دولت ترکیه: ممکن است از ارتش برای پایان دادن به اعتراضات استفاده کنیم

دولت ترکیه گفته است که برای پایان دادن به اعتراضات در این کشور ممکن است به ارتش متوسل شود.

بلند آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که دولت "با تمام قدرت" و در صورت نیاز با استفاده از نیروهای مسلح، به اعتراضاتی که تقریبا از سه هفته پیش در استانبول و تعدادی دیگر از شهرهای این کشور آغاز شده، پایان خواهد داد.

این اولین بار است که حزب حاکم توسعه و عدالت از احتمال به کارگیری نیروی مسلح برای مقابله با اعتراضات سخن می گوید.

آقای آرینچ به تلویزیون دولتی ترکیه گفت که "اعتراضات سالم و بی ضرری که از ۲۰ روز پیش آغاز شد، کاملا پایان یافته و هر گونه اعتراض بیشتری فورا سرکوب خواهد شد."

او افزود: "پلیس و نیروهای امنیتی ما به وظایفشان عمل می کنند. اما اگر این کافی نباشد، ژاندارمری وظیفه آنها را برعهده خواهد گرفت... و در صورت نیاز ما حتی از نیروهای مسلح هم استفاده خواهیم کرد."

Image caption روز گذشته هزاران نفر از هواداران دولت ترکیه دست به راهپیمایی زدند

اعزام نیروی ژاندارمری که واحد مسلح تحت کنترل وزرات کشور در دوران صلح بشمار می رود، برخی از معترضان را بهت زده کرده است.

معمر گولر، وزیر کشور ترکیه، پیشتر اعتصاب سراسری امروز را غیرقانونی خوانده و خواستار مجازات اعتصاب‌کنندگان شده بود. این اظهارات در واکنش به فراخوان دو اتحادیه مهم صنفی برای اعتصاب سراسری صورت گرفت.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هم روز گذشته (یکشنبه ۱۶ ژانویه) در اجتماع هوادارانش در استانبول گفت که معترضان آلت دست "تروریست ها" قرار گرفته اند.

مقامات پزشکی برآورد کرده اند که در جریان اعتراضات اخیر دست کم ۴ نفر کشته و ۵ هزار نفر مجروح شده اند.

ناآرامی‌ها در ترکیه در اعتراض به تغییر کاربری پارک گزی استانبول و بر پایه ملاحظات زیست‌محیطی آغاز شد، اما بعد منتقدان به عملکرد حزب حاکم عدالت و توسعه به معترضان پیوستند.

این افراد معتقدند که دولت برخلاف قانون اساسی سکولار ترکیه عمل می‌کند و قصد ترویج قوانین اسلامی را دارد.

پیش از این، نخست‌وزیر ترکیه وعده داد که موضوع تخریب پارک به دادگاه ارجاع داده شود و حتی در صورتی که دادگاه به نفع دولت رأی داد، باز تصمیم نهایی در این باره پس از برگزاری یک همه‌پرسی نهایی شود. اما اعتراض‌ها فروکش نکرده است.

مطالب مرتبط