آمریکا: دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرده است که دولت بشار اسد "از سلاح‌های شیمیایی، از جمله گاز سارین در مقادیر پایین، اما در چندین مورد، برای مقابله با مخالفان استفاده کرده است."

این اولین بار است که دولت باراک اوباما رسما حکومت بشار اسد را به توسل به سلاح های شیمایی متهم می‌کند.

آقای رودز که در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در این باره گفت بر اساس اطلاعات به دست آمده، " آمریکا تخمین می زند که ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در اثر استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه کشته شده باشند، اما احتمالا این رقم جامع نیست."

وی در ادامه گفت که "اعمال دولت سوریه باعث شده که ما کمک‌هایمان را به مخالفان اضافه کنیم."

او گفت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است که کمک‌ها، "از جمله کمک‌های نظامی" را به شورای عالی نظامی سوریه افزایش دهد.

وی از ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرده و تنها گفت که این کمک‌ها "در میزان و وسعت، با آنچه تا کنون وجود داشته متفاوت خواهند بود."

آقای رودز گفت کمک‌های آمریکا به شورای عالی نظامی و شورای مخالفان سوریه خواهد رسید. او گفت: "مهم است که ما از طریق این گروه‌ها کار کنیم چراکه اینگونه می توانیم شاخه‌های افراطی مخالفان، از جمله جبهه نصرت را مجزا کنیم."

وی گفت از زمانی که دخالت حزب الله و ایران در درگیری‌های سوریه شدت یافته است، در واشنگتن نیز بررسی این موضوع فوریت یافته است.

آقای رودز گفت کاح سفید امیدوار است کمک‌های بیشتر آمریکا تاثیرگذاری و قانونی شدن شاخه‌های سیاسی و نظامی گروه مخالف دولت بشار اسد را افزایش دهد.

آمریکا در عین حال تاکید کرده است که ارتش سوریه همچنان زرادخانه شیمیایی اش را در کنترل انحصاری خود دارد.

همزمان آقای رودز اضافه کرد که دولت آمریکا "شواهد قابل اعتمادی" در اختیار ندارد که نشان دهد مخالفان از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده اند.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که استفاده از سلاح‌های شیمیایی راعبور از "خط قرمز" می داند.

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: "رییس جمهوری شفاف اعلام کرده است که استفاده از سلاح‌های شیمیایی و یا نقل و انتقال آنها به گروه‌های تروریستی یک خط قرمز به حساب می آید."

آقای رودز گفت نتیجه گیری ایالات متحده درباره استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی با استفاده از گزارش‌هایی است که از مناطق جنگی به دست آمده.

وی همچنین گفت "علائم فیزیولوژیکی" آسیب دیدگان و بررسی آزمایشگاهی نمونه‌های جمع آوری شده این موضوع را تایید کرده است.

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل متحد، تا کنون ۹۳ هزار نفر در درگیری‌های سوریه کشته شده اند.

نخستین واکنش‌ها در آمریکا

در نخستین واکنش‌ها داخل آمریکا، محافظه کاران این اقدام را کافی ندانسته اند.

جان مک کین، سناتور جمهوری‌خواه در این زمینه گفت: "رئیس جمهوری آمریکا باید متوجه باشد که ارسال تسلیحات به مخالفان توازن قدرت در سوریه را تغییر نخواهد داد. ارتش آزاد سوریه به سلاح‌های سنگین نیاز دارد تا با تانک و هواپیما مقابله کند. آنها نیازمند منطقه ممنوعه پروازی هستند. سیستم دفاع هوایی سوریه باید نابود شود. ما بدون این که حتی یک هواپیمای جنگی خودمان را به خطر بیاندازیم می‌توانیم بر فراز سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد کنیم."

دولت باراک اوباما می‌گوید برای تمام سناریوها در سوریه آمادگی دارد اما در مورد این بحران، بر اساس جدول زمانی خود و بر اساس منافع آمریکا عمل می‌کند.

کاخ سفید همچنان امیدوار است که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از طریق مذاکرات موسوم به ژنو دو از قدرت کناره گیری کند.