اوباما خواهان کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا و روسیه شد

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی در شهر برلین آلمان خواهان کاهش یک سوم زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا و روسیه شده است.

او در سخنانی در دروازه برندنبورگ در برلین گفت که اطمینان دارد می‌توان تا یک سوم از تسلیحات هسته‌ای استراتژیک آمریکا را کاهش داد و همزمان امنیت آن کشور و متحدانش را حفظ کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که به دنبال گفت‌وگو با روسیه خواهد بود تا به "وضعیت جنگ سرد هسته‌ای" پایان داده شود.

او همچنین خواهان اقداماتی بیشتر برای محدود کردن روند گسترش تسلیحات هسته‌ای شد و پیشنهاد کاهش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای در منطقه اروپا را نیز مطرح کرد.

آقای اوباما به دنبال نشست با رهبران کشورهای عضو گروه هشت از ایرلند شمالی به برلین رفته است.

طبق پیشنهاد او، سطح زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا و روسیه به دوسوم اندازه‌ای خواهد رسید که در پیمان جدید استارت در سال ۲۰۱۰ میلادی بر سر آن توافق شده است.

در چارچوب پیمان جدید استارت که آمریکا و روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی بر سر آن توافق کردند، هریک از طرف‌ها می‌تواند حد اکثر ١٥٥٠ کلاهک هسته ای داشته باشد.

اندکی پس از سخنرانی آقای اوباما، یک مشاور ارشد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که برای آن که چنین ایده‌ای موثر و عملی باشد، باید دیگر کشورهای هسته‌ای هم از میزان ذخایر خود کم کنند.

یوری یوشاکف در مسکو گفت: "وضعیت الان شبیه دهه ۱۹۶۰ یا ۱۹۷۰ یعنی زمانی که آمریکا و اتحاد شوروی برای کاهش تسلیحات هسته‌ای به مذاکره پرداختند، نیست."

او گفت: "در شرایط کنونی لازم است که دیدی بازتر داشته باشیم ... و دایره مشارکت‌کنندگان در چنین موضوعی را گسترده‌تر کنیم."

تعادل منصفانه

آقای اوباما امروز (چهارشنبه ۱۹ ژوئن) در برلین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم دیدار کرد.

در کنفرانس مطبوعاتی پس از این دیدار، خانم مرکل نسبت به گزارش‌هایی که درباره اقدام نهادهای اطلاعاتی آمریکا برای رهگیری عمده اطلاعات منتشر شده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

او گفت که با وجود گفت‌و‌گوهایش با آقای اوباما همچنان در این باره نگرانی‌هایی دارد و دو طرف باید در این باره مذاکرات بیشتری داشته باشند.

هر دو رهبر آمریکا و آلمان گفتند که معتقدند لازم است بین امنیت و حریم خصوصی افراد حد فاصل روشنی وجود داشته باشد.

آنگلا مرکل با اشاره به گزارش‌هایی که از اقدام نهادهای امنیتی آمریکا برای نظارت و رهگیری اطلاعات کاربران آنلاین منتشر شده‌اند، گفت که اینترنت فرصت‌هایی را در اختیار "دشمنان آزادی" قرار داده است، ولی "لازم است که تعادلی منصفانه در این باره برقرار شود."

با این حال، آقای اوباما تاکید کرد که با انجام فعالیت‌های نظارتی، ۵۰ تهدید احتمالی شناسایی شده‌اند و زندگی افراد بسیاری حفظ شده است.

آقای اوباما درباره درگیری‌های سوریه نیز گفت که آمریکا مطمئن است که دولت سوریه در جریان درگیری‌های ۲۶ ماهه با مخالفان از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است، با این حال، او حاضر نشد درباره کمک‌هایی که به مخالفان دولت خواهد شد، اظهارنظر کند.

پیش از این، آخرین سخنرانی آقای اوباما در برلین در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام شد که در آن، او به "اشتباهات" آمریکا و این که مردم افغانستان تا چه حد نیازمند "حمایت برای مقابله با طالبان" هستند، پرداخت.

مطالب مرتبط