بازتاب نتیجه انتخابات ایران در روزنامه های بریتانیا

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشته است پیروزی حسن روحانی به معنای پیروزی "معتدل‌ها" در ایران بوده است.

این روزنامه نوشته است که انتخاب آقای روحانی به معنای آن است که مردم ایران از دشمنی حکومت خود با غرب خسته شده اند.

با این حال، ایندیپندنت می گوید که لیبرالهای ایران ممکن است در نهایت از حسن روحانی سرخورده شوند، چون او یک محافظه کار وفادار به حکومت ایران است.

ایندیپندنت نوشته: "حضور او در فهرست کاندیداهای تایید شده نشانه آن است که او کسی تلقی نمی شود که وضع موجود را بر هم بزند."

هفته نامه ساندی تایمز تحت تیتر جنجالی "رای دهندگان انقلاب جدیدی در ایران پدید آوردند" نوشته است که مردم ایران با تحقیر کردن رهبران تندرو آن کشور یک اصلاح طلب را به عنوان رییس جمهور انتخاب کردند.

این هفته‌ نامه نوشته است که شگفتی پیروزی انتخاباتی حسن روحانی در این است که طبقه حاکم، از جمله اکثریت روحانیان، فرماندهان سپاه پاسداران و رسانه ها در مقابل او موضع گرفته بودند.

ساندی تایمز نوشته است که طرفداران رییس جمهور منتخب شب گذشته در تهران شعار "اصلاحات زنده باد" و همچنین "احمدی، بای بای" سر می دادند.

این هفته نامه به نقل از جک استرا، وزیر امور خارجه اسبق بریتانیا نوشته است که انتخاب حسن روحانی نشانه اشتهای مردم ایران برای روابط سازنده تر با غرب است.

با این حال، ساندی تایمز در پایان می نویسد که تنها زمان مشخص خواهد کرد که آیا اعتماد مردم به حسن روحانی به جا بوده است یا نه، و این که اگر او واقعا یک اصلاح طلب است، آیا می تواند بر مخالفتهای رهبر ایران و دیگر محافظه کاران چیره شود یا نه. "خاتمی چنین تلاشهایی کرد - و عمدتا شکست خورد."

هفته نامه ابزرور هم پیش‌بینی کرده است که انتخاب حسن روحانی می تواند به بهبود روابط ایران با غرب و کاهش تنشهای بین المللی کمک کند.

این هفته نامه می نویسد که با اعلام نتیجه انتخابات، ارزش ریال در مقابل دلار در طول یک روز حد اقل شش درصد افزایش یافت.

به نوشته ابزرور، در دوره ای که حسن روحانی مسئول مذاکرات اتمی با غرب بود، ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم و نظارت بیشتر بر برنامه تحقیقات هسته ای خود تن داد تا پرونده هسته ای آن کشور به شورای امنیت سازمان ملل واگذار نشود و ایران تحت تحریم اقتصادی قرار نگیرد.