سازمان ملل: بحران سوریه نزدیک به صد هزار قربانی داشته است

Image caption دو نفر از شورشیان در حال دفن یکی از کشته‌شدگان

سازمان ملل در آخرین گزارش خود تعداد کشته‌شدگان جنگ داخلی سوریه را در دو سالی که از شروع آن می‌گذرد، حداقل ۹۳ هزار نفر برآورد کرده است. یک گزارش پیشین سازمان ملل نشان می‌داد از ابتدای بحران تا هشت ماه پیش، حدود ۳۰ هزار نفر در سوریه کشته شده بودند.

در این گزارش آمده که از سال گذشته تاکنون هر ماه حدود پنج هزار نفر در سوریه جان باخته‌اند. با این حال، گزارش تاکید می کند که این آمار به احتمال زیاد از تعداد واقعی کمتر است چرا که بسیاری از مرگها گزارش نمی‌شوند.

این آمار تا پایان ماه آوریل را در بر می گیرد بنابراین با در نظر گرفتن هر ماه پنج هزار کشته، رقم قربانیان باید تابه حال به صد هزار نفر رسیده باشد.

بر اساس این گزارش، ۸۰ درصد کشته شدگان مرد بوده‌اند اما سازمان ملل می‌گوید اسناد مرگ حداقل ۱۷۰۰ کودک زیر ده سال را در اختیار دارد.

ناوی پیلای مسئول کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه این سازمان نوشته مواردی از "شکنجه و اعدام کودکان" وجود داشته است و "تمام اعضای خانواده و حتی نوزادان قتل عام شده‌اند."‌

این آمار "بعلاوه تعداد وحشتناک بالای کشته‌شدگان، یادآوری دردناکی است از این که بحران چقدر وخیم شده است" و نشان می‌دهد که در یک سال گذشته وضعیت "بسیار بدتر" شده است.

این گزارش همزمان با گزارش دیگر سازمان ملل منتشر شده که در آن تعداد کودکانی را که در سوریه کشته شده‌اند "غیرقابل تحمل" خوانده است.

این گزارش می‌گوید نیروهای دولتی و شورشیان، دختران و پسران را به عنوان "بمب‌گذاران انتحاری یا سپر انسانی" به کار می‌گیرند.

به گفته لیلا زروقی نماینده ویژه سازمان ملل در امور کودکان و جنگ، کودکان در سوریه بیشتر از هر جای دیگری در دنیا کشته شده‌اند: "آنها کشته و ناقص شده‌اند، به سربازی گرفته شده‌اند، دستگیر و شکنجه شده‌اند."

این گزارش نیروهای دولتی را متهم کرده کودکان را به اتهام ارتباط با شورشیان شکنجه می‌کنند و شورشیان از جمله ارتش آزاد سوریه را نیز متهم می کند که کودکان را هم در میدان جنگ و هم برای تدارکات بکار می گیرند، برای جابجایی محموله‌ها و یا خشاب‌گذاری.

آتش بس

گزارش کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل شمار کشته های ثبت شده را در دمشق ۱۷۸۰۰ نفر، حمص ۱۶۴۰۰ نفر و حلب ۱۱۹۰۰ نفر اعلام کرده است.

از زمان گزارش قبلی (ماه نوامبر سال ۲۰۱۲) بیشترین شمار کشته ها در اطراف دمشق (۶۲۰۰ نفر) و حلب (۴۸۰۰ نفر) بوده است.

Image caption خانم پیلای می‌گوید شهروندان هدف کشتار وسیع و عمومی در شهرها و روستاها هستند

این کمیسیون خواستار آتش بس فوری شده است "در غیر این صورت ده‌ها هزار نفر دیگر کشته و مجروح خواهند شد."

خانم پیلای می گوید "کشورهای صاحب نفوذ اگر دست به دست هم دهند می توانند این بحران را به سرعت خاتمه بدهند و جان تعداد بی شماری را نجات دهند."

"نیروهای دولتی هر روز شهرها را گلوله‌باران می‌کنند یا به آنها حمله هوایی می‌کنند، از موشکهای استراتژیک، بمبهای گرمافشاری و خوشه‌ای استفاده می کنند."

به گفته خانم پیلای، شورشیان هم مناطق مسکونی را هدف گلوله‌باران قرار داده‌اند اما توان آتش‌باری آنها به اندازه نیروهای دولتی نیست، بعلاوه بمب‌گذاری‌های متعددی هم در مرکز شهرها بخصوص دمشق انجام داده‌اند که باعث مرگ و میر شده است.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید "خونین‌ترین و طولانی‌ترین خیزش در میان کشورهای عربی در سوریه اتفاق افتاده است."

"سوریه تنها موردی است که به یک جنگ داخلی تمام عیار با سلاحهای سنگین تبدیل شده است."

"حتی در سال ۲۰۰۶ درگیری‌های قومی و مذهبی در عراق فقط دو بار تلفاتی بیش از سه هزار نفر در ماه بجا گذاشت در حالیکه در سوریه هر ماه پنج هزار کشته می‌شوند."

به عقیده جیم میور این گزارش نشان می‌دهد سازمان ملل احتمال می‌دهد آمار تلفات بالاتر رود و شمار پناهجویان در کشورهای همسایه بیشتر شود.

مطالب مرتبط