مه‌دود نفس سنگاپور را تنگ کرده است

Image caption شهر پنج میلیونی سنگاپور، تنها شهر این کشور و پایتخت آن است.

آلودگی هوا در سنگاپور به حد بی‌سابقه‌ای رسیده و دولت اعلام وضعیت هشدار کرده است. آتش‌سوزی جنگل‌های سوماترا در اندونزی عامل ایجاد این مه‌دود است.

مه‌دود هوای سنگاپور را تیره‌وتار و برای شهروندان مشکلات تنفسی ایجاد کرده است.

لی هسینگ لونگ، نخست‌وزیر سنگاپور، از مردم خواسته است که "تا حد امکان از خانه بیرون نروند و از فعالیت سنگین در فضای باز خودداری کنند."

هوای آلوده از اواخر هفته گذشته از اندونزی به سمت سنگاپور حرکت کرد و از دوشنبه گذشته به تدریج سنگاپور را زیر پوششی از دود و گرد و غبار مستور کرد.

مردم به قدری برای خرید ماسک‌های کاغذی هجوم برده‌اند که این ماسک‌ها نایاب شده‌اند.

در تیرگی شدید هوا، کشتی‌های غول‌پیکری که در بندر سنگاپور -یکی از بزرگ‌ترین بنادر دنیا- پهلو گرفته‌اند، به صورت شبحی محو دیده می‌شوند.

آسمانخراش‌های سنگاپور، پایتخت و تنها شهر کشور سنگاپور نیز در غبار گم شده‌اند و تمام شهر را بوی دود و چوب سوخته فرا گرفته است.

مردم از سوزش گلو، آبریزش و خارش چشم و مزه بد دهان شکایت دارند. خیابان‌ها و رستوران‌ها از همیشه خلوت‌تر هستند و کسی نمی‌داند که این وضعیت چه زمانی به پایان می‌رسد.

در چند روز گذشته ضریب استاندارد آلودگی (PSI) حتی به ۳۷۱ رسید، در حالی که آلودگی بالای ۳۰۰ "خطرناک" قلمداد می‌شود.

هرچند بر اساس گزارش‌ها، در ساعت‌های اول صبح امروز ضریب آلودگی تا ۲۵۳ (بسیار ناسالم) کاهش پیدا کرده است.

برج مراقبت فرودگاه‌ها نیز به دلیل دید کم مجبورند ترافیک هوایی را با نهایت احتیاط کنترل کنند و مک‌دونالد فعلا تحویل غذا را به منازل متوقف کرده است.

Image caption مقایسه نمایی از شهر سنگاپور در فاصله شش روز

ارتش سنگاپور هم تمام فعالیت‌ نیروهایش را در فضای باز متوقف کرده است.

گفته می‌شود که کشاورزان منطقه سوماترا در اندونزی برای گسترش زمین‌های زراعی، جنگل‌ها را به طور غیرقانونی آتش می‌زنند و دود این آتش‌سوزی‌ها عامل ایجاد این مه‌دود است.

آلودگی محدود به سنگاپور نمانده و به برخی مناطق کشور همسایه یعنی مالزی هم رسیده است، به گونه‌ای که ضریب آلودگی در جنوب مالزی به حد خطرناک رسیده و حدود ۲۰۰ مدرسه تعطیل شده‌اند.

گفتگوی اضطراری

سنگاپور برای حل این مشکل چشم به کشور همسایه یعنی اندونزی دوخته و قرار است امروز در جاکارتا، پایتخت اندونزی، دو کشور در نشستی اضطراری برای حل مشکل مذاکره‌ کنند.

اما این مه‌دود جز آسمان، روابط دو کشور را هم مه‌آلود کرده است.

ویوین بالاکریشنان، وزیر محیط زیست و ذخایر آبی سنگاپور، خواستار "اقدام موثر" اندونزی شده است. او در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: "صبر سنگاپور لبریز شده و حق دارد عصبانی باشد."

او نوشت: "هیچ کشور یا سازمانی حق ندارد هوا را آلوده کند و سنگاپوری‌ها بهایش را با تندرستی و سلامتی خود بپردازند."

اما آگونگ لوسانو، وزیر رفاه اندونزی، در واکنش به این اظهارات، پاسخ داده است: "سنگاپوری‌ها مثل بچه‌ها رفتار می‌کنند."

او اضافه کرده است: "این مه‌دود خواست اندونزی که نبوده، (بلکه) کار طبیعت بوده است."

وزارت جنگلداری اندونزی می‌گوید که این کشور قصد داشته است با بارور کردن ابرها و ایجاد بارندگی، آتش‌سوزی در جنگل‌ها را خاموش کند.

به گفته مقامات اندونزی، شرکت‌های خارجی، از جمله شرکت‌های سنگاپوری که در تجارت روغن نخل فعالیت می‌کنند، در ایجاد این آتش‌سوزی‌ها نقش دارند.

طبیعی است که شرکت‌های بزرگ سنگاپوری هم هرگونه دخالتی را تکذیب کرده‌اند.

آتش‌سوزی در جنگل‌های اندونزی در سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ میلادی نیز بسیاری از کشورهای منطقه را غرق دود و آلودگی کرد.

در آن زمان، تردد زمینی و هوایی مختل شد و گزارش شد که مه‌دود ۲۰ میلیون نفر را بیمار کرده است.

این حادثه زمینه‌ساز تنظیم توافقنامه فرامرزی آلودگی هوا شد که در سال ۲۰۰۲ میلادی به تصویب اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) رسید، اما اندونزی هنوز آن را تبدیل به قانون نکرده است.

مطالب مرتبط