سوریه در صدر مذاکرات سران هشت کشور صنعتی

Image caption محل اجلاس سران هشت کشور صنعتی در هتلی در ایرلند شمالی

سی و نهمین نشست سران هشت کشور صنعتی از امروز به مدت دو روز در ایرلند شمالی آغاز می‌شود و سوریه مهمترین موضوع گفتگوهای این نشست خواهد بود. انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران از دیگر موضوعات گفتگوهای سران هشت کشور است.

در این نشست ها سران کشورهای آلمان، آمریکا، ایتالیا، فرانسه، کانادا، ژاپن، روسیه و بریتانیا درباره موضوعات مختلف از جمله اقتصاد جهانی بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفته خواهان نشستی است که "طرفین بتوانند چشم در چشم یکدیگر، راهی از بین موانع و مخالفتها پیدا کنند و به اراده سیاسی لازم برای غلبه بر مشکلات دست یابند."

بحران سوریه یکی از مهمترین محورهای گفتگوهای این سران خواهد بود. در حالیکه آمریکا و کشورهای اروپایی از شورشیان سوریه حمایت می‌کنند، روسیه از دولت سوریه پشتیبانی می کند.

پیش از شروع رسمی اجلاس، دیروز (یکشنبه ۲۶ خرداد) دیوید کامرون و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در این باره با هم دیدار کردند.

آقای کامرون بعد از این ملاقات گفت از کسی پنهان نیست که او و رییس جمهور روسیه در مورد سوریه با هم اختلاف نظر دارند اما آنها هدف مشترکی هم دارند- پایان دادن به بحران.

پوتین رییس جمهوری روسیه هم گفت هم دست حکومت و هم شورشیان سوریه "به خون آلوده است" اما کمک روسیه به رژیم "مشروع" سوریه ناقض هیچ قانونی نیست.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا اظهار امیدواری کرده که این گفتگوها باعث ایجاد جوی مثبتی برای پایان دادن به بحران سوریه شود که در طی دو سال حدود ۱۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد پس از قطعی شدن استفاده دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی، آمریکا کمکهای تسلیحاتی مستقیم در اختیار شورشیان سوریه خواهد گذارد.

دیوید کامرون هم از لغو تحریم تسلیحاتی شورشیان از طرف اتحادیه اروپا حمایت کرده اما گفته بریتانیا هنوز تصمیم نگرفته برای شورشیان سلاح بفرستد.

انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران از دیگر موضوعات گفتگوهای سران هشت کشور است.

علاوه بر تغییرات احتمالی که انتخاب آقای روحانی در سیاست داخلی ایران ایجاد خواهد کرد، سیاست ایران در قبال سوریه هم از نکاتی است که مورد توجه سران هشت کشور قرار خواهد گرفت.

کشورهای غربی معتقدند ایران به حکومت بشار اسد کمک‌های تسلیحاتی و مالی می‌کند. شبه نظامیان حزب‌الله لبنان هم که در کنار نیروهای دولتی با شورشیان می‌جنگند پیوندهای نزدیکی با ایران دارند.

معاهده تجارت آزاد اروپا با آمریکا

Image caption آگهی‌های تبلیغاتی در نزدیکی محل اجلاس

پیش از آغاز رسمی اجلاس، باراک اباما و دیوید کامرون با انریکو لتا نخست وزیر ایتالیا، آنجلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه با هم دیدار و معاهده تجارت آزاد اروپا با آمریکا را بررسی می‌کنند.

به گفته آقای کامرون ارزش این معاهده برای بریتانیا به بیش از پانزده میلیارد دلار می رسد و "این رقم یک عدد انتزاعی نیست. این معاهدات تجاری مهم هستند چرا که شغل ایجاد می کنند، به مشتریان حق انتخاب بیشتری می‌دهند و قیمتها را پایین می‌آورند."

اقتصاد جهانی هم در دستور کار گفتگوهای رسمی امروز قرار دارد و فردا موضوع فرار از مالیات، "بهشتهای مالیاتی"، خلع سلاح هسته‌ای و مبارزه با تروریسم در دستور کار قرار می گیرد.

این نخستین سفر باراک اباما به ایرلند شمالی است. او امروز صبح در بلفاست خطاب به مردم این کشور سخنرانی و امروز غروب جداگانه با ولادیمیر پوتین دیدار خواهد کرد.

برای برگزاری این اجلاس که معمولا با تظاهرات گسترده اعتراضی همراه است تدابیر شدید امنیتی در ایرلند شمالی برقرار شده است.

محل گفتگوها با حصاری فلزی به ارتفاع سه متر و به طول ۶.۵ کیلومتر احاطه شده و حدود هشت هزار پلیس هم امنیت اجلاس را بر عهده دارند.

انتظار می رود امروز حدود دو هزار نفر بعنوان اعتراض در اطراف محل اجلاس حضور پیدا کنند.

آلیستر فینلی معاون پلیس ایرلند شمالی گفته پلیس برای "مقابله با هر چه که با آن مواجه شود آماده است و تلاش ما این است و امیدورایم که همه چیز صلح آمیز باشد."

مطالب مرتبط