یک مجری رادیویی پس از مصاحبه با نخست‌وزیر استرالیا اخراج شد

Image caption خانم گیلارد هفت سال است که با تیم متیسون زندگی می‌کند

یک مجری رادیویی در استرالیا پس از مصاحبه با جولیا گیلارد، نخست‌وزیر، اخراج شده است. او در این گفت‌وگو که به صورت زنده پخش می‌شد، از خانم گیلارد درباره همجنسگرا بودن شریک زندگیش پرسید.

هووارد ستلر به خانم گیلارد گفت که تیم متیسون، شریک زندگیش باید همجنسگرا باشد، چون یک آرایشگر است.

خانم گیلارد که برای هفت سال با تیم متیسون زندگی کرده است، در پاسخ گفت که این نظر، یک "تعمیم نامعقول" است.

شبکه رادیویی فیرفکس، ابتدا این مجری رادیو را از کار معلق و بعد اخراجش کرد. این شبکه رادیویی در یک اطلاعیه نیز از نوع پرسشگری "غیرمحترمانه" در این مصاحبه عذرخواهی کرد.

الیزابت برودریک، کمیسر ضدتبعیض جنسیتی استرالیا به شبکه اطلاع‌رسانی استرالیا گفت که زنان بسیاری در مجامع عمومی با "نگرش پست و توهین‌آمیز، سوالات تبعیض‌آمیز جنسی و پرسش‌های تهاجمی" روبه‌رو می‌شوند.

او گفت: "این رویکردها باید متوقف شوند، چون می‌خواهیم زنان در عرصه عمومی حضور داشته باشند، می‌خواهیم زنان بخشی از روند تصمیم‌گیری در کشور باشند."

خانم گیلارد هم روز جمعه گفت: "می‌خواهم زنان و دختران جوان بدانند که می‌توانند بخشی از زندگی جامعه باشند و مجبور نیستند که به پرسش‌هایی مشابه آنچه من با آن روبه‌رو شدم، پاسخ دهند."

گفت‌وگوی رادیویی با خانم گیلارد روز پنجشنبه گذشته و در شرایطی انجام شد که استرالیا در حال آماده شدن برای انتخابات عمومی در روز ۱۴ سپتامبر است.

انتظار می‌رود که در انتخابات پیش رو حزب تحت رهبری خانم گیلارد در مقابل حزب مخالفش که تحت رهبری تونی ابوت است، شکست بخورد.