افتتاح نخستین مرکز اطلاعات اعتباری در تاجیکستان

نشست افتتاح مرکز اطلاعات اعتباری
Image caption مسئولان این مرکز گفته اند هدف از تاسیس آن ایجاد سهولت برای دریافت وام خواهد بود

در تاجیکستان نخستین مرکز اطلاعات اعتباری آغاز به کار کرد.

این خبر را مقامات دولتی، مسئولان بانک‌های عمده تاجیکستان و نمایندگان مؤسسه مالی بین‌المللی (IFC )با برگزاری نشستی خبری در دوشنبه اعلام کردند.

در این نشست که بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن برگزار شد، مرادعلی علی مردان، رئیس سابق بانک ملی که حالا معاونت نخست‌وزیر تاجیکستان را بر عهده دارد شرکت داشت.

آقای علی مردان گفت که تاجیکستان به فعالیت چنین مرکزی که در آن داده‌های مربوط به تاریخ کار با اعتبار و وامگیری افراد، شرکتها و نهاد‌ها حفظ می‌شود نیاز مبرم داشته‌ است.

او گفت تاجیکستان پیوسته به سبب نبود اطلاعات دقیق در مورد وامگیرنده‌ها با مشکلات مختلف روبرو بوده‌است. وی گفت که وجود این مؤسسه خصوصی اطلاعاتی اعتباری به نهاد‌ها و افرادی که می‌خواهند برای انجام طرح‌ها وام دریافت کنند مهم است.

او در این زمینه افزود که عدم اطلاعات دقیق منجر به آن شد که بانک توسعه آسیایی هنگام یک سرمایه‌گذاری تصمیم نادرست بگیرد. بنابراین تاجیکستان باید با راه‌اندازی چنین دفتری مشکل را حل کند.

مسئولان نخستین مرکز اطلاعات اعتباری گفتند هدف فعالیت آن‌ها مساعدت به پیشرفت اقتصاد بویژه ‌بخش خصوصی در آن کشور است.

وظیفه اصلی این دفتر جمع‌آوری داده‌های شناسنامه ای و وضع مالی و تاریخ اعتبارگیری افراد و شرکت‌ها است.

مشترییان این مرکز بانک‌های مشغول به تخصیص وام‌ها خواهند بود که با دریافت اطلاعات از این دفتر در باره تاریخ فعالیت اعتباری درخواست‌کنندگان وام در باره دادن یا ندادن وام به این یا آن فرد و شرکت تصمیم می‌گیرند.

یعنی این دفتر در اختیار مسئولان بانک‌ها اطلاعات در مورد ظرفیت بازپرداخت وام‌ها از سوی شرکت‌ها، کارآفرینان و افراد جداگانه را خواهد گذاشت.

انتظار می‌رود فعالیت نخستین مرکز اطلاعات اعتباری به طور مؤثر از تقلبکاری به هنگام دریافت وام‌ها جلو‌گیری کند و میزان خطرات ناپایداری بازگرداندن وام‌ها به بانک‌ها را کاهش دهد.