مناقشه دیپلماتیک بر سر "جاسوسی" در اجلاس گروه بیست

Image caption "GCHQ" یا نهاد موسوم به "مقر ارتباطات دولت" سازمان جاسوسی، بریتانیا در پهنه های دیجیتالیست.

مناقشه ای دیپلماتیک برسر اینکه آیا همزمان با برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در لندن بریتانیا جاسوسی سیاستمداران خارجی را می کرده یا نه درگرفته است.

وزیر امور خارجه ترکیه از دولت بریتانیا خواسته در قبال گزارش هایی که از ردیابی مکالمات تلفنی و زیرنطر داشتن ارتباطات دیحیتال هیات های سیاسی اش منتشر شده توضیح دهد.

آفریقای جنوبی این گزارش ها را دال بر "نقض حریم خصوصی"دانسته و یک سیاستمدار عالیرتبه روسیه آن را "رسوایی" خوانده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در خصوص این اتهامات که گفته می شود منبع آن افشاگری های یک پیمان کار در زمینه فن آوری ارتباطات است اظهارنظری نمی کند.

این گزارش ها همزمان با برگزاری اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان در ایرلند شمالی منتشر شده است.

تمام کشورهایی که در اجلاس گروه ۸ امسال شرکت دارند سال ۲۰۰۹ نیز در اجلاس گروه بیست که گفته می شود زیر نظر نهادهای اطلاعاتی بریتانیا برگزار شده حاضر بودند.

"اعتماد و شفافیت"

ادعاهایی که درباره جاسوسی در طول اجلاس گروه بیست شده توسط روزنامه گاردین منتشر شد.

این روزنامه نوشته "GCHQ" یا نهاد موسوم به "مقر ارتباطات دولت" که سازمان جاسوسی بریتانیا در پهنه های دیجیتالیست جاسوسی مقامات و سیاستمدارانی را کرده که در دو اجلاس گروه بیست در ماه های آوریل و سپتامبر ۲۰۰۹ در بریتانیا برپا شده است.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین که منبع آن مدارک افشا شده از سوی ادوارد اسنودن، پیمان کار آژانس امنیت ملی آمریکا است، آژانس های اطلاعاتی بریتانیا نت کافه هایی را با هدف وارسی محتوای ای میل شرکت کنندگان در این اجلاس برپا کرده اند.

براساس این گزارش مجوز این عملیات از سوی یکی از مقامات ارشد دولت گوردون براون نخست وزیر سابق بریتانیا صادر شده بود و گزارش های حاصل از آن به وزرای دولت ارائه شده است.

گفته می شود هیات های سیاسی ترکیه، آفریقای جنوبی و روسیه از جمله اهداف این عملیات جاسوسی بوده اند.

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای گفته گزارش گاردین حاکی از شنود مکالمات تلفنی وزیر بازرگانی ترکیه و هیات همراهش در سال ۲۰۰۹ "هشداردهنده" است.

براساس این بیانیه "اگر حتی ذره ای از این ادعاها حقیقت داشته باشد نهایتا برای بریتانیا یک رسوایی بزرگ خواهد بود."

"تماس تلفنی"

روزنامه گاردین در عین حال گزارش داده "مقر ارتباطات دولت" بریتانیا گزارش هایی دریافت کرده حاکی از تلاش آمریکا برای شنود مکالمه تلفنی که از طریق ماهواره از این اجلاس توسط دیمیتری مدودیف، رییس جمهوری وقت روسیه به مقصد مسکو برقرار شده است.

در پی این گزارش، آلکسی پوشکوف، رییس کمیته روابط خارجی مجلس سفلای روسیه در توییتر خود نوشت :"این یک رسوایی است، آمریکا آن را رد می کند اما ما به آنها اعتماد نداریم."

وزارت امور خارجه بریتانیا تایید کرده ترکیه نگرانی از این گزارش ها را با سفیر بریتانیا در آنکارا مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است: "ما طبق عرف دیرین دولت در زمینه مسائل اطلاعاتی اظهار نظر نمی کنیم اما می توانم تایید کنم که وزارت خارجه ترکیه این مسئله را با سفیر ما مطرح کرده است."

با این همه وقتی که از سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا پرسیده شد آیا سفیر کشور به وزارت خارجه ترکیه فراخوانده شده پاسخ او منفی بود و گفت این ابراز نگرانی "طی تماس تلفنی" صورت گرفته است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز در پاسخ به اینکه آیا می تواند ضمانت کند عملیات مشابهی در طول اجلاس فعلی گروه ۸ جریان ندارد پاسخ داد هرگز درباره مسائل امنیتی و اطلاعاتی اظهارنظر نمی کند.

گوردون کوررا خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید "شکی نیست که کشورها جاسوسی یکدیگر را می کنند، به عنوان مثال بریتانیا برای فهمیدن جزییات برنامه هسته ای ایران و کره شمالی جاسوسی این دو کشور را می کند. اما وقتی که پای کشورهایی در میان است که رابطه ای دوستانه تر با بریتانیا دارند و یا از متحدان ناتو هستند، مسئله ای بسیار حساس تر مطرح است."