نمایندگان پارلمان بریتانیا: با ختنه زنان باید جدی‌تر مقابله کنید

Image caption با این که ختنه زنان در بریتانیا غیر قانونی است، این سنت در میان برخی افراد آفریقایی یا آسیایی تبار ساکن بریتانیا ادامه دارد

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا گفته اند که پلیس این کشور و مددکاران اجتماعی با موارد ختنه اجباری دختران و زنان مقابله نمی کنند.

با این که ختنه زنان در بریتانیا غیر قانونی است، این سنت در میان برخی افراد آفریقایی یا آسیایی تبار ساکن بریتانیا ادامه دارد.

اعضای کمیته توسعه بین المللی پارلمان گفته اند با این که دولت بریتانیا ٣٥ میلیون پوند برای مقابله با ختنه اجباری زنان و دختران در خارج از این کشور سرمایه‌گذاری کرده، مقابله داخلی را فراموش کرده است.

اما وزارت کشور بریتانیا اکنون می‌گوید که طرح‌های جدیدی برای مقابله با این پدیده در دست دارد.

ختنه زنان در بریتانیا از سال ١٩٨٥ غیر قانونی بوده است اما گزارش کمیته توسعه بین المللی پارلمان از این که تاکنون کسی برای ارتکاب این جرم مورد تعقیب قرار نگرفته، به شدت انتقاد کرده است.

نمایندگان گفته اند که تخمین زده می شود که ٢٠ هزار دختر در بریتانیا در معرض خطر ختنه اجباری قرار دارند.

ختنه دختران معمولا بین سنین چهار سالگی تا ١٣ سالگی انجام می شود و زنان ختنه شده در دوره قاعدگی و همچنین زایمان دچار مشکل می شوند.

دولت بریتانیا گفته است که در مقابله با خشونت جنسی مصمم است و وزارت توسعه بین المللی این کشور، که مسئول کمک‌های بشردوستانه خارجی است، گفته که هزینه های برنامه های مقابله با خشونت علیه زنان و دختران در بیش از ٢٠ کشور خارجی را تامین کرده است.

جاستین گرینینگ، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا در آستانه اجلاس گروه ٨ (شامل هشت قدرت صنعتی جهان) در بریتانیا، گفته است که این کشور "همچنان در سطح بین المللی رهبری نشان خواهد داد تا به این جرائم خوفناک پایان دهد."

اما گزارش نمایندگان عضو کمیته توسعه بین المللی پارلمان به صراحت می گوید که "ناتوانی در مقابله با ختنه زنان در بریتانیا اعتبار دولت را در تلاش برای مقابله با این پدیده در خارج از کشور تحت‌الشعاع قرار می دهد."

گزارش کمیته همچنین می‌گوید دولت باید در داخل بریتانیا نیز از خود جدیت نشان دهد تا پلیس فعالانه به حمایت از دختران در معرض آسیب بپردازد و والدین را از ختنه و "مثله کردن" دختران خود منع کند.

تخمین زده می شود که ٦٦هزار زن در بریتانیا ختنه شده اند اما به دلیل غیر قانونی بودن ختنه زنان و دختران آمار دقیقی وجود ندارد. بیش از ٢٠هزار دختر بچه با سن کمتر از ١٥ سال نیز در این کشور در معرض آسیب قرار دارند.

نمایندگان پارلمان گفته اند که در چهار سال گذشته ١٤٨ پرونده ختنه دختران تشکیل شده است ولی هیچ دختربچه ای در طول این مدت توسط پلیس یا اداره مددکاری اجتماعی در فهرست حمایت از کودکان در معرض آسیب قرار نگرفته است.

یک سخنگوی وزارت کشور بریتانیا در پاسخ به این گزارش با تاکید بر غیر قانونی بودن ختنه دختران گفته است که وزارت کشور در حال همکاری با مقامات دادستانی است تا افرادی که در "مثله کردن" دختران نقش داشته اند محاکمه و مجازات شوند.

مطالب مرتبط