنثی کردن چندین عملیات تروریستی در آمریکا مهم دانست.

روزنامه گاردین هفته گذشته در دو گزارش جداگانه از گردآوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی ده ها میلیون مشترک شرکت مخابراتی ورایزن و فعالیت های اینترنتی کاربران به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا، ان اس ای، خبر داده بود.

این اطلاعات به وسیله ادوارد اسنودن، پیمانکار ان اس ای و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، در اختیار این روزنامه قرار گرفته است.

آقای اسنودن که پیش از انتشار افشاگری هایش به هنگ کنگ گریخت، گفته است با استرداد خود به آمریکا مقابله خواهد کرد.

ان اس ای از سازمان های اطلاعاتی آمریکاست که در رابطه با تجسس الکترونیک فعالیت می کند.

دولت آمریکا طرح های افشا شده را تایید کرده است. به گفته باراک اوباما این طرح ها تحت نظارت کنگره و دادگاه های ویژه امنیتی اجرا شده اند.

به گفته مقام های دولت آمریکا و بعضی از اعضای کنگره، طرح های افشا شده برای امنیت ملی آمریکا حیاتی است.

ژنرال الکساندر در سخنان خود در مجلس سنا بر قانونی بودن فعالیت های کارشناسان سازمان امنیت ملی تاکید کرد.

آقای الکساندر گفت: "کشور ما سرمایه گذاری زیادی بر روی این افراد انجام داده است. آنها قانونمندانه کار می کنند. آنها همه روزه نظارت، حفاظت از آزادی های فردی، حریم خصوصی شهروندان و حراست از امنیت این کشور را در راس کار خود قرار می دهند."

او ادامه داد: "در عرصه فناوری اطلاعات و در عرصه سایبری، بعضی از این افراد مهارت های خارق العاده ای برای اجرای شبکه ها دارند."

با این حال، آقای الکساندر تاکید کرد که تحقیقاتی صورت خواهد گرفت تا مشخص شود که آقای اسنودن که یک کارمند رده پایین پیمانی بوده، چگونه توانسته چنین اطلاعات حساسی را افشا کند.

به رغم ابراز ناخرسندی مقام های آمریکایی از افشاگری آقای اسنودن، تاکنون هیچ حکم جلب یا درخواست استردادی برای او صادر نشده است.

'نه خائن، نه قهرمان'

ادوارد اسنودن، افشاگر فعالیت های ان اس ای، در مصاحبه با یک روزنامه محلی در هنگ کنگ گفته است که با هرگونه اقدام برای استرداد او به آمریکا مقابله خواهد کرد.

آقای اسنودن گفت: "من نه خائن هستم و نه قهرمان. من یک آمریکایی هستم."

این نخستین مصاحبه آقای اسنودن پس از ناپدید شدن در هنگ کنگ است.

آقای اسنودن گفت: به اینجا نیامده ام که خودم را از اجرای عدالت مخفی کنم. به اینجا آمده ام تا اقدام های مجرمانه را برملا کنم."

اداورد اسنودن گفت از دادگاه ها و مردم هنگ کنگ خواهد خواست درباره آینده او تصمیم گیری کنند.

آمریکا و هنگ کنگ قرارداد استرداد مجرم دارند ولی حتی اگر ایالات متحده خواهان تحویل گرفتن آقای اسنودن باشد، این کار ماه ها طول خواهد کشید.

مطالب مرتبط