وزیر کشور ترکیه: اعتصاب امروز غیرقانونی است

Image caption پلیس در میدان تقسیم استانبول مستقر است

معمر گولر، وزیر کشور ترکیه، اعتصاب سراسری امروز را غیرقانونی خوانده و خواستار مجازات اعتصاب‌کنندگان شده است. این اظهارات در واکنش به فراخوان دو اتحادیه مهم صنفی برای اعتصاب سراسری بوده است.

به گفته سخنگویان اتحادیه‌ها، هدف از اعتصاب یک‌روزه امروز "پایان دادن به خشونت‌های پلیس" است.

بنابر گزارش‌ها در آنکارا، پلیس مانع حرکت صدها اعتصاب‌کننده به مرکز شهر شده است. رییس اتحادیه پزشکان ترکیه هم گفته است که در استانبول هشت پزشک و پرستار که مجروحان را در درمانگاه‌های موقت درمان کرده بودند، دستگیر شده‌اند.

بولنت آرینچ معاون نخست وزیر ترکیه هم گفته است اگر تلاش پلیس برای پایان دادن به اعتراض‌ها کافی نباشد، ممکن است ارتش در استانبول و آنکارا وارد عمل شود.

دعوت به اعتصاب یک روز بعد از آن صورت گرفت که پلیس، معترضان مستقر در پارک گزی استانبول را پس از ۱۸ روز از پارک بیرون راند.

اتحادیه‌های صنفی پزشکان، مهندسان و دندانپزشکان هم اعلام کرده‌اند از این اعتصاب حمایت خواهند کرد.

این در حالی است که دیشب (یکشنبه، ۲۶ خرداد) درگیری‌های پراکنده‌ای بین پلیس و معترضان در استانبول و آنکارا جریان داشت و به گزارش خبرگزاری دوغان، دیروز ده‌ها نفر در استانبول و ۷۰ نفر در آنکارا دستگیر شده‌اند.

امروز هم برای چند تظاهرات در استانبول فراخوان داده شده است.

همچنین گفته می‌شود که پلیس یک نماینده پارلمان را که وابسته به حزب جمهوریخواه مردم بوده، کتک زده است.

کریس موریس، خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول می‌گوید که تنش‌ها هنوز فروکش نکرده و بسیاری از مناطق شهر بی‌ثبات و ناآرام است.

دیروز رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در سخنرانی برای ده‌ها هزار نفر از هوادارانش گفت که او مثل یک دیکتاتور عمل نمی‌کند، بلکه این معترضان هستند که تلاش می‌کنند اقلیت بر اکثریت سلطه پیدا کند.

آقای اردوغان از رسانه‌های خارجی هم انتقاد کرد و وعده داد که "تک‌تک کسانی که خیابان‌ها را ناامن کرده‌اند" شناسایی خواهند شد.

Image caption پزشکان ترکیه به استفاده بی‌ملاحظه از گاز اشک‌آور اعتراض کرده‌اند

گاز اشک‌آور

اتحادیه پزشکان ترکیه دیروز استفاده "بی‌رحمانه از گازهای شیمیایی" در رویارویی نیروهای پلیس با معترضان را محکوم کرد و درباره عواقب استفاده بی‌مهابا از گاز اشک‌آور برای جمعیت‌های زیاد هشدار داد.

به گفته این اتحادیه، دیروز در آنکارا یک کپسول گاز اشک‌آور به سر یک زن بیست ساله اصابت و او را مجروح کرده است.

براساس نتایج یک نظرسنجی اینترنتی که یازده هزار نفر در آن شرکت داشتند، نیمی از آنها تا یک هفته از عوارض گاز اشک‌آور رنج برده‌اند.

با وجود سختگیری دولت در مقابل تظاهرکنندگان، معترضان قول داده‌اند که عقب ننشینند و به اعتراض‌ها در میدان تقسیم ادامه دهند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، دو طرف منازعه از ادبیات تندی علیه هم استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد که تنش همچنان رو به افزایش است.

این ناآرامی‌ها در اعتراض به تغییر کاربری پارک گزی استانبول و بر پایه ملاحظات زیست‌محیطی آغاز شد، اما بعد منتقدان به عملکرد حزب حاکم عدالت و توسعه به معترضان پیوستند.

این افراد معتقدند که دولت برخلاف قانون اساسی سکولار ترکیه عمل می‌کند و قصد ترویج و تعمیق قوانین اسلامی را دارد.

پیش از این، نخست‌وزیر ترکیه وعده داد که موضوع تخریب پارک به دادگاه ارجاع داده شود و حتی در صورتی که دادگاه به نفع دولت رأی داد، باز تصمیم نهایی در این باره پس از برگزاری یک همه‌پرسی نهایی شود. اما اعتراض‌ها فروکش نکرده است.

گفته می‌شود که در رویارویی نیروهای پلیس با معترضان در ترکیه تاکنون چهار نفر کشته و حدود پنج هزار نفر زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط