اعتصاب عمومی، بخش‌های دولتی یونان را به تعطیلی کشاند

Image caption از زمان آغاز بحران اقتصادی اتحادیه اروپا، اتحادیه‌های کارگری در یونان بارها دست به اعتصاب زده‌اند

اعتصاب عمومی در یونان باعث شده است امروز بسیاری از بخش‌های ارائه‌ دهنده خدمات عمومی آن کشور دچار هرج و مرج شوند.

این اعتصاب در اعتراض به اقدام غیر منتظره دولت برای تعطیل کردن تلویزیون دولتی یونان (ERT) صورت گرفته است. این تصمیم دولت یونان موجب بیکار شدن نزدیک به ۲۷۰۰ نفر می‌شود.

اعتصاب ۲۴ ساعته در یونان که رسانه‌ها را هم شامل می‌شود، از نیمه شب دیشب به وقت محلی آغاز شد.

گروه‌های مختلف در آتن دست به راهپیمایی اعتراضی زده‌اند و تمام آنها به تدریج در مقابل دفتر تلویزیون ERT به هم می‌پیوندند.

آنتونیس ساماراس، نخست‌وزیر یونان می گوید که این شبکه تلویزیونی "نمادی از اتلاف (منابع) و نبود شفافیت" بود.

تعطیلی این شبکه تلویزیونی بخشی از اقدامات دولت برای اجرایی کردن تعهداتش در چارچوب توافقات برای دریافت کمک مالی خارجی است.

اعتصاب عمومی امروز، سومین اعتصاب در یونان در سال ۲۰۱۳ میلادی است و فعالان در بخش‌های دولتی، همچون ادارات، مدارس و بیمارستان‌ها در آن مشارکت کرده‌اند.

در پی اعتصاب امروز، فعالیت اتوبوس‌ها، شبکه تراموا، مترو و کشتی‌ها هم مختل شده است و خط مترو به سمت فرودگاه اصلی آتن تعطیل است.

کارکنان برج مراقبت و اتاق کنترل فرودگاه آتن هم برای دو ساعت دست از کار کشیده‌اند.

دولت می‌گوید که ماموران پلیس ضدشورش در مقابل ساختمان‌های شبکه ERT مستقر شده‌اند تا با "هر اقدام خرابکارانه" مقابله کنند.

از روز سه‌شنبه گذشته پخش بخش عمده‌ای از برنامه‌های تلویزیونی این شبکه متوقف شده است، ولی پخش برنامه‌های رادیویی و اطلاع‌رسانی آنلاین همچنان ادامه دارد.

گئورگیس میلیونیس، از اعضای 'جبهه مبارز تمام کارگران'، از احزاب فعال در زمینه حقوق کارگران، می‌گوید: "این کشمکش بر وضعیت همه تاثیر می‌گذارد، چون مصوبه‌ای که پیش‌نویس آن آماده است، تنها در باره شبکه ERT نیست، بلکه درباره هزاران نیروی کار دیگر است. این تصمیم نوعی چراغ سبز برای هزاران سازمان دولتی دیگر برای تعطیلی و بیکار شدن شاغلان آنها است."

با این حال، نشانه‌های خیلی کمی از همراهی فعالان در بخش خصوصی با اعتصاب امروز وجود داشته است.

وضعیت خیابان‌های شهر همانند روزهای قبل بوده است و سوپرمارکت‌ها و کافه‌ها به فعالیت معمول مشغول بوده‌اند.

یانس پاپایلیاس، سبزی‌فروش در آتن به خبرگزاری رویترز گفت: "کمترین حقوقی که کارکنان ERT در یک روز می‌گیرند، به اندازه پولی است که من در یک هفته به دست می‌آورم. پس چرا باید برای آنها اعتصاب کنم؟"

ماریا اسکایلاکو، پیشخدمت، گفت: "صدها هزار نفر شغل خودشان را از دست داده‌اند، چه کسی برای آنها اعتصاب کرده است؟"

از زمان آغاز بحران اقتصادی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون، اتحادیه‌های صنفی که حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عضو آنها هستند، بارها در یونان اعلام اعتصاب کرده‌اند.

مطالب مرتبط