آیا گروه ۸ می‌تواند به اهداف نشست خود برسد؟

گفته شده که نشست گروه ۸ محلی برای گردهمایی قدرتمندترین کشورهای جهان است.

از این نشست تاکنون به عنوان مهم ترین نشستی یاد شده که به رهبران جهان امکان می دهد که از نفوذ خود در تصمیم گیری های مهم استفاده کنند.

اما اکنون تحلیل گران بر این عقیده اند که گروه ۸ دیگر نماینده کشورهای قدرتمند از نظر سرعت رشد و یا شرایط اقتصادی نیست.

کشورهای گروه ۸ تاکنون در عملی کردن وعده هایی که در مورد کمک به کشورهای فقیر داده بودند، موفق نبوده اند و هیچ یک از آنها به تنهایی نمی تواند از عهده مشکلات جهانی برآید.

گفته شده گروه ۸ توان دستیابی به سیاستی واحد در مورد حل بحران سوریه را که از جمله خطرناکترین درگیری های سال های اخیر بشمار می رود، ندارد.

دستیابی به پیشرفتی در مورد اوضاع سوریه در نشست امسال گروه ۸ امری دشوار است، هر چند که تمامی رهبران این هشت کشور در تلاشند تا به اختلافات موجود در این مورد پایان دهند.

مذاکرات صلح

ولادیمیر پوتین که به دلیل موضع گیری هایش در قبال سوریه در این نشست تنها خواهد بود، احتمالا سعی می کند تا بر زمینه های مشترک بین کشورها تمرکز کند.

با توجه به این که روسیه میزبان نشست گروه ۲۰ در سال جاری است و قرار است نشست گروه ۸ هم سال آینده در آن کشور برگزار شود، آقای پوتین نیاز دارد تا سران گروه ۸ را در کنار خود داشته باشد تا نشست های آتی در این کشور برایش یک موفقیت بشمار آید.

Image caption گفته شده گروه ۸ توان دستیابی به سیاستی واحد در مورد حل بحران سوریه را که از جمله خطرناکترین درگیری های سال های اخیر بشمار می رود، ندارد

علاوه بر این روسیه همیشه خواستار برگزاری کنفرانس صلحی در مورد سوریه بوده تا مطمئن شود که اگر نه خود بشار اسد، دست کم دولت او نقشی مناسب در هر گونه دولت انتقالی در این کشور خواهد داشت.

احتمالا او بر این واقعیت که رهبران غربی هم خواستار انجام مذاکرات صلح هستند، تاکید خواهد کرد.

اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که راه حلی سیاسی برای خاتمه جنگ داخلی در سوریه "احتمالا دور از دسترس باشد".

حتی اگر آمریکا گروههای مخالف میانه رو دولت سوریه را به شرکت در مذاکرات ترغیب کرده بود، نتیجه عمل احتمالا رضایتبخش نبود.

حال با پیوستن پیکارجویان حزب الله به نیروهای دولتی سوریه، توازن نظامی در این کشور تغییر کرده است.

با توجه به این که مواضع مخالفان دولت در حلب و مناطق دیگر این کشور در معرض خطر قرار دارد، احتمالا تمرکز عمده آمریکا و متحدانش در نشست گروه هشت بر نحوه کمک به مخالفان برای جلوگیری از شکست آنها متمرکز خواهد بود.

توافقنامه تجاری

احتمالا اوضاع سوریه محور اصلی مذاکرات در روز اول این نشست خواهد بود. اما دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا تصریح کرده که اولویت این نشست موضوع گسترده تری را شامل می شود و آن هم ضرورت رشد جهانی است.

آقای کامرون پیش از این به موفقیتی در این مورد نائل شده است. روز جمعه (۱۴ ژوئن) وزرای اقتصاد کشورهای اروپا سرانجام توافقنامه ای را مورد بررسی قرار دادند که به نحوه شروع مذاکرات درباره توافقنامه تجاری جدید اتحادیه اروپا و آمریکا مربوط می شود.

البته موانع بسیاری پیش رو است از جمله این که چگونه می توان استانداردهای غذایی آمریکا و اتحادیه اروپا را تحت قاعده و قانون درآورد.

مطالب مرتبط