تایید کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز آمریکا

Image caption به گفته رئیس اف‌بی‌آی، این سازمان در حال تدوین سیاست‌های به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین است

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، از کاربرد محدود هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات تجسسی بر فراز این کشور خبر داده است.

رابرت مولر، مدیر اف بی آی چهارشنبه در سخنانی در مجلس سنای ایالات متحده گفت این سازمان تعداد کمی هواپیمای بدون سرنشین در اختیار دارد که "به طور محدود و به ندرت" مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته آقای مولر، اف بی آی در مراحل اولیه تدوین سیاست های کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در خاک آمریکاست.

این سخنان در حالی بیان شد که انتشار گزارش هایی درباره عملیات محرمانه دولت آمریکا برای گردآوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و دیجیتال شهروندان با انتقادهایی همراه بوده است.

به گفته آقای مولر، کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در مواردی صورت می گیرد که به توانایی های این ابزار نیاز است.

او گفت از مدت زمان نگهداری تصاویر تهیه شده به وسیله این نوع هواپیما بی اطلاع است.

دایان فاینستاین، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس سنا در این جلسه گفت که به باور او کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین، به خصوص به وسیله پیمانکاران خصوصی، بزرگ ترین تهدید برای حریم خصوصی شهروندان آمریکاست.

کنگره ایالات متحده به سازمان فدرال هوانوردی آمریکا دستور داده است تا حریم فضایی این کشور را تا اکتبر ۲۰۱۵ بر روی هواپیماهای بدون سرنشین باز کند.

رند پال، سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی در ماه مارس درباره کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین علیه شهروندان آمریکایی هشدار داده بود.

سناتور پال از دولت آمریکا خواسته است تضمین دهد از این گونه هواپیما برای کشتن آمریکایی های مضنون به تروریسم استفاده نکند.

این در حالی است که دوران ریاست جمهوری باراک اوباما کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین به وسیله آمریکا برای مبارزه با مضنونان به تروریسم در کشورهایی مانند پاکستان و یمن به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

باراک اوباما ماه گذشته در سخنانی از محدود کردن عملیات برون مرزی هواپیماهای بدون سرنشین خبر داد.

بر اساس سیاست جدید دولت آمریکا، این نوع هواپیما زمانی مورد قرار می گیرد که امکان بازداشت مضنون وجود نداشته باشد و فرد مورد هدف یک تهدید آنی در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط