مراسم نماز جمعه شیعیان در پاکستان هدف حمله انتحاری قرار گرفت

انفجار در مجلس
Image caption بمب گذار انتحاری مواد منفجره همراه خود را در داخل مسجد منفجر کرد

حمله به یک مسجد شیعیان در پاکستان تلفاتی برجای گذاشته است.

روز جمعه، ۳۱ خرداد (٢١ ژوئن)، پلیس شهر پیشاور در پاکستان گزارش کرد که مسجد شیعیان در منطقه گلشن این شهر هدف حمله انتحاری قرار گرفته که در نتیجه آن، دست کم پانزده نفر کشته و بیش از بیست و پنج نفر دیگر زخمی شده اند.

شهر پیشاور در شمال غرب پاکستان و در نزدیکی مناطق قبیله نشین واقع شده است که از جمله مراکز فعالیت اسلامگرایان مسلح از جمله گروه‌های وابسته به طالبان و شبکه القاعده محسوب می شود.

این مسجد در داخل یک مدرسه دینی واقع شده است.

به گفته سخنگوی پلیس پیشاور، در حمله روز جمعه به این محل سه نفر شرکت داشتند که پس از نزدیک شدن به در ورودی مدرسه، مامور پلیس محافظ آن را به رگبار گلوله بستند و سپس یکی از آنان وارد مسجد شد.

این فرد پس از ورود به مسجد، مواد منفجره همراه خود را در میان جمعیت نمازگزارانی که برای انجام مراسم نماز جمعه در آنجا حضور داشتند منفجر کرد.

به گفته شاهدان عینی، تیراندازی بیرون از مسجد باعث وحشت و سراسیمگی حدود سیصد نمازگزار داخل مسجد شد و کوتاه مدتی پس از آن، انفجار مهیبی در وسط مسجد روی داد.

وضع مامور پلیس زخمی شده در اثر تیراندازی مهاجمان هم وخیم گزارش شده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله انتحاری روز جمعه را برعهده نگرفته است.

اختلاف فرقه ای

اختلاف فرقه ای بین مسلمانان شیعه و سنی و خشونت متقابل آنان در پاکستان سابقه طولانی دارد اما طی چند دهه اخیر، اختلاف و درگیری بین دو طرف شدت گرفته است.

اقلیت شیعیان پاکستان همواره از سوی ایران حمایت می شدند اما در گذشته، این حمایت جنبه علنی نداشت و شیعیان نیز معمولا از اقداماتی که باعث برانگیختن حساسیت اکثریت سنی شود خودداری می کردند.

Image caption حمله روز جمعه به مسجد شیعیان در پیشاور دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است

گفته می شود که حمایت علنی جمهوری اسلامی ایران از شیعیان و بروز رقابت بین حکومت روحانیون در ایران و حکومت های سنی مذهب منطقه، از عوامل تشدید خشونت متقابل در دهه های ١٩٨٠ و ١٩٩٠ بوده است.

طی سال گذشته میلادی، حمله به شیعیان در نقاط مختلف پاکستان شدت گرفت که به گفته دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، به کشته شدن دست کم چهارصد نفر منجر شد.

از آغاز سال جاری، پاکستان شاهد حملات خونین‌تری بوده و از جمله روز شنبه هفته گذشته، اتوبوس حامل دانشجویان دختر در شهر کویته، واقع در جنوب غرب پاکستان، هدف انفجار قرار گرفت که چهارده نفر را کشت.

ساعاتی بعد، مهاجمان مسلح به بیمارستان محل بستری شدن زخمی های این انفجار حمله کردند و تعداد دیگری را به قتل رساندند.

لشکر جنگوی، از گروه های تندرو سنی، مسئولیت حمله روز شنبه را برعهده گرفت و برخی از منابع، احتمال داده اند که این گروه در عملیات روز جمعه در پیشاور هم دست داشته است.

خشونت فرقه ای یکی از مشکلاتی است که دولت جدید پاکستان که به تازگی زمام امور را در دست گرفته با آن مواجه است.

گروه های شیعه در پاکستان دولت قبلی را به ناتوانی در حمایت از این اقلیت متهم می کردند و دولت جدید وعده داده است با خشونت فرقه ای برخورد کند.

مطالب مرتبط