دولت بریتانیا به پرداخت غرامت به نظامیان کشته شده در عراق ملزم شد

Image caption خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق از رای دیوان عالی بریتانیا استقبال کرده‌اند

دیوان عالی بریتانیا رای داد که خانواده‌های سربازان کشته شده در عراق طبق قانون حمایت از حقوق بشر اجازه پیگیری قانونی جهت دریافت غرامت از دولت را دارند.

این پرونده توسط خانواده سه نظامی مطرح شده است که هنگام انجام ماموریت در عراق در اثر انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای کشته شدند.

دولت بریتانیا با رد درخواست شاکیان این پرونده، ادعا کرده بود که مسایل مربوط به صحنه نبرد در حیطه قوانین عادی قرار نمی‌گیرد اما دیوان عالی این ایراد را وارد ندانست.

قضات دیوان عالی بریتانیا همچنین رای دادند که بر اساس قانون حقوق تقصیر راجع به مسئولیت ناشی از سهل انگاری، وزارت دفاع بریتانیا در ایفای وظیفه حفاظت از نظامیان کوتاهی کرده است.

دیوان عالی بریتانیا رای دادگاه تجدیدنظر را تائید کرده که گفته بود خانواده دو سرباز کشته شده در عراق می‌توانند از وزارت دفاع بریتانیا به دلیل کوتاهی در مراقبت از جان آنان درخواست ادعای غرامت کنند.

در جلسه امروز (چهارشنبه، ۱۹ ژوئن) قضات دیوان عالی بریتانیا گفتند که سربازان کشته شده توسط بمب کنار جاده‌ای در عراق در هنگام مرگ، در حوزه مسئولیت قضایی دولت بریتانیا عمل می کردند و به همین جهت مشمول قانون حمایت از حقوق بشر می‌شوند.

خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق از رای دیوان عالی بریتانیا استقبال کرده‌اند.

مطالب مرتبط