مقام اطلاعاتی آمریکا: برنامه جمع‌‌آوری اطلاعات، جلوی ۵۰ توطئه را گرفت

Image caption ژنرال الکساندر می‌گوید برنامه‌های تجسسی اینترنتی، "حیاتی" بوده‌اند

کیت الکساندر، مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا، می‌گوید طرح‌های افشاشده از جمع‌آوری اطلاعات، کمک کرده‌اند ۵۰ حمله تروریستی در ۱۲ سال گذشته خنثی شوند.

ژنرال الکساندر در دومین جلسه با مجلس آمریکا، به کمیته اطلاعاتی مجلس این کشور گفته است که برنامه‌های تجسسی فاش‌شده توسط ادوارد اسنودن، برای ایالات متحده حیاتی بوده‌اند.

رئیس ان‌اس‌ای، سازمان جاسوسی الکترونیک آمریکا، هفته پیش هم در مجلس سنای آمریکا حاضر شده بود و از عملکرد مجموعه تحت امر خود در گردآوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و دیجیتال دفاع کرده بود.

روزنامه گاردین دو هفته پیش در دو گزارش جداگانه از گردآوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی ده‌ها میلیون مشترک شرکت مخابراتی ورایزن و فعالیت‌های اینترنتی کاربران به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا خبر داده بود.

این اطلاعات به وسیله ادوارد اسنودن، پیمانکار ان‌اس‌ای و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، در اختیار این روزنامه قرار گرفته است.

آقای اسنودن پیش از انتشار افشاگری‌هایش به هنگ‌کنگ گریخت.

دولت آمریکا طرح‌های افشاشده را تایید کرده است. به گفته باراک اوباما این طرح‌ها تحت نظارت کنگره و دادگاه‌های ویژه امنیتی اجرا شده‌اند.

محدودیت برای شرکت‌های اینترنتی

Image caption ان‌اس‌ای از سری‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی آمریکاست

روز سه‌شنبه شرکت گوگل به دستور دولت آمریکا برای ممانعت از انتشار جزئیات برنامه جمع‌آوردی اطلاعات اینترنتی اعتراض کرد و در این باره به حق آزادی بیان در قانون اساسی ایالات متحده اشاره کرد.

مایکروسافت، فیس‌بوک، اپل و یاهو، اطلاعات محدودی درباره شمار درخواست‌های اطلاعاتی از دولت آمریکا منتشر کرده‌اند.

ولی این شرکت‌ها اجازه ندارند آمار درخواست‌های مرتبط با امنیت ملی را جدا از آمار مرتبط با تحقیقات جنایی منتشر کنند.

آقای الکساندر در جلسه این هفته گفت: "در سال‌های اخیر این برنامه‌ها همراه با فعالیت‌های اطلاعاتی دیگر، ایالات متحده و متحدان ما را در مقابل تهدیدهای تروریستی در سرتاسر جهان حفظ کرده و از جمله کمک کرده است جلوی بیش از ۵۰ حمله تروریستی بالقوه را پس از یازده سپتامبر بگیریم."

او به کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا گفت هدف ده‌ها مورد از این توطئه‌ها، ایالات متحده بوده است.

شان جویس، معاون رئیس اف‌بی‌آی، به این کمیته گفت یکی از این پرونده‌ها، درباره یک توطئه "در حال شکل‌گیری" برای منفجر کردن بازار سهام نیویورک بوده است.

به گفته آقای جویس، یک راهنمایی از طرف ان‌اس‌ای، باعث شد اف‌بی‌آی خالد اوزانی را در شهر کانزاس ایالات میسوری به اتهام توطئه دستگیر کند.

آقای اورزانی در یک دادگاه فدرال در سال ۲۰۱۰ تایید کرد که در حال برنامه‌ریزی برای کمک مادی به یک سازمان تروریستی بوده اما به اتهام ادعاشده بمب‌گذاری در بورس نیویورک متهم نشده بود.

آقای جویس همچنین گفته که جمع‌آوری اطلاعات، در جلوگیری از توطئه بمب‌گذاری در متروی نیویورک در سال ۲۰۰۹ هم نقش اساسی داشته است.

'عدالت'

Image caption اسنودن می‌گوید به هنگ‌کنگ رفته تا "اقدام‌های مجرمانه" را برملا کند

آقای اسنودن که فعالیت‌های ان‌اس‌ای را فاش کرده، در مصاحبه با یک روزنامه محلی در هنگ‌کنگ گفته است که با هرگونه اقدام برای استرداد او به آمریکا مقابله خواهد کرد.

او گفته است: "من نه خائن هستم و نه قهرمان. من یک آمریکایی هستم."

آقای اسنودن گفته است: "من به این جا نیامده‌ام که خودم را از اجرای عدالت مخفی کنم. به این جا آمده‌ام تا اقدام‌های مجرمانه را برملا کنم."

آمریکا و هنگ‌کنگ قرارداد استرداد مجرم دارند ولی حتی اگر ایالات متحده خواهان تحویل‌گرفتن آقای اسنودن باشد، این روند ماه‌ها طول خواهد کشید.

شان جویس، معاون رئیس اف‌بی‌آی، در پاسخ به این سوال در مجلس سنا آمریکا که چه چیزی در انتظار ادوارد اسنودن است، پاسخ داد: "عدالت".

مطالب مرتبط