دولت سوریه ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان را دروغ خواند

ارتش آزاد
Image caption کمک تسلیحانی آمریکا به مخالفان حکومت سوریه در حال حاضر شامل اسلحه و تجهیزات سبک است

در پی طرح اتهاماتی مبنی بر استفاده نیروهای دولتی سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان، وزارت امور خارجه سوریه این موضوع را مجموعه دروغ‌هایی خوانده است که بر مبنای "اطلاعات جعلی" مطرح شده‌اند.

واکنش دولت سوریه پس از آن انجام شد که آمریکا اعلام کرد که تصمیم دارد اسلحه در اختیار نیروهای مخالف دولت سوریه قرار دهد.

دفتر رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که دولت سوریه در مقابله با مخالفان، اسلحه شیمیایی به کار برده است و به همین دلیل آمریکا تصمیم دارد که برای نیروهای مخالف دولت در سوریه اسلحه ارسال کند.

پیش از این، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، هشدار داده بود که استفاده از اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را "خط قرمز" محسوب می‌کند.

اما وزارت امور خارجه سوریه دولت آمریکا را به "دروغ‌پردازی" متهم کرده و گفته است که آمریکایی‌ها در نظر دارند که به این بهانه، در جنگ داخلی سوریه مداخله کنند.

وزارت امور خارجه سوریه بار دیگر شورشیان مخالف دولت را به استفاده از اسلحه شیمیایی متهم و اضافه کرد که "کاخ سفید با اتکا به اطلاعات جعلی در نظر دارد دولت سوریه را مسئول کاربرد اسلحه شیمیایی معرفی کند حال آنکه گروه‌های تروریستی این تسلیحات را به کار برده‌اند."

دولت سوریه نیروهای مخالف خود را "تروریست" می‌نامد.

افزون بر کمک‌های بشردوستانه

اگرچه آمریکا از مخالفان حکومت سوریه حمایت می‌کند، اما تاکنون تنها کمک‌های بشردوستانه، شامل اقلام و مواد غذایی و پزشکی، در اختیار آنان قرار داده بود.

گفته می‌شود که علاوه بر تعدادی از شخصیت‌های سیاسی مخالف باراک اوباما، بسیاری از مقامات ارشد دولت، از جمله جان کری، وزیر خارجه هم از کمک تسلیحاتی به مخالفان حکومت سوریه حمایت می‌کردند، اما آقای اوباما در این مورد تردید داشت.

به گفته کارشناسان، در این مرحله انتظار می‌رود که کمک آمریکا به مخالفان حکومت سوریه شامل اسلحه سبک مانند تفنگ جنگی و نارنجک‌انداز ضدتانک باشد و ظاهرا برنامه‌ای برای ارسال تسلیحات پیشرفته‌تر وجود ندارد.

سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه - نیروی اصلی مخالف حکومت آن کشور - از تصمیم دولت آمریکا استقبال کرده، اما خواستار دریافت تسلیحات سنگین ضدهوایی و ضدتانک شده است. ارتش سوریه به طور گسترده از نیروی هوایی و واحدهای زرهی در جنگ با مخالفان استفاده کرده است.

دبیرکل ناتو هم در سخنانی در روز جمعه گفت که جامعه بین‌الملل تصریح کرده بود که کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه "کاملا غیرقابل قبول و نقض آشکار قوانین بین‌المللی است."

وی از تصمیم آمریکا استقبال کرد و از دولت سوریه خواست تا به کارشناسان سازمان ملل متحد اجازه دهد که برای بررسی اخبار مربوط به کاربرد اسلحه شیمیایی، به آن کشور سفر کنند.

تقاضای روسیه و واکنش سوریه

Image caption گفته شده ارتش سوریه با حمایت تسلیحاتی روسیه و مشارکت شبه‌نظامیان حزب‌الله شهرک قصیر را پس گرفت

پیشتر، دولت‌های بریتانیا و فرانسه نیروهای دولتی سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای مخالف متهم کرده بودند. اتحادیه اروپا نیز اواخر ماه مه با لغو تحریم تسلیحاتی سوریه به این دو کشور امکان داد تا برای مخالفان حکومت سوریه اسلحه ارسال کنند.

بریتانیا موافقت کرده است که ارسال اسلحه برای مخالفان را تا ماه اوت و مشخص شدن نتیجه اجلاس بین‌المللی صلح سوریه به تعویق اندازد.

انتظار می‌رود موضع جدید آمریکا در مورد کمک به مخالفان رئیس‌جمهوری سوریه در حاشیه اجلاس رهبران کشورهای گروه ٨ در ایرلند، مورد بررسی رهبران روسیه و آمریکا قرار گیرد. روسیه متحد حکومت سوریه و تامین‌کننده اصلی اسلحه به این کشور است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یوری یوشاکوف، مشاور رئیس‌جمهوری روسیه، نسبت به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد کاربرد اسلحه شیمیایی توسط دولت سوریه ابراز تردید کرده و گفته است که از دولت آمریکا خواسته شده تا شواهد خود را در اختیار روسیه قرار دهد.

اقدام ایالات متحده برای ارسال کمک تسلیحاتی به مخالفان سوریه همزمان با تحولات نظامی اخیر در سوریه است. به تازگی، نیروهای دولتی سوریه توانستند شهر قصیر در نزدیکی مرز با لبنان را از مخالفان مسلح باز پس گیرند، در حالی که گزارش‌هایی حاکی از همکاری اعضای جنبش حزب‌الله لبنان در این جنگ انتشار یافته بود.

مخالفان حکومت سوریه گروه حزب‌الله و همچنین حکومت ایران را به حمایت تسلیحاتی و حتی اعزام نیرو برای کمک به نیروهای دولتی سوریه متهم کرده‌اند.

مطالب مرتبط