انتشار گزارش آمریکا درباره قاچاق انسان در ایران و افغانستان

Image caption همزمان با انتشار گزارش، جان کری وزیر خارجه آمریکا جایزه قهرمانان مبارزه با قاچاق انسان را به برندگان اهدا کرد

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان ایران را در پایین‌ترین سطح طبق‌بندی از نظر مبارزه با قاچاق جنسی و کار اجباری قرار داده و دولت ایران را به عدم رعایت حداقل استانداردها متهم کرده است. این گزارش می‌گوید دولت افغانستان گام‌هایی در تدوین قانون برداشته است.

دفتر نظارت و مبارزه با قاچاق افراد، یکی از نهادهای زیرمجموعه وزارت خارجه آمریکا، هر سال برای کنگره گزارشی درباره قاچاق انسان برای کار اجباری یا بهره‌کشی جنسی تهیه می‌کند و در آن کشورهای دنیا را بر اساس عملکرد دولت‌ها در زمینه قانون‌گذاری، مبارزه، حمایت از قربانیان و مجازات متخلفان طبقه‌بندی می‌کند.

در سطح اول، کشورهایی قرار می‌گیرند که تلاش قابل توجهی برای مبارزه با بهره‌کشی جنسی و استثمار می‌کنند. در سطح دوم دولتهایی هستند که حداقلِ استاندارد را رعایت می‌کنند و در سطح سوم کشورهایی هستند که این موضوع را تقریبا نادیده می‌گیرند.

ایران سالهاست در سطح سوم است و امسال هم در کنار بیست کشور دیگر، در همین سطح مانده چون- به گفته این گزارش- دولت در یک‌ سال گذشته "هیچ اقدام قانونی ملموسی برای مبارزه با قاچاق و بهره‌کشی کاری و جنسی انجام نداده است."

امسال روسیه و چین هم به این سطح سقوط کرد‌ه‌اند که این موضوع با واکنش خشم آلود پکن و مسکو مواجه شده است.

کشورهایی که در سطح سوم قرار دارند ممکن است با تحریم‌های فرهنگی و آموزشی آمریکا مواجه شوند و یا آمریکا مانع پرداخت وامهای بانک جهانی به آنها شود.

افغانستان چهار سال است که در سطح دوم رده‌بندی قرار می‌گیرد چون برنامه‌ای راهبردی برای مبارزه با قاچاق انسان تدوین کرده هر چند برای اجرای آن تقریبا قدم موثری برنداشته است.

همین باعث شده افغانستان در سطح دوم در میان کشورهایی قرار بگیرد که زیر نظر هستند و اگر اقدام قابل ملاحظه‌ای انجام ندهند به سطح سوم سقوط می‌کنند.

مطالب مرتبط